„Můj mozek se zmenšuje". Maďarští vysokoškoláci vyšli do ulic, požadují modernější výuku

Budapešť - Před sídlem parlamentu v Budapešti dnes demonstrovalo několik tisíc vysokoškolských studentů. Domáhali se zlepšení vzdělávacího systému, který podle nich selhává v přípravě na život v 21. století.  Studenti například žádali větší pružnost ve vzdělávání místo šprtání podle osnov.

Řada demonstrantů držela „rozhněvané smajlíky", jiní označovali režim premiéra Viktora Orbána za diktaturu, napsala agentura AP a dodala, že Orbán až na pár výjimek „znárodnil" školský systém a zpřísnil kontrolu nad vydáním učebnic.

Agentura Reuters odhadla počet studentů a žáků, demonstrujících v mrznoucím dešti, na tisíce. Podle maďarské tiskové agentury MTI před parlamentem demonstrovalo asi 1800 studentů.

Demonstranti se podle MTI také domáhali dialogu s odpovědnými činiteli a žádali omezit výuku na 30 hodin týdně v případě studentů ve věku 14 až 18 let a v případě mladších na 25 hodin.

Přišli i s transparenty typu „Cítím, jak se stávám zbytečný" či „Můj mozek se zmenšuje". „Vzdělávací systém z nás udělal úzkostné a nerozhodné dospělé s nepodloženými nápady," prohlásil před davem student András Bognar.

„Přišla jsem, protože naprosto souhlasím s názorem, že systém veřejného školství je ve špatném stavu," poznamenala jednadvacetiletá Flora Kokendiová. Ona a další se dožadovali „spravedlivějšího a demokratičtějšího školství, které by se více zaměřovalo na vzdělávání".

Orbánovi kritici tvrdí, že premiér si neporadil s reformou státem spravovaného školství a zdravotnictví, trpících i odchody mladých lidí do západní Evropy.

Daniella Tóthová, která studuje v Györu na západě Maďarska, uvedla, že na vysokých školách chybí svoboda slova a nejsou zajištěny rovné příležitosti. Obvinila systém studentských půjček, že připravuje mladé lidi o svobodu pohybu. Předseda studentského parlamamentu Krisztián Kormos vytýkal systému nedůslednost a rychlé změny požadavků.

Související

Více souvisejících

Maďarsko demonstrace v Maďarsku vzdělání studenti

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy