Erdogan provokoval v Řecku. Návštěvu kalí 94 let stará smlouva

Atény - Dnešní návštěvu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Řecku poznamenal spor o mírovou smlouvu z Lausanne z roku 1923. Dohoda vyřešila otázku územního uspořádání Turecka po první světové válce a po porážce Atén v řecko-turecké válce, která následovala po světovém konfliktu.

Dokument nahradil Sevreskou smlouvu, která Řecku slibovala evropské předpolí Istanbulu a hlavně široké území na západě dnešního Turecka v okolí města Izmir. Řecku připadly prakticky všechny ostrovy v Egejském moři, včetně těch, které jsou v bezprostřední blízkosti tureckého pobřeží.

Erdogan, který dlouhodobě netají svou nelibost nad omezeným přístupem Turecka do Egejského moře, dnes nicméně zaměřil pozornost především na tureckou menšinu v severovýchodním Řecku, jejíž zástupce navštíví v pátek. Řecko v souladu s lausanneskou smlouvou označuje tuto komunitu pouze nábožensky za menšinu muslimskou.

Podle tureckého prezidenta je tento bod příkladem toho, co by se mělo zrevidovat. Jako o turecké menšině se o ní zmiňuje i Evropský soud pro lidská práva, upozornil Erdogan.

Řecký prezident Prokopis Pavlopoulos svému tureckému protějšku řekl, že smlouva "nepotřebuje revizi nebo aktualizaci". "Platí taková, jaká je," dodal s tím, že smlouva neposkytuje prostor pro územní spory a jasně stanovuje status muslimské menšiny v Řecku.

Erdoganovo následné setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem bylo podle agentury AP o poznání klidnější. "Mezi našimi zeměmi existovaly vždy rozdíly a jednotlivé pozice jsou dobře známy," řekl Tsipras. "Důležité je, že za těmito rozdíly hledáme společný základ a že rozdíly jsou řešeny konstruktivně, s ohledem na názor druhého a bez provokací a nadsázek," dodal.

Klíčovým předmětem jednání tureckého prezidenta a řeckého premiéra byla uprchlická krize, protože řecké ostrovy jsou vstupní branou do Evropy pro migranty, kteří přicházejí z tureckého pobřeží. Na programu byly i vztahy v regionu, energetické a obchodní vazby či zmrazené úsilí Turecka o vstup do Evropské unie.

Předmětem sporu mezi Ankarou a Aténami je případ osmi tureckých vojáků, kteří požádali o azyl v Řecku po loňském neúspěšném převratuv Turecku. Ankara požadovala jejich vydání, což ale řecké soudy zamítly kvůli obavám, že nemají zaručený spravedlivý proces ve své vlasti. Toto odůvodnění Erdogana urazilo. Podle tureckého prezidenta je soudní systém jeho země "nejlepší v Evropě". V rozhovoru s řeckou televizí Skai prohlásil, že vojáci měli být předáni ještě předtím, než se do věci zapojily řecké soudy.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Turecko Řecko Prokopis Pavlopulos Alexis Tsipras

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy