Bratislava/Praha - Zatímco pro Čechy je 17. listopad dnem boje za demokracii a svobodu, který nastartoval období zvané sametová revoluce, pro naše sousedy Slováky, se kterými sdílíme podstatnou část historie, tento den zas tak podstatný není. Onoho studeného sychravého pátku 17. listopadu se v samotné Bratislavě ani v jiných slovenských městech nedělo téměř nic.
Slovenská republika sice 17. listopadu od roku 2001 zařadila mezi oficiální státní svátky, do té doby to byl však pro ně jen památný den. Tamní disident se totiž odlišoval od toho českého, v mnoha ohledech nás dokonce předběhli. Studenti Vysoké školy múzických umění však vyšli do ulic už 16. listopadu, shromáždění před Úřadem vlády požadovalo hlavně dialog s vládnoucí mocí.
Obrovskou demonstraci si však Slovensko zažilo už 25. března 1988, tehdy se tisíce lidí demonstrovalo za náboženskou svobodu. Akce se neobešla bez střetu s policií, ale ve všech směrech připomínala předpremiéru českých událostí. I zde se lidé podepisovali pod tzv. svíčkovou manifestaci, která Slováky zaujala podstatně více než Charta 77.
"Samotnou Chartu pak podepsalo jen několik desítek lidí na Slovensku, protože se zcela míjela s požadavky lidu," vysvětluje Ján Čarnogurský, jeden z organizátorů náboženského protestu, který podpořil i kardinál František Tomášek. Slováci vnímají 17. listopadu poněkud rozporuplně, ani nikdo z politiků v tento den nenabádá k vlasteneckým sklonům.
Průzkum veřejného mínění odhalil, že řada Slováků má ke svátku poněkud kontroverzní vztah. Nebyl pro ně nutně přelomem k lepšímu a také si hodně pamatují hospodářskou stagnaci a propad životní úrovně v první polovině 90. let. To ostatně dokazuje i současný premiér Robert Fico, který si bez okolků na kulaté výročí (rok 2009) pamětného dne zařídil cestu do zahraničí.
„Studoval jsem v roce 1982 až 1986 na právnické fakultě a vím, jakou podporu měli studenti od státu. Vím, jak mladí lidé dostávali byty. Vím, jaká byla sociální politika. Takže přinejmenším v této oblasti nemůžu říct, že to byly špatné věci,“ řekl kdysi televizi JOJ, proč pro něj 17. listopadu není nijak významným dnem. I on se domnívá, že mnoho věcí z předlistopadové éry se změnilo k horšímu.
Slovenští politici všeobecně přistupují k výročí revoluce spíše chladně, průzkum mezi lidmi ukázalo, že jen 60 procent Slováků považuje listopad 1989 za nějak významný. Památný den si tak Bratislava i ostatní slovenská města připomínají velmi komorně. Organizují se piety, ty však nepřitáhnou pozornost více než 300 až 400 lidí.
Na Slovensku jsou samozřejmě i pokusy o demonstrace a protestní shromáždění, většinou je však organizuje jen menší skupina aktivistů. Například v ulici, kde má trvalé bydliště někdejší poslední náčelník komunistické státní bezpečnosti Alois Lorenc, se skupina asi 30 aktivistů rozhodla, že ulici symbolicky zablokuje, aby mu připomněla peklo, které lidi zažívali, když jim byl omezován svobodný pohyb.
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Slovensko , 17. listopad , výročí , sametová revoluce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 6 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek