Někdo chce z Evropy udělat "smíšený kontinent", ale my jsme "zóna bez migrantů", řečnil Orbán

Budapešť – Šéf maďarské vlády Viktor Orbán dnes připomněl protikomunistické povstání v Budapešti v roce 1956, po jehož rozdrcení sovětskými tanky statisíce Maďarů uprchly na Západ. Při té příležitosti zopakoval svůj negativní postoj k přebírání migrantů.

V projevu Orbán hovořil o boji proti sovětské nadvládě i o obraně před migrační vlnou, valící se do Evropy. „Pokud jsou svoboda a národní nezávislost ztraceny, zbýváme ještě my," řekl. Komunismus i globalizace spolu s migrací podle něj hrozí zničením maďarské historie a kultury. Ale maďarskou touhu po svobodě nelze podle premiéra potlačit. Zatímco komunisté se snažili udělat z Maďarů "homo sovieticus", silám globalizace jde o "homo brusselicus", tvrdil.

Premiér podle agentury DPA vlnu milionů migrantů označil za dílo záhadné finanční síly, která je přiměla k invazi do Evropy, aby ji přeměnili ve „smíšený kontinent". V srdci tohoto zápasu o osud kontinentu je podle Orbána coby „zóna bez migrantů" východní část střední Evropy, odmítající kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Nejmenoval amerického miliardáře George Sorose, jehož nadace přispívá i organizacím pomáhajícím uprchlíkům, jeho vláda ale nyní pořádá dotazníkovou kampaň, ve které mají občané odpovědět na otázky ohledně údajného Sorosova plánu zaplavit Evropu uprchlíky z Asie a Afriky, aby zničili „křesťanskou a národní identitu" evropských národů.

Maďarský politik prohlásil, že západní Evropa možná maďarské povstání obdivovala, ale Maďary nechápala. „Nedokázali pochopit, že trváme na naší kultuře a způsobu života až do konce, že nechceme se s nikým smísit v tavícím kotlíku. Chceme, aby respektovali, kdo a co jsme," prohlásil podle agentury MTI a dodal, že Maďarům coby „statečnému a bojujícímu národu" nerozumí ani současný Brusel, protože "ani nemůže rozumět Maďarsku".

Evropa podle premiéra vykolejila a míří do slepé uličky a mnoho členských států Evropské unie se stalo „rukojmími říše finančního spekulanta". Zatímco v minulém století potíže vytvářeli říše chřestící zbraněmi, současná impéria vznikají ve stínu globalizace. Nemají jasné hranice, ale síť médií a desítky tisíc placených pracovníků, kteří jim slouží. „Jednají rychle, jsou silní a brutální," tvrdil premiér a varoval, že „vše, co považujeme za maďarský způsob života, je opět ohroženo".

Proto je podle Orbána znovu nutný podobný obrat, jaký po pádu komunismu zajistil svobodu. „Chceme bezpečnou, spravedlivou, občanskou, křesťanskou a svobodnou Evropu," prohlásil. Všechny volby v Evropě jsou nyní podle něj klíčové, protože se rozhoduje o tom, zda si lidé vezmou zpět rozhodování o národních záležitostech, anebo kontrolu přenechají evropským byrokratům, úzce spjatým s podnikatelskými elitami. „Dokud Brusel nevrátí (státům jejich) suverenitu, kormidlo Evropy se nemůže otočit správným směrem," dodal.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán Maďarsko EU (Evropská unie) uprchlíci George Soros

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy