Na novou vládu si Rakousko ještě počká. Povolební matematika nabízí více možností

Vídeň - Předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz (31) bude sestavením nové vlády zřejmě pověřen nejdříve v pátek. Nový parlament se sejde poprvé 9. listopadu. Jaká nakonec vznikne koalice, je stále ve hvězdách.

V předčasných parlamentních volbách v neděli zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP) dosavadního ministra zahraničí Kurze, která podle předběžných výsledků získala 31,4 procenta hlasů. Druhá skončila Svobodná strana Rakouska (FPÖ) a třetí sociální demokracie (SPÖ) kancléře Christiana Kerna. Po započtení korespondenčních hlasů se ale podle odhadů agentur SORA a ARGE může pořadí FPÖ a SPÖ otočit.

Prezident Van der Bellen už oznámil, že pokud se tyto výsledky potvrdí, pověří předsedu lidovců Kurze sestavením vlády. Tu by mohla tvořit podle analytiků koalice lidovců a Svobodných. Podle předsedy FPÖ Heinze Christiana Stracheho je ale stále možné, že bude v Rakousku dál vládnout velká koalice jako doposud.

Podle agentury APA by měl dosavadní kancléř Kern a jeho vláda v úterý ráno oficiálně podat demisi. Tu ale prezident podle zvyklostí odmítne a požádá dosavadní vládu, aby zůstala v úřadu, dokud nebude sestavena vláda nová.

Na tu si ale Rakousko bude muset ještě pár týdnů počkat, domnívá se agentura APA. Podle ní trvalo sestavování vlád v Rakousku v období druhé republiky (od roku 1945) v průměru 60 dní. Od devadesátých let minulého století to ale zabralo většinou více než dva měsíce.

Důležitým faktorem při jednáních o koalicích je nejen velikost programových průniků, ale také vzájemné sympatie či antipatie mezi jednotlivými představiteli stran nebo domluva na rozdělení ministerstev.

"Chceme najít partnera, s nímž prosadíme změny," řekl v neděli Kurz. Zmínil také možnost utvoření menšinové vlády. "Samozřejmě, že bych chtěl vytvořit stabilní vládu. Pokud to nebude možné, jsou tu i další možnosti," naznačil v televizi ORF. Chystá se prý hovořit se všemi parlamentními stranami.

Koalice lidovců a Svobodných by měla v 183členném parlamentu podle všeho dohromady 113 mandátů, velká koalice ÖVP-SPÖ by dokonce disponovala 114 poslanci. Většinu 103 křesel v Národní radě by však spolu dali dohromady také sociální demokraté se Svobodnými.

V ÖVP ale neúnavně varují před vládou SPÖ-FPÖ a Svobodní zase malují černo-červeného čerta na zeď, neboli obnovení mezi Rakušany velmi neoblíbené velké koalice. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache v neděli v televizi ATV zpochybnil, zda lze Kernovi věřit slova o odchodu do opozice. Ovšem Kern odmítl podobné spekulace a poukázal na programové průniky mezi ÖVP a FPÖ.

Mezi oběma pravicovými stranami jsou programové shody či podobnosti skutečně značné. "Pro černo-modrou (ÖVP-FPÖ) koalici hovoří společný program, pro červeno-modrou (SPÖ-FPÖ) chemie mezi oběma stranickými šéfy - ale k tomu by SPÖ musela překročit svůj stín," napsal dnes liberální deník Der Standard.

ÖVP i FPÖ chtějí snižovat daňovou zátěž, učinit rakouský sociální systém méně atraktivní pro přistěhovalce nebo rozvíjet prvky přímé demokracie. V zahraniční politice jsou Kurz i Strache pro užší spolupráci se zeměmi visegrádské čtyřky, skepticky se dívají například na snahy o těsnější integraci eurozóny.

Z lidové strany ale i po nedělních volbách zaznívají obavy, že sociální demokraté se na vládě dohodnou se Svobodnými. "SPÖ podnikne vše pro to, aby Kurze zastavila," domnívá se bývalý lidovecký vicekancléř a ministr financí Michael Spindelegger. Případné vytvoření vlády bez lidovců by podle něj byl "podvod na voličích".

Koalice SPÖ-FPÖ už existuje na zemské úrovni v Burgenlandsku. A dalším krokem k prolomení tabu byl takzvaný "hodnotový kompas", který si sociální demokraté schválili v červnu. Taková koalice je ale ještě stále vzdálená "světelné roky", poznamenal nedávno kancléř Kern. Vzhledem ke svému slibu o odchodu do opozice by navíc musel tento slib buď porušit, nebo odstoupit.

Rakouský politolog Markus Wagner ČTK řekl, že pro vznik koalice SPÖ-FPÖ by byla příznivá situace, kdy by SPÖ skončila druhá a FPÖ až třetí, což se pravděpodobně stalo. V takovém případě by si SPÖ mohla ponechat kancléře. Podle Wagnera je totiž nepravděpodobné, že by SPÖ ze třetí pozice podpořila vládu v čele s kancléřem Strachem. Za podporovatele červeno-modré koalice na spolkové úrovni je uvnitř SPÖ považován burgenlandský hejtman Hans Niessl a ministr obrany Hans Peter Doskozil.

Související

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

Více souvisejících

volby v Rakousku Rakousko ÖVP (Rakouská lidová strana) SPÖ (rakouská sociální demokracie) Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Sebastian Kurz Christian Kern Heinz-Christian Strache

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 25 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy