KOMENTÁŘ | Komentář Vojtěcha Varyše: Francie v politickém pekle? Volby jako rána za ránou

Novým lídrem francouzské pravice, šéfem největší opoziční strany Republikáni (Le Républicans) se dle očekávání stal exministr Laurent Wauquiez. Bude hlavní tváří oponentů prezidenta Macrona. Otázka je, nakolik mu v tom pomůže, a nakolik uškodí, že se k jako ke vzoru hlásí ke svému předchůdci Nicolasi Sarkozymu.

Po jarních prezidentských a parlamentních volbách není ve francouzské politice kámen na kameni. Emmanuel Macron, nový prezident, vysál se svou novou stranu REM (Republika v pohybu / na pochodu) nejen voliče, ale mnohdy také politiky obou dominantních sil – socialistů a konzervativců. Koneckonců jeho premiér Philippe i ministr financí Bruno Le Maire jsou bývalými členem republikánů.

Laurent Wauquiez přišel s jasně pravicovým konzervativním programem, který chce získat zpět voliče a přebírat je také protestní Národní frontě. Byl jasným favoritem – stranu už řídil provizorně od loňského odstoupení Nicolase Sarkozyho, předtím byl místopředsedou a také generálním tajemníkem. Je prezidentem (hejtmanem) regionu Auvergne, má zkušenosti z komunální i parlamentní politiky a za časů Sarkozyho zastával i vládní posty, byl mimo jiné ministrem pro evropské záležitosti. Své zvolení do čela strany ocenil heslem „pravice je zpět!“

Dnešní republikáni vzešli z neogaullistického hnutí RPR (Sdružení pro republiku), které v sedmdesátých letech založil Jacques Chirac. Za Chiracova druhého prezidentského mandátu se hnutí tranformovalo v UMP (nejprve Unie pro prezidentskou většinu, později užívající poněkud krkolmomný název Unie pro lidové hnutí) a v roce 2015 se mu snažil exprezident Nicolas Sarkozy s vidinou svého politického comebacku vtisknut facelift spojený i se změnou názvu.

Sarkozymu se comeback nepovedl a Macronovo REM s sebou částečně stáhlo i republikány v parlamentních lavicích.

Na rozdíl od zdecimovaných socialistů neprošli republikáni úplným peklem: sice hodně oslabili, ale pořád mají stovku poslanců, jsou druhou největší frakcí v parlamentu a mají solidní postavení v regionech. Laurent Wauquiez sice nesedí v parlamentu, ale stává se lídrem opozice a hlavním vyzyvatelem Macrona, který už osttaně ztrácí popularitu, v dalších volbách.

Vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová se sice z porážky v prezidentských volbách vzpamatovala, prokázalo se však, že „vpuštění do salónu“, přijetí do mainstreamu se nekonalo: a vzhledem k systému francouzského politiky se nedá čekat, že by její strana mohla následovat cestu třeba rakouských Svobodných: je odsouzena k věčné opozici, čehož uměl její otec, zakladatel Národní fronty a celoživotní provokatér obratně využívat.

V bezpřehé antiideologičnosti, jež je symbolizovaná jak populisty typu Le Penové, tak antiestablishemntovými centristy typu Macrona může jasně vyhraněná pravicová politika jedině uspět. Pokud Wauquiez vydrží – a vyhne se bizarním skandálům spojeným s černým financováním nebo zaměstnáváním příbuzných. A pokud mu neuškodí, že se stále hlásí k nyní značně nepopulárnímu Sarkozymu coby ke svému politickému vzoru.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Laurent Wauquiez Marine Le Pen Emmanuel Macron komentář

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Aktualizováno před 5 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 20 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy