Země západního Balkánu musí podle EU tvrdě pracovat na přijetí

Sofia - Šest západobalkánských zemí, které usilují o členství v EU, budou muset udělat obtížné reformy, než se budou smět připojit k Evropské unii. Naznačil jim to dnes sám Brusel.

Po dvoudenní neformální schůzce ministrů zahraničí v Sofii to uvedla agentura Reuters. V obavě z šíření ruského a čínského vlivu na Balkáně zahájila EU novou integrační kampaň a dala Srbsku a Černé Hoře předběžné datum vstupu v roce 2025.

Například šéf české diplomacie Martin Stropnický na twitteru uvedl, e podpora při integraci zemí západního Balkánu do EU je jednou z priorit české zahraniční politiky. V anglické verzi místo „podpora při integraci" použil výraz „přistoupení". Ministerstvo zahraničí v komuniké uvedlo, že region patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky, ale potýká se s řadou problémů. „Z pohledu ČR je nejefektivnější formou podpory stability a demokracie zemí západního Balkánu politika rozšiřování EU," dodalo.

Řada členských států ale podle Reuters zůstává obezřetná kvůli situaci v regionu, dosud zřetelně poznamenaném válkami jednotlivých národů v 90. letech, stejně jako pověstnému bezpráví. Říkají, že kandidáti, k nimž patří také Makedonie, Albánie, Kosovo a Bosna, musejí zlepšit stav demokracie a vykořenit úplatkářství a organizovaný zločin.

„Všichni si uvědomují, že podmínky musejí být splněny, že kvalita má přednost před rychlostí, že strategie není pozvánkou bez podmínek," řekl hlavní představitel EU pro rozšíření Johannes Hahn na schůzce ministrů zahraničí EU a západního Balkánu v Bulharsku. Sofia se toto pololetí ujala rotující půlročního předsednictví EU.

Německo vede tábor skeptiků a zdůrazňuje pokračující problémy s korupcí a právním státem v zemích, které vstoupily do EU po roce 2004, včetně Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. „Je důležité pokročit kupředu, ale na obou stranách. Musíme být otevření a musíme žádat hodně reforem," řekl Belgičan Didier Reynders.

Jako problém jsou vnímány i spory v regionu. Srbsko - podobně jako některé členské státy EU - odmítá uznat nezávislost Kosova. Makedonie zůstává zablokována ve sporu o název státu se svým jižním sousedem Řeckem. Španělsko, kde se v posledních měsících vyostřil spor mezi ústřední vládou v Madridu a katalánskými separatisty, patří mezi pět států EU, které Kosovo neuznávají.

Makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov uvedl, že doufá, že nedávné diplomatické úsilí brzy povede ke kompromisu ve sporu o název země s Řeckem, který blokuje přizvání Skopje k jednáním o vstupu do EU. Řecko tvrdí, že název Makedonie představuje územní nároky na stejnojmennou řeckou provincii na severu země. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom v červnu dosáhli politického rozhodnutí," řekl Dimitrov. Doufá přitom, že EU následně bude souhlasit se zahájením přístupových jednání.

Jeho albánský kolega Ditmir Bushati uvedl, že region potřebuje od EU nejen rady o posílení demokracie, ale i peníze na rozvoj. "První je právní stát, ale ten nemůže nastat bez ekonomického rozvoje," dodal.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) makedonie albánie Srbsko Černá Hora Martin Stropnický

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy