Pilný v Bruselu diskutoval o budoucnosti eurozóny

Brusel – Česko mělo dnes poprvé možnost zúčastnit se jednání ministrů financí těch států Evropské unie, které platí eurem. V rámci přípravy na prosincový summit eurozóny v rozšířeném formátu byl ministr Ivan Pilný přítomen části jednání euroskupiny, tedy schůzky ministrů financí zemí s eurem. 

Podle Pilného se velmi široce probírala dvě témata, o nichž se mají v polovině prosince na eurosummitu bavit i šéfové států a vlád 27 zemí EU - problematika bankovní unie a otázky související s fiskálním rámcem.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem označil debatu o prohlubování bankovní unie za zajímavou a připomněl, že už nizozemské předsednictví EU v roce 2016 nabídlo státům eurozóny další postup. Pohledy zemí se ale i po více než roce výrazně liší, třeba v otázce řešení špatných úvěrů či míry společných záruk za vklady v bankách.

Ministr Pilný dnes novinářům řekl, že rovnováha mezi sdílením a snižováním rizika tak zatím v evropské bankovní unii není definitivně nastavena. „Je to diskuse, které se rádi zúčastníme, ale budeme pozorovat, co s tím Evropa udělá, protože ty názory jsou opravdu velmi rozdílné," uvedl.

Druhým tématem dnešní diskuse byl fiskální rámec eurozóny, od jeho pravidel a jejich případných změn až možné nové fiskální nástroje. Dijsselbloem připomněl, že debatu ovlivnily dosud neukončené rozhovory o podobě nové německé vlády. Upozornil také, že v otázce dohledu nad fiskálními pravidly hrají významnou roli evropské instituce, především Evropská komise jako strážce uzavřených dohod.

Zjevné podle něj je, že stávající pravidla, která mají státy eurozóny dodržovat, jsou mnohdy komplikovaná, a tak i těžko vysvětlitelná voličům v členských zemích. Je to prý ale cena za snahu vytvořit pravidla, která by pokrývala nejrůznější možné scénáře. „Ti, kteří volají po jejich zjednodušení, si často neuvědomí, že výsledkem může být poměrně velká přísnost," podotkl Dijsselbloem.

Současný šéf euroskupiny také upozornil na rostoucí význam míry státního dluhu v době, kdy většina vlád v EU snižuje rozpočtové deficity. Země s nižší mírou zadlužení jsou podle Dijsselbloema lépe připraveny na případné hospodářské šoky v budoucnu.

Praha má v těchto věcech podle Pilného podobnou pozici jako Dánsko, tedy země, která má z eura na rozdíl od České republiky dojednanou trvalou výjimkou. „Každý stát by se měl postarat o to, aby úroveň národního dluhu se zmenšovala a byla v rozumné relaci vůči hrubému domácímu produktu. Není pravidla třeba nějakým způsobem reformovat, stejně nikdy žádné sankce nebyly," řekl.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír, jeden z favoritů na funkci šéfa euroskupiny, pokládá dnešní rozšířený formát jednání za správný krok. „Myslím, že nejlepším lákadlem (pro země bez eura) bude dobrý příběh o hospodářství zemí eurozóny a jasná pravidla v klubu," poznamenal.

Dnešní diskuse o budoucnosti evropské hospodářské a měnové unie byla na ministerské úrovni první. Následovat by měla podobná schůzka počátkem prosince, která připraví podklady pro summit eurozóny - opět v rozšířeném formátu 27 zemí - plánovaný na 15. prosince.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) eurozóna Ivan Pilný

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump ve vězení. Co by se stalo, kdyby ho soud odsoudil?

Americká tajná služba má za úkol chránit prezidenta, ať už se nachází v Oválné pracovně nebo na bojišti v zahraničí. Ale co chránit exprezidenta ve vězení? To je situace, která dosud nemá obdoby, uvádí americký deník New York Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy