"Mlčení Evropy je vražedné". V Německu a Francii se demonstrovalo proti turecké ofenzivě

Bonn/Paříž/Ankara - Odpůrci turecké vojenské akce na severu Sýrie se dnes sešli při demonstracích ve Stuttgartu, Hamburku, Paříži či Štrasburku. Dorazily tisíce lidí, mezi protestujícími byla řada Kurdů. Turecko přišlo u Afrínu o další vojáky.

V jihoněmeckém Stuttgartu se sešlo na demonstraci pět tisíc lidí, v Bonnu bylo protestujících 2000, v Hamburku asi 1500 a v Hannoveru na severozápadě Německa kolem 1200.

Lidé na shromážděních požadovali ukončení ofenzivy i zastavení dodávek německých zbraní do Turecka. V Bonnu někteří účastníci přišli s vlajkami turecké separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko, ale i USA a Evropská unie považují za teroristickou organizaci.

V Paříži se podle policie sešlo 2100 lidí, ve Štrasburku, kde sídlí Evropský parlament, demonstrovalo podle policie 1600, podle organizátorů ale až 7000 lidí. "Kurdové v Afrínu bojovali s Islámským státem a nyní jsou masakrováni. Mlčení evropských vůdců je vražedné," řekl agentuře AFP Suleyman Akgüç, zástupce francouzské federace alavitů.

Turecko poslalo svou armádu do Afrínu 20. ledna s úkolem vytlačit členy kurdských milic YPG. Ankara je považuje za spojence PKK a označuje je za teroristy. Dnes při útoku členů milic YPG zahynulo podle armády osm tureckých vojáků. Celkem si tak vojenská operace Ankary vyžádala na turecké straně podle agentury AP již 13 obětí.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové demonstrace v Německu demonstrace ve Francii Turecko Turecká armáda Afrin (Sýrie)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vracet uprchlíky na Ukrajinu? Polsko je pro, Maďarsko to dělat nehodlá

Maďarsko nevydá uprchlíky Ukrajině a nezkoumá ani to, zda se jich týká branná povinnost, uvedl pro komerční televizi ATV maďarský vicepremiér Zsolt Semjén.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy