Na novou vládu si Rakousko ještě počká. Povolební matematika nabízí více možností

Vídeň - Předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz (31) bude sestavením nové vlády zřejmě pověřen nejdříve v pátek. Nový parlament se sejde poprvé 9. listopadu. Jaká nakonec vznikne koalice, je stále ve hvězdách.

V předčasných parlamentních volbách v neděli zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP) dosavadního ministra zahraničí Kurze, která podle předběžných výsledků získala 31,4 procenta hlasů. Druhá skončila Svobodná strana Rakouska (FPÖ) a třetí sociální demokracie (SPÖ) kancléře Christiana Kerna. Po započtení korespondenčních hlasů se ale podle odhadů agentur SORA a ARGE může pořadí FPÖ a SPÖ otočit.

Prezident Van der Bellen už oznámil, že pokud se tyto výsledky potvrdí, pověří předsedu lidovců Kurze sestavením vlády. Tu by mohla tvořit podle analytiků koalice lidovců a Svobodných. Podle předsedy FPÖ Heinze Christiana Stracheho je ale stále možné, že bude v Rakousku dál vládnout velká koalice jako doposud.

Podle agentury APA by měl dosavadní kancléř Kern a jeho vláda v úterý ráno oficiálně podat demisi. Tu ale prezident podle zvyklostí odmítne a požádá dosavadní vládu, aby zůstala v úřadu, dokud nebude sestavena vláda nová.

Na tu si ale Rakousko bude muset ještě pár týdnů počkat, domnívá se agentura APA. Podle ní trvalo sestavování vlád v Rakousku v období druhé republiky (od roku 1945) v průměru 60 dní. Od devadesátých let minulého století to ale zabralo většinou více než dva měsíce.

Důležitým faktorem při jednáních o koalicích je nejen velikost programových průniků, ale také vzájemné sympatie či antipatie mezi jednotlivými představiteli stran nebo domluva na rozdělení ministerstev.

"Chceme najít partnera, s nímž prosadíme změny," řekl v neděli Kurz. Zmínil také možnost utvoření menšinové vlády. "Samozřejmě, že bych chtěl vytvořit stabilní vládu. Pokud to nebude možné, jsou tu i další možnosti," naznačil v televizi ORF. Chystá se prý hovořit se všemi parlamentními stranami.

Koalice lidovců a Svobodných by měla v 183členném parlamentu podle všeho dohromady 113 mandátů, velká koalice ÖVP-SPÖ by dokonce disponovala 114 poslanci. Většinu 103 křesel v Národní radě by však spolu dali dohromady také sociální demokraté se Svobodnými.

V ÖVP ale neúnavně varují před vládou SPÖ-FPÖ a Svobodní zase malují černo-červeného čerta na zeď, neboli obnovení mezi Rakušany velmi neoblíbené velké koalice. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache v neděli v televizi ATV zpochybnil, zda lze Kernovi věřit slova o odchodu do opozice. Ovšem Kern odmítl podobné spekulace a poukázal na programové průniky mezi ÖVP a FPÖ.

Mezi oběma pravicovými stranami jsou programové shody či podobnosti skutečně značné. "Pro černo-modrou (ÖVP-FPÖ) koalici hovoří společný program, pro červeno-modrou (SPÖ-FPÖ) chemie mezi oběma stranickými šéfy - ale k tomu by SPÖ musela překročit svůj stín," napsal dnes liberální deník Der Standard.

ÖVP i FPÖ chtějí snižovat daňovou zátěž, učinit rakouský sociální systém méně atraktivní pro přistěhovalce nebo rozvíjet prvky přímé demokracie. V zahraniční politice jsou Kurz i Strache pro užší spolupráci se zeměmi visegrádské čtyřky, skepticky se dívají například na snahy o těsnější integraci eurozóny.

Z lidové strany ale i po nedělních volbách zaznívají obavy, že sociální demokraté se na vládě dohodnou se Svobodnými. "SPÖ podnikne vše pro to, aby Kurze zastavila," domnívá se bývalý lidovecký vicekancléř a ministr financí Michael Spindelegger. Případné vytvoření vlády bez lidovců by podle něj byl "podvod na voličích".

Koalice SPÖ-FPÖ už existuje na zemské úrovni v Burgenlandsku. A dalším krokem k prolomení tabu byl takzvaný "hodnotový kompas", který si sociální demokraté schválili v červnu. Taková koalice je ale ještě stále vzdálená "světelné roky", poznamenal nedávno kancléř Kern. Vzhledem ke svému slibu o odchodu do opozice by navíc musel tento slib buď porušit, nebo odstoupit.

Rakouský politolog Markus Wagner ČTK řekl, že pro vznik koalice SPÖ-FPÖ by byla příznivá situace, kdy by SPÖ skončila druhá a FPÖ až třetí, což se pravděpodobně stalo. V takovém případě by si SPÖ mohla ponechat kancléře. Podle Wagnera je totiž nepravděpodobné, že by SPÖ ze třetí pozice podpořila vládu v čele s kancléřem Strachem. Za podporovatele červeno-modré koalice na spolkové úrovni je uvnitř SPÖ považován burgenlandský hejtman Hans Niessl a ministr obrany Hans Peter Doskozil.

Související

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

Více souvisejících

volby v Rakousku Rakousko ÖVP (Rakouská lidová strana) SPÖ (rakouská sociální demokracie) Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Sebastian Kurz Christian Kern Heinz-Christian Strache

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy