Rakousko se po volbách přiblíží k V4. Vztahy s Českem ale skřípou, tvrdí diplomat

Vídeň - V neděli 15. října se v Rakousku uskuteční předčasné volby. Od příští vlády lze podle ředitele vídeňské Diplomatické akademie Emila Brixe očekávat prohloubení vztahů se sousedními zeměmi i úvahy o přičlenění Rakouska k visegrádské skupině.

Pokud kabinet vytvoří Rakouská lidová strana (ÖVP) společně s nacionalistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), není však podle něj vyloučen ani návrat dřívějších sporných rakousko-českých témat, jako je jaderná elektrárna Temelín. Alpská republika, která se ve druhém pololetí 2018 ujme předsednictví EU, bude podle diplomata a historika hlasitěji naléhat na reformu tohoto bloku.

"Myslím, že pokud bude volební výsledek takový, jak to teď vypadá (koalice ÖVP-FPÖ), nastane přiblížení ke středoevropským státům," předpokládá diplomat a historik Brix (60). Poukázal i na to, že loni se v FPÖ objevily úvahy o přičlenění Rakouska k visegrádské skupině. K nápadu se však postavil nesouhlasně například český premiér Bohuslav Sobotka.

"Myslím, že nová (rakouská) vláda se tím bude vážně zabývat. Ale v Rakousku je to sporné téma, protože V4 je nyní identifikována s (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem a (šéfem polských vládních konzervativců Jaroslawem) Kaczyńským," poukázal Brix na země, u nichž prý může být navazování partnerství interpretováno jako schvalování autoritativního kurzu.

"Z toho se ale musíme vymanit a v tom vidím i rakouskou roli. A myslím, že také Sebastian Kurz se pokusí tuto středoevropskou skupinu silněji připoutat k reformované Evropě," zdůraznil Brix. Rakousko tak podle něj může sehrát "roli moderátora či mostu".

Podle Brixe jsou tradičně "nejoblíbenějšími sousedy" Rakušanů Maďaři. Nejtěsnější sousedská spolupráce se však nyní podle něj rozvíjí mezi Rakouskem a Slovenskem. "To úzce souvisí i s tím, že mezi Vídní a Bratislavou vzniká něco jako jádrový region pro průmysl, obchod, finančnictví, dopravní systémy a infrastrukturu. Nyní se Slováky jednáme o prodloužení širokorozchodné tratě z Ruska, která teď končí v Košicích," upozornil Brix.

Ve vztazích mezi Rakouskem a Českou republikou je podle Brixe stále patrný určitý odstup. "Můžeme být rádi, že klasické problémy jako Benešovy dekrety a Temelín už nejsou v popředí. Ale řekněme otevřeně, že za to vděčíme syrským uprchlíkům," míní Brix. "V FPÖ však jsou samozřejmě nadále síly, které zastávají v obou otázkách velmi jednoznačné postoje a které to pravděpodobně politicky opět nastolí," poznamenal.

Ve vztazích mezi Rakouskem a EU podle Brixe nehrozí výrazné zhoršení, jako tomu bylo v roce 2000, kdy kvůli podílu FPÖ na vládě zmrazilo 14 zemí EU bilaterální vztahy s Rakušany. "Dnes je jiná situace - jak v Rakousku, tak v EU. Bez ohledu na to, kdo bude tvořit příští vládu, nedá se očekávat, že by nastala velká změna ze strany Evropské unie," řekl Brix, který v minulosti působil jako rakouský velvyslanec v Londýně a do letoška působil ve stejné funkci v Moskvě.

Naopak změna by podle něj mohla v případě předpokládané koalice lidovců a svobodných nastat v tom, že "Rakousko bude určitě poněkud hlasitěji a silněji tlačit na reformy EU". Vídeň bude podle něj klást důraz na takzvanou subsidiaritu, tedy princip, kdy se Evropa stará o "velká témata" a ostatní pokud možno ponechává jednotlivým státům. "Druhá věc, kterou bude vláda určitě požadovat, je silná kontrola EU navenek, to znamená společný postup, pokud jde například o ochranu vnějších hranic nebo zacházení s uprchlíky," řekl Brix.

Související

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

Více souvisejících

volby v Rakousku Rakousko visegradská čtyřka Česká republika EU (Evropská unie) Sebastian Kurz Christian Kern ÖVP (Rakouská lidová strana) Svobodná strana Rakouska (FPÖ)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy