Do německého parlamentu poprvé nakráčí AfD, političtí oponenti trnou hrůzou

Berlín - Německé parlamentní strany se připravují na to, že s nimi v zákonodárném sboru bude i protestní Alternativa pro Německo (AfD). Řeší se například, jak reagovat na provokace populistů. Lze očekávat, že debata celkově zhrubne.

"Politický Berlín hledá způsob, jak zacházet s AfD, s tímto novým fenoménem. Je to pravicově populistická až pravicově extremistická strana a pro zacházení s ní neexistuje za dobu spolkové republiky historické srovnání," říká sociální demokrat a člen institutu Das Progressive Zentrum (Progresivní centrum) Fedor Ruhose, který nedávno zpracoval analýzu toho, jak se poslanci AfD chovají v jednotlivých zemských sněmech. Protiimigrační strana je už zastoupena ve 14 ze 16 zemských parlamentů.

Ruhose v analýze upozorňuje třeba na to, že zákonodárci za AfD často nemají zájem o skutečnou debatu se svými politickými protivníky, ale svá vystoupení v zemských parlamentech zaměřují především na vlastní příznivce. "Využívají parlamentu a myslí při tom už na facebook, na to, jaký vzkaz přesně mířený na jejich cílovou skupinu mohou svým vystoupením poslat," míní Ruhose.

Řada pozorovatelů se podle Ruhose domnívala, že AfD svou tvrdou volební rétoriku po vstupu do parlamentů změní. "To se nedá pozorovat. Spíše lze sledovat, že se rétorika ještě přiostřila," je přesvědčen. Strana podle něj do značné míry žije z provokací a následných naštvaných reakcí politiků ostatních stran, tedy onoho establishmentu, vůči němuž se AfD vymezuje.

"Je třeba se podívat na to, jestli s každou reakcí na provokaci nezvyšujeme její význam," říká Ruhose, podle něhož si ostatní strany musí dávat pozor, aby svým chováním nehrály AfD do karet. Politikům tradičních stran doporučuje spíše koncentraci na věcnou debatu a demaskování obsahu prohlášení členů AfD. Konkrétně mluví třeba o možnosti upozornit na to, že strana, která se prezentuje jako představitelka veškerého lidu, nemá jasnou představu o důchodové politice a otevřeně to dává najevo.

Důležitá role připadne zejména příštímu předsedovi Spolkového sněmu Wolfgangu Schäublemu (CDU), který bude muset být schopen poslance při případných excesech umravnit. Určité zhrubnutí politické debaty v parlamentu ale každopádně Ruhose očekává.

Související

Více souvisejících

Německo Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy