KOMENTÁŘ | Komentář Vojtěcha Varyše: Francie v politickém pekle? Volby jako rána za ránou

Novým lídrem francouzské pravice, šéfem největší opoziční strany Republikáni (Le Républicans) se dle očekávání stal exministr Laurent Wauquiez. Bude hlavní tváří oponentů prezidenta Macrona. Otázka je, nakolik mu v tom pomůže, a nakolik uškodí, že se k jako ke vzoru hlásí ke svému předchůdci Nicolasi Sarkozymu.

Po jarních prezidentských a parlamentních volbách není ve francouzské politice kámen na kameni. Emmanuel Macron, nový prezident, vysál se svou novou stranu REM (Republika v pohybu / na pochodu) nejen voliče, ale mnohdy také politiky obou dominantních sil – socialistů a konzervativců. Koneckonců jeho premiér Philippe i ministr financí Bruno Le Maire jsou bývalými členem republikánů.

Laurent Wauquiez přišel s jasně pravicovým konzervativním programem, který chce získat zpět voliče a přebírat je také protestní Národní frontě. Byl jasným favoritem – stranu už řídil provizorně od loňského odstoupení Nicolase Sarkozyho, předtím byl místopředsedou a také generálním tajemníkem. Je prezidentem (hejtmanem) regionu Auvergne, má zkušenosti z komunální i parlamentní politiky a za časů Sarkozyho zastával i vládní posty, byl mimo jiné ministrem pro evropské záležitosti. Své zvolení do čela strany ocenil heslem „pravice je zpět!“

Dnešní republikáni vzešli z neogaullistického hnutí RPR (Sdružení pro republiku), které v sedmdesátých letech založil Jacques Chirac. Za Chiracova druhého prezidentského mandátu se hnutí tranformovalo v UMP (nejprve Unie pro prezidentskou většinu, později užívající poněkud krkolmomný název Unie pro lidové hnutí) a v roce 2015 se mu snažil exprezident Nicolas Sarkozy s vidinou svého politického comebacku vtisknut facelift spojený i se změnou názvu.

Sarkozymu se comeback nepovedl a Macronovo REM s sebou částečně stáhlo i republikány v parlamentních lavicích.

Na rozdíl od zdecimovaných socialistů neprošli republikáni úplným peklem: sice hodně oslabili, ale pořád mají stovku poslanců, jsou druhou největší frakcí v parlamentu a mají solidní postavení v regionech. Laurent Wauquiez sice nesedí v parlamentu, ale stává se lídrem opozice a hlavním vyzyvatelem Macrona, který už osttaně ztrácí popularitu, v dalších volbách.

Vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová se sice z porážky v prezidentských volbách vzpamatovala, prokázalo se však, že „vpuštění do salónu“, přijetí do mainstreamu se nekonalo: a vzhledem k systému francouzského politiky se nedá čekat, že by její strana mohla následovat cestu třeba rakouských Svobodných: je odsouzena k věčné opozici, čehož uměl její otec, zakladatel Národní fronty a celoživotní provokatér obratně využívat.

V bezpřehé antiideologičnosti, jež je symbolizovaná jak populisty typu Le Penové, tak antiestablishemntovými centristy typu Macrona může jasně vyhraněná pravicová politika jedině uspět. Pokud Wauquiez vydrží – a vyhne se bizarním skandálům spojeným s černým financováním nebo zaměstnáváním příbuzných. A pokud mu neuškodí, že se stále hlásí k nyní značně nepopulárnímu Sarkozymu coby ke svému politickému vzoru.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Laurent Wauquiez Marine Le Pen Emmanuel Macron komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy