Brusel/Londýn/Moskva - Velká evropská města oznámila, že na přelomu roku zvýší bezpečnost rušných míst kvůli hrozbám teroristických útoků. Neměly by se tak opakovat útoky z minulých let. O bezpečnostních opatřeních v jednotlivých zemích informovala agentura Tanjug.
Londýn plánuje na Silvestra posílení policejních složek a uzavření několika ulic, které by mohly potenciálně být terčem útoků. Metropolitní policie podle agentury AP uvedla, že neexistuje žádná konkrétní hrozba pro velké městské oslavy, jejíž hlavní částí má ohňostroj nad řekou Temži, ale uvedla, že veřejnost by měla být opatrná.
Vedoucí metropolitní policie Nick Aldworth řekl, že budou použity jak viditelné, tak neviditelné metody ochrany a že občané na ulicích mohou očekávat, že uvidí ozbrojenou policii a bariéry, které by měly zastavit pohyb aut.
Aldworth také prohlásil, že policie prosí všechny návštěvníky oslav o shovívavost, jelikož se na Silvestra vytvoří velké množství kontrolních míst. Rovněž bylo řečeno, že na novoroční ohňostroj se dostanou jen ti, kteří mají vstupenku. Jelikož jsou všechny lístky vyprodané, ti, kteří si je nezakoupili, by měli zůstat doma a sledovat ohňostroj v televizi.
Také francouzské orgány v předvečer katolických Vánoc oznámily, že do ulic nasadí mezi svátky a i na silvestrovské oslavy o 100 tisíc policistů více než obvykle kvůli strachu z teroristických útoků. Podle úřadů se terčem mohou stát vánoční trhy, nákupní centra, náboženské budovy, veřejná doprava i další turistická místa.
Rovněž v několika německých městech byla oznámena před oslavami Nového roku posílení bezpečnostních opatření. Policie se bude objevovat na hlavních turistických ulicích po celém Německu, a to jak v uniformách, tak v civilu.
Takto německá vláda odpovídá na násilné incidenty, o které se postarali migranti v roce 2015, opatření však mají rovněž co do činění i s loňským teroristickým útokem na vánoční trhy v Berlíně.
Kolín nad Rýnem, kde byly před dvěma lety hlášeny stovky případů sexuálního napadení a krádeží ze strany žadatelů o azyl, rozšířily bezpečnostní zóny kolem městské katedrály a nedalekého železničního nádraží. O víkendu zde bude více kamer i lepší osvětlení. V těchto zónách budou zároveň zakázány ohňostroje a shromažďování velkého počtu lidí.
"Policejní složky rozmístí zhruba 1400 svých členů do ulic," řekl Uwe Jacob, šéf kolínské policie. Ta očekává podobný příliv návštěvníků jako v minulých letech.
V centru Hamburku, kde také došlo k podobným incidentům jako v Kolíně, bude na klíčových místech rozprostřeno 530 policistů a bezpečností opatření budou zahrnovat i videomonitoring populární zóny Jungfernstieg.
Stejná situace bude panovat i v Mnichově, bezpečnostní složky budou monitorovat především místa, odkud se bude možné dívat na ohňostroj. Mnichovská policie se navíc domnívá, že existuje nebezpečí použití pyrotechniky jako zbraně. Úředníci si myslí, že by teroristé mohli odpalovat rachejtle do lidí.
Největší novoroční akce jsou naplánovány v Berlíně, kde jsou bezpečnostní opatření hlášena předem. Berlínská policie oznámila, že na klíčových příjezdových cestách vytvoří barikády. Pozornost bude upřena rovněž na Braniborskou bránu.
Poprvé bude na místě také takzvaná Safety Area, zóna, do které budou moci vstoupit pouze ženy a kde jim bude k dispozici vyškolený personál Německého červeného kříže. Ženy se na něj budou moci obrátit v případě, že se staly obětí sexuálního obtěžování, ale i v případě, že se v davu budou cítit nepříjemně.
Připomeňme, že i Prahu čekají bezpečnostní opatření. Podle portálu hlavního města Prahy budou uzavřeny některé ulice a náměstí pro automobily. Zároveň se počítá s tím, že na bezpečnost oslav dohlédne policie, záchranná služba i hasiči.
Bezpečnostní opatření hlásí i v dalších zemích - Itálie, Španělsko nebo Rusko. V tureckém Istanbulu se o bezpečnost bude starat dvojnásobný počet policistů než obvykle. Zároveň budou zakázány oslavy v centru města. Turecká metropole se tak rozhodla po událostech z oslav Nového roku 2017, kdy bylo při teroristickém útoku na istanbulský klub Reina zabito 39 lidí.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Terorismus , Islámský stát (IS) , evropa , bezpečnostní akce , policie
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák