Co pro Slováky znamená 17. listopad? Náš nejbližší soused vnímá svátek poněkud vlažně

Bratislava/Praha - Zatímco pro Čechy je 17. listopad dnem boje za demokracii a svobodu, který nastartoval období zvané sametová revoluce, pro naše sousedy Slováky, se kterými sdílíme podstatnou část historie, tento den zas tak podstatný není. Onoho studeného sychravého pátku 17. listopadu se v samotné Bratislavě ani v jiných slovenských městech nedělo téměř nic.

Slovenská republika sice 17. listopadu od roku 2001 zařadila mezi oficiální státní svátky, do té doby to byl však pro ně jen památný den. Tamní disident se totiž odlišoval od toho českého, v mnoha ohledech nás dokonce předběhli. Studenti Vysoké školy múzických umění však vyšli do ulic už 16. listopadu, shromáždění před Úřadem vlády požadovalo hlavně dialog s vládnoucí mocí.

Obrovskou demonstraci si však Slovensko zažilo už 25. března 1988, tehdy se tisíce lidí demonstrovalo za náboženskou svobodu. Akce se neobešla bez střetu s policií, ale ve všech směrech připomínala předpremiéru českých událostí. I zde se lidé podepisovali pod tzv. svíčkovou manifestaci, která Slováky zaujala podstatně více než Charta 77.

"Samotnou Chartu pak podepsalo jen několik desítek lidí na Slovensku, protože se zcela míjela s požadavky lidu," vysvětluje Ján Čarnogurský, jeden z organizátorů náboženského protestu, který podpořil i kardinál František Tomášek. Slováci vnímají 17. listopadu poněkud rozporuplně, ani nikdo z politiků v tento den nenabádá k vlasteneckým sklonům.

Průzkum veřejného mínění odhalil, že řada Slováků má ke svátku poněkud kontroverzní vztah. Nebyl pro ně nutně přelomem k lepšímu a také si hodně pamatují hospodářskou stagnaci a propad životní úrovně v první polovině 90. let. To ostatně dokazuje i současný premiér Robert Fico, který si bez okolků na kulaté výročí (rok 2009) pamětného dne zařídil cestu do zahraničí.

„Studoval jsem v roce 1982 až 1986 na právnické fakultě a vím, jakou podporu měli studenti od státu. Vím, jak mladí lidé dostávali byty. Vím, jaká byla sociální politika. Takže přinejmenším v této oblasti nemůžu říct, že to byly špatné věci,“ řekl kdysi televizi JOJ, proč pro něj 17. listopadu není nijak významným dnem. I on se domnívá, že mnoho věcí z předlistopadové éry se změnilo k horšímu.

Slovenští politici všeobecně přistupují k výročí revoluce spíše chladně, průzkum mezi lidmi ukázalo, že jen 60 procent Slováků považuje listopad 1989 za nějak významný. Památný den si tak Bratislava i ostatní slovenská města připomínají velmi komorně. Organizují se piety, ty však nepřitáhnou pozornost více než 300 až 400 lidí.

Na Slovensku jsou samozřejmě i pokusy o demonstrace a protestní shromáždění, většinou je však organizuje jen menší skupina aktivistů. Například v ulici, kde má trvalé bydliště někdejší poslední náčelník komunistické státní bezpečnosti Alois Lorenc, se skupina asi 30 aktivistů rozhodla, že ulici symbolicky zablokuje, aby mu připomněla peklo, které lidi zažívali, když jim byl omezován svobodný pohyb.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko 17. listopad výročí sametová revoluce

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 38 minutami

před 47 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy