Erdogan provokoval v Řecku. Návštěvu kalí 94 let stará smlouva

Atény - Dnešní návštěvu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Řecku poznamenal spor o mírovou smlouvu z Lausanne z roku 1923. Dohoda vyřešila otázku územního uspořádání Turecka po první světové válce a po porážce Atén v řecko-turecké válce, která následovala po světovém konfliktu.

Dokument nahradil Sevreskou smlouvu, která Řecku slibovala evropské předpolí Istanbulu a hlavně široké území na západě dnešního Turecka v okolí města Izmir. Řecku připadly prakticky všechny ostrovy v Egejském moři, včetně těch, které jsou v bezprostřední blízkosti tureckého pobřeží.

Erdogan, který dlouhodobě netají svou nelibost nad omezeným přístupem Turecka do Egejského moře, dnes nicméně zaměřil pozornost především na tureckou menšinu v severovýchodním Řecku, jejíž zástupce navštíví v pátek. Řecko v souladu s lausanneskou smlouvou označuje tuto komunitu pouze nábožensky za menšinu muslimskou.

Podle tureckého prezidenta je tento bod příkladem toho, co by se mělo zrevidovat. Jako o turecké menšině se o ní zmiňuje i Evropský soud pro lidská práva, upozornil Erdogan.

Řecký prezident Prokopis Pavlopoulos svému tureckému protějšku řekl, že smlouva "nepotřebuje revizi nebo aktualizaci". "Platí taková, jaká je," dodal s tím, že smlouva neposkytuje prostor pro územní spory a jasně stanovuje status muslimské menšiny v Řecku.

Erdoganovo následné setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem bylo podle agentury AP o poznání klidnější. "Mezi našimi zeměmi existovaly vždy rozdíly a jednotlivé pozice jsou dobře známy," řekl Tsipras. "Důležité je, že za těmito rozdíly hledáme společný základ a že rozdíly jsou řešeny konstruktivně, s ohledem na názor druhého a bez provokací a nadsázek," dodal.

Klíčovým předmětem jednání tureckého prezidenta a řeckého premiéra byla uprchlická krize, protože řecké ostrovy jsou vstupní branou do Evropy pro migranty, kteří přicházejí z tureckého pobřeží. Na programu byly i vztahy v regionu, energetické a obchodní vazby či zmrazené úsilí Turecka o vstup do Evropské unie.

Předmětem sporu mezi Ankarou a Aténami je případ osmi tureckých vojáků, kteří požádali o azyl v Řecku po loňském neúspěšném převratuv Turecku. Ankara požadovala jejich vydání, což ale řecké soudy zamítly kvůli obavám, že nemají zaručený spravedlivý proces ve své vlasti. Toto odůvodnění Erdogana urazilo. Podle tureckého prezidenta je soudní systém jeho země "nejlepší v Evropě". V rozhovoru s řeckou televizí Skai prohlásil, že vojáci měli být předáni ještě předtím, než se do věci zapojily řecké soudy.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.
Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Turecko Řecko Prokopis Pavlopulos Alexis Tsipras

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy