Katalánci nezávislost nechtějí, ukázal španělský průzkum

Madrid - Jen necelá čtvrtina obyvatel Katalánska by si přála nezávislost na Španělsku. Uvedl to španělský deník El País. Naopak drtivá většina nich si přeje nové volby v oblasti a jmenování nové katalánské vlády.

Pár dní před Vánoci, 21. prosince, čekají provincii Katalánska nové volby to oblastního parlamentu. Podle nejčtenějšího španělského deníku El País takové volby podporuje 80% respondentů.

Při volbách by koalici, která by usilovala o nezávislost Katalánska, chtělo jen 24% lidí. Naopak 35% by si přálo, aby vznikla koalice Lidové strany, Socialistů a Strany občanů. Tato koalice by znamenala návrat ke španělské ústavě a o nezávislosti by nemohla být řeč.

Přes dvě třetiny obyvatelstva by si přálo dialog s Madridem, který by "vyřešil katalánskou krizi".

Podle El País výsledky průzkumu "jsou důkazem o vyčerpání společnosti, která kvůli katalánské otázce narušila své vztahy mezi členy rodiny, přáteli a kolegy na pracovištích".

Průzkum se prováděl metodou telefonických rozhovorů. Odpovídalo celkem 1800 Katalánců, a to v období od 20. do 22. listopadu.

Připomeňme, že 27. října vyhlásilo Katalánsko nezávislost na Španělsku. V reakci na to zbavil Madrid katalánskou vládu správy provincie a vyhlásil předčasné volby.

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont a několik dalších členů jeho kabinetu čekají v Bruselu na vydání do Španělska.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko průzkumy referendum Carles Puigdemont

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy