Uprchlíci? EU jich musí přijmout dalšího půl milionu, říká bývalý britský ministr

Brusel - Evropská unie musí být dotlačena k tomu, aby přijala v příštích pěti letech 540 tisíc uprchlíků se zemí Blízkého východu a Afriky. To si myslí bývalý britský ministr školství David Miliband, který se dnes věnuje charitativním činnostem. Řekl to pro server EUobserver.

Podle Milibanda má Evropská unie dvě možnosti - buď bude přijímat nelegální uprchlíky, nebo vytvoří co největší úsilí k vytvoření způsobu, podle kterého by se mohli uprchlíci přijímat v souladu se zákony.

"Jde o to, že podstatná část uprchlíků žije dosud v chudých zemích, ne v Evropě," řekl a jako příklad uvedl státy jako Uganda, Pákistán, Libanon, Etiopie, Keňa nebo Jordánsko.

Jeho navrhovaná čísla však výrazně převýšila představy Unie. Evropský parlament navrhl přijetí 250 tisíc uprchlíků. Rovněž probíhají diskuze mezi institucemi EU o vytvoření trvalejšího plánu na usazování uprchlíků.

S ohledem na pohled některých zemí EU na přijímání běženců však není vůbec jisté, zda se tyto plány povedou prosadit. Podobné úsilí evropských představitelů znamenalo vzestup krajní pravice v několika státech.

Miliband je v současnosti předsedou Mezinárodního záchranného výboru, což je humanitární organizace se sídlem v New Yorku. Sám její předseda se ke kontaktu s ní dostal poté, co v roce 2013 odešel z britské politiky.

Jako ministr školství ve vládě Tonyho Blaira hlasoval v roce 2003 pro to, aby Británie vstoupila do války v Iráku. Kvůli tomuto konfliktu podle mnohých vznikla organizace Islámský stát, jež následně prováděla teroristické útoky např. v Bruselu, Berlíně, Londýně nebo Paříži.

Dnes cítí své rozhodnutí podpořit válku v Iráku jako "největší chybu tehdejší vlády" kvůli nedostatku informací o zbraních hromadného ničení.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) uprchlíci uprchlické tábory Irák Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy