Francie může být prostředníkem mezi Bagdádem a Kurdy, nabídl Macron

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Paříži setkal s iráckým premiérem Hajdarem Abádím. Francie by podle Elysejského paláce mohla být prostředníkem v jednáních Bagdádu s iráckými Kurdy. Napětí v regionu značně vzrostlo po referendu, v němž se většina hlasujících vyslovila pro nezávislost Kurdistánu.

Kurdové se v iráckém autonomním Kurdistánu a několika dalších oblastech, které v severním Iráku obývají, 25. září vyslovili pro nezávislost. Výsledek plebiscitu odmítla centrální vláda v Bagdádu, ale i sousední Turecko a Írán.

Abádí podle agentury AFP uvedl, že jeho vláda si nepřeje ozbrojenou konfrontaci s kurdskými jednotkami. "Nechceme ozbrojený střet, nechceme boje, ale autorita federální vlády musí převážit. Nikdo ji nesmí narušit," řekl Abádí. Kurdské bojovníky vyzval, aby zůstali součástí iráckých jednotek. "Tak můžeme zajistit bezpečnost občanů a příslušné oblasti obnovit," dodal s odkazem na potřebnou rekonstrukci území dobytých od IS.

Francie podle Macrona podporuje stabilitu a územní celistvost Iráku. Práva Kurdů by ale měla být uznána v rámci irácké ústavy, uvedl prezident. Šéf Elysejského paláce také vyzval k národnímu smíření a vytvoření vlády, v níž by zasedli i Kurdové, s nimiž "Francie udržuje blízké styky".

Dnešní rozhovory v Paříži se týkaly nejen urovnání kurdské krize, ale také podpory Francie v boji proti Islámskému státu a obnovy irácké ekonomiky.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Hajdar Abádí (irácký premiér) Kurdové Francie Irák

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy