Hrozí Evropě na Silvestra teroristický útok?

Brusel/Londýn/Moskva - Velká evropská města oznámila, že na přelomu roku zvýší bezpečnost rušných míst kvůli hrozbám teroristických útoků. Neměly by se tak opakovat útoky z minulých let. O bezpečnostních opatřeních v jednotlivých zemích informovala agentura Tanjug.

Londýn plánuje na Silvestra posílení policejních složek a uzavření několika ulic, které by mohly potenciálně být terčem útoků. Metropolitní policie podle agentury AP uvedla, že neexistuje žádná konkrétní hrozba pro velké městské oslavy, jejíž hlavní částí má ohňostroj nad řekou Temži, ale uvedla, že veřejnost by měla být opatrná.

Vedoucí metropolitní policie Nick Aldworth řekl, že budou použity jak viditelné, tak neviditelné metody ochrany a že občané na ulicích mohou očekávat, že uvidí ozbrojenou policii a bariéry, které by měly zastavit pohyb aut.

Aldworth také prohlásil, že policie prosí všechny návštěvníky oslav o shovívavost, jelikož se na Silvestra vytvoří velké množství kontrolních míst. Rovněž bylo řečeno, že na novoroční ohňostroj se dostanou jen ti, kteří mají vstupenku. Jelikož jsou všechny lístky vyprodané, ti, kteří si je nezakoupili, by měli zůstat doma a sledovat ohňostroj v televizi.

Také francouzské orgány v předvečer katolických Vánoc oznámily, že do ulic nasadí mezi svátky a i na silvestrovské oslavy o 100 tisíc policistů více než obvykle kvůli strachu z teroristických útoků. Podle úřadů se terčem mohou stát vánoční trhy, nákupní centra, náboženské budovy, veřejná doprava i další turistická místa.

Rovněž v několika německých městech byla oznámena před oslavami Nového roku posílení bezpečnostních opatření. Policie se bude objevovat na hlavních turistických ulicích po celém Německu, a to jak v uniformách, tak v civilu.

Takto německá vláda odpovídá na násilné incidenty, o které se postarali migranti v roce 2015, opatření však mají rovněž co do činění i s loňským teroristickým útokem na vánoční trhy v Berlíně.

Kolín nad Rýnem, kde byly před dvěma lety hlášeny stovky případů sexuálního napadení a krádeží ze strany žadatelů o azyl, rozšířily bezpečnostní zóny kolem městské katedrály a nedalekého železničního nádraží. O víkendu zde bude více kamer i lepší osvětlení. V těchto zónách budou zároveň zakázány ohňostroje a shromažďování velkého počtu lidí.

"Policejní složky rozmístí zhruba 1400 svých členů do ulic," řekl Uwe Jacob, šéf kolínské policie. Ta očekává podobný příliv návštěvníků jako v minulých letech.

V centru Hamburku, kde také došlo k podobným incidentům jako v Kolíně, bude na klíčových místech rozprostřeno 530 policistů a bezpečností opatření budou zahrnovat i videomonitoring populární zóny Jungfernstieg.

Stejná situace bude panovat i v Mnichově, bezpečnostní složky budou monitorovat především místa, odkud se bude možné dívat na ohňostroj. Mnichovská policie se navíc domnívá, že existuje nebezpečí použití pyrotechniky jako zbraně. Úředníci si myslí, že by teroristé mohli odpalovat rachejtle do lidí.

Největší novoroční akce jsou naplánovány v Berlíně, kde jsou bezpečnostní opatření hlášena předem. Berlínská policie oznámila, že na klíčových příjezdových cestách vytvoří barikády. Pozornost bude upřena rovněž na Braniborskou bránu. 

Poprvé bude na místě také takzvaná Safety Area, zóna, do které budou moci vstoupit pouze ženy a kde jim bude k dispozici vyškolený personál Německého červeného kříže. Ženy se na něj budou moci obrátit v případě, že se staly obětí sexuálního obtěžování, ale i v případě, že se v davu budou cítit nepříjemně.

Připomeňme, že i Prahu čekají bezpečnostní opatření. Podle portálu hlavního města Prahy budou uzavřeny některé ulice a náměstí pro automobily. Zároveň se počítá s tím, že na bezpečnost oslav dohlédne policie, záchranná služba i hasiči.

Bezpečnostní opatření hlásí i v dalších zemích - Itálie, Španělsko nebo Rusko. V tureckém Istanbulu se o bezpečnost bude starat dvojnásobný počet policistů než obvykle. Zároveň budou zakázány oslavy v centru města. Turecká metropole se tak rozhodla po událostech z oslav Nového roku 2017, kdy bylo při teroristickém útoku na istanbulský klub Reina zabito 39 lidí.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Islámský stát (IS) evropa bezpečnostní akce policie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy