Z toho se Britové zblázní. Londýn je ochoten zaplatit EU za brexit nehoráznou sumu

Londýn - Ministři britské vlády se shodli na potřebě nabídnout Evropské unii za urovnání financí v rámci brexitu více než dříve ohlášených 20 miliard liber (577 miliard Kč). Deník The Times odhaduje, že "účet za rozvod" s unií se může až zdvojnásobit, přičemž takové spekulace dosud vláda odmítala.

Na jednání kabinetu v pondělí večer podle The Times zároveň někteří konzervativci na premiérku Theresu Mayovou apelovali, aby od vylepšení nabídky upustila ve světle oslabení pozice kancléřky Angely Merkelové.

Konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg údajně uvedl, že by bylo "hloupé" nabídnout více peněz ve chvíli, kdy "Merkelová potřebuje ujistit německé voliče, že nebudou muset platit za případný odchod Británie bez dohody".

Londýn dostal od předsedy Evropské rady Donalda Tuska na finalizaci rozvodového účtu a plánu v otázce hranice s Irskem čas do začátku prosince. V polovině prosince pak má o britské nabídce rozhodnout summit evropských lídrů, který může případně posunout vyjednávání o brexitu do fáze rozhovorů o budoucích obchodních vztazích.

Na tento pokrok je Londýn připraven, řekla podle agentury Reuters premiérka Theresa Mayová. Její ministři prý ke zvýšení finanční nabídky pro Brusel svolili právě za podmínky, že Brusel a Londýn se "společně vrhnou" na rozhovory o obchodu a dalších podmínkách vystoupení z unie, napsala britská verze webu HuffPost. Britská vláda podle něj dala ministrovi pro brexit Davidu Davisovi souhlas k předložení vylepšené nabídky.

Podle EU musí Británie před vystoupením zaplatit za finanční závazky vytvořené na základě dřívějších společných rozhodnutí osmadvacítky. Jisté povinnosti v tomto směru Londýn uznává a Mayová v létě ve Florencii výši závazků vyčíslila na 20 miliard liber. Její vláda se nyní zřejmě dohodla zvýšit tuto částku, výsledná podoba je však stále záhadou. Jak řekl BBC zdroj blízký premiérce, "naším postojem zůstává, že ve vyjednávání s EU není nic dohodnuto, dokud není dohodnuto všechno".

Bývalý konzervativní ministr a současný poslanec Robert Halfon řekl, že tak vysoká částka, o jaké se momentálně spekuluje, bude pro britskou veřejnost nepřijatelná. "Jestliže začneme vyhlašovat, že zaplatíme Evropské unii 40 až 50 miliard liber, myslím, že veřejnost se z toho zblázní, lidé budou vzteky bez sebe," uvedl.

Vytvoření dohody mezi Londýnem a Bruselem je podle Davise nejpravděpodobnějším vyústěním nynějších rozhovorů. Davis dnes zároveň řekl, že vláda je připravena také na možnost nedohody.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Theresa Mayová David Davis (ministr pro brexit)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Aktualizováno před 15 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 30 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy