Vítězem rakouských voleb bude pravice. Co to udělá s uprchlíky?

Vídeň - Když se dva perou, třetí se směje. Takovéhle rčení nyní vystihuje situaci v Rakousku v předvolební době asi nejlépe. Zatímco lidovci (OVP) a sociální demokraté (SPO) na sebe házejí drsná slova kvůli nedávné "špinavé" kampani, pravicová FPO stojí v zpovzdálí a pochvaluje si, jak jí ostatní hrají do karet.

Svobodná strana Rakouska se nyní podle průzkumů dělí s SPO o druhé místo, kompletní vítězství jí nejspíš nepřipadne, ale už teď může zapíjet úspěch. Straně se přitom přezdívá neo-nacisté nebo třeba sesterská odnož Alternativy pro Německo. Přitom se jedná o nespravedlnost, FPO má v Rakousku dlouholetou historii, v minulých prezidentských volbách měli vítězství téměř na dosah ruky.

I když nezískají nejvíc hlasů, už teď je jasné, že diktují náladu celých voleb. Jejich hlavní úspěch tkví v neoblomném postoji vůči uprchlíků, přistěhovalců a islámu. A jejich rétoriku úspěšně převzal třeba i šéf lidovců Sebastian Kurz. Kvůli rozhádanosti lidovců a sociálních demokratů je jasné, že ať už vyhraje kdokoliv, v koalici s největší pravděpodobností usedne právě FPO.

Stane-li se tak, budou vůbec první stranou s nacistickým původem, která usedne do evropské vlády od konce 2. světové války. Jaké změny přinesou? Svobodná strana Rakouska chce odepřít migrantům přístup k sociálním dávkám, zavést referendum po vzoru Švýcarska a stát se součástí Visegrádské čtyřky. Podle nich má Rakousko ke Střední Evropě mnohem blíž než ke zbytku EU, Maďarsko by zase získalo cenného spojence, který protestuje proti uprchlíkům.

"Z pohledu strategie má FPO nejlepší taktiku. Strana je neustále v útoku, ale nikdy to nevypadá, že by něco přehnala," řekl Thomas Hofer, rakouský konzultan přes komunikaci. Sebastian Kurz a jeho lidová strana momentálně vedou žebříčky preferencí, i jeho popularita je však částečně odvozená od strany svobodných.

Pokud FPO a OVP skutečně vytvoří vládu, rozumět si budou zejména v oblasti uprchlíků. Kurz je nyní ministrem zahraničí a zasloužil se o zavření balkánské trasy, nyní slibuje i konec Středozemnímu moři. Obě strany chtějí sebrat dávky migrantům a provést opatření proti šíření se islámu, jako je zavření muslimských školek. Heslem letošních voleb tak skutečně je "Rakousko pro Rakušany".

V minulých 10 letech vládla ve Vídni "velká koalice" tvořená partnerstvím lidovců a sociálních demokratů, svobodní si vždy museli spokojit s opozicí. "Nejdříve dvě větší strany ingnorovaly Stracheho (předseda svobodných), pak se ho pokusily démonizovat, nyní přebírají jeho taktiku," tvrdí rakouská novinářka Nina Horaczek.

Rakušané by měli jít hlasovat necelý týden před svými českými sousedy, předčasné parlamentní volby se tam budou konat 15. října. V řádném termínu by se hlasování uskutečnilo až na podzim příštího roku. K předčasným volbám vedly déle trvající neshody v koaliční vládě sociálních demokratů a lidovců. Ty nakonec vyústily i v rezignaci Reinhold Mitterlehner, předsedy Rakouské lidové strany.

Související

Více souvisejících

Rakousko volby v Rakousku Heinz-Christian Strache Christian Kern Sebastian Kurz

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy