Evropa se obává návratu nacismu, pravicová hnutí posilují ve všech zemích

Brusel - O posilování pravice se momentálně mluví hlavně v souvislosti s rakouskými volbami, kde se očekává, že nová koaliční vláda bude mít pravicové tendence, nacionalistické myšlení a anti-migrační postoj. Po boku Vídně se už nejspíš brzo postaví i Česká republika, ale výrazný posun do prava je znatelný i v dalších státech, jen se o tom příliš často nemluví. Pro Evropský parlament, který se snaží zůstat jako sociálně demokratický, to znamená velmi vážné ohrožení.

Když kandidát euroskeptické a anti-migrantské Svobodné strany Rakouska jen těsně prohrál v rakouských prezidentských volbách, mělo to být už tehdy znamení pro Evropskou unii, že se politika začíná přeměňovat. Během jednoho roku se tato malá středoevropská země výrazně posunula doprava a i když vítěz nedávných parlamentních voleb Sebastian Kurz tvrdí, že Rakousko nehodlá odcházet z Unie, Brusel by měl už pochopit, že po celé Unii se proti němu zvedá kritizující hnutí.

Svobodná strana Rakouska je jednou z nejdéle trvajících evropských stran, které mají původ ještě v někdejším nacismu, v posledních letech stoupá na oblibě zejména díky "změkčení" rétoriky, která už neoslavuje Hitlera, ale naopak o to více tvrdě vystupuje proti islámu a uprchlíkům. Pro někoho je však nacistický původ nestravitelný, proto mnohem raději dali hlas Kurzovi, který hlásá podobné postoje, ale má čistou politickou minulost.

Ještě před rakouskými volbami však přední stránky evropských novin zaplňovaly hlavně události v Německu. Místní volby dopadly dle očekávání s vítězstvím kancléřky Angely Merkelové, ale stín do veselých tváří vnesl nečekaný úspěch Alternativy pro Německo. Ta získala podstatně méně hlasů než její rakouský protějšek FPO, ale Bruselu vyslala jasný vzkaz, že nic už nebude takové jako kdysi.

Francie má sice svého evropské vizionáře Emmanuela Macrona, avšak ani jeho podpora není v zemi neotřesitelná. Během prezidentského klání ho vážně ohrožovala šéfka pravice Marine Le Pen, která si získala hlasy 37 procent voličů. Na zvolení to samozřejmě nestačilo a její strana si v parlamentních volbách vedla nebývale špatně, ale vždycky ještě může chytit druhý dech.

Málo se však už mluví o dánské politické situaci, kde k volbám došlo už během března 2017. Místní anti-islámská strana svobodných získala 20 křesel ve 150 členným parlamentů, i to jí však stačilo k tomu, aby obhájilo druhé místo mezi nejvolenějšími stranami. Podobně jsou na tom i švédští demokraté, jejichž stranu kdysi založili neo-nacisté. Ti v posledních volbách skončili třetí a získali 48 křesel.

Ultra-nacionalistické a pravicové Hnutí za lepší Maďarsko, známé spíše jako Jobbik, je druhou nejsilnější stranou ve své zemi. Jenže vítr z plachet jim tak trochu sebral premiér Viktor Orbán, který platí za největšího kritika uprchlické vlny v Evropě. I v Bulharsku může pravice slavit úspěch, když Jednotní patrioti se poprvé v historii dostali do parlamentu a sebrali pro sebe rovnou třetí vítěznou příčku.

Řecko patřilo mezi nejpostiženější země během uprchlické krize v roce 2015 a tak není divu, že neo-nacisté si našli cestu i sem. Jejich hnutí Zlatý rozbřesk je momentálně čtvrtou nejsilnější stranou v parlamentu, ale během dalších voleb (2018) se ukáže, zda i tady výrazně posílili. V Itálii zatím nefunguje žádná národní strana, ale nacionalisté se prosazují zejména v regionálních správách, kde s podporou lidí odmítají otevřený přístup k vítání běženců.

Vzestup pravice je tak právem spojováno s nechutí lidí, když vidí kolem sebe více a více uprchlíků s muslimskou vírou. Zatím žádná z pravicových stran nevyhrála národní volby, ale úspěch na druhém či třetím místě je jasným ukazatelem posunu doprava. A pokud Brusel nezačne situace rychle řešit, může jeho sociálně demokratická frakce rychle přijít o moc.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) nacionalismus neonacisté

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy