Sofia - Šest západobalkánských zemí, které usilují o členství v EU, budou muset udělat obtížné reformy, než se budou smět připojit k Evropské unii. Naznačil jim to dnes sám Brusel.
Po dvoudenní neformální schůzce ministrů zahraničí v Sofii to uvedla agentura Reuters. V obavě z šíření ruského a čínského vlivu na Balkáně zahájila EU novou integrační kampaň a dala Srbsku a Černé Hoře předběžné datum vstupu v roce 2025.
Například šéf české diplomacie Martin Stropnický na twitteru uvedl, e podpora při integraci zemí západního Balkánu do EU je jednou z priorit české zahraniční politiky. V anglické verzi místo „podpora při integraci" použil výraz „přistoupení". Ministerstvo zahraničí v komuniké uvedlo, že region patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky, ale potýká se s řadou problémů. „Z pohledu ČR je nejefektivnější formou podpory stability a demokracie zemí západního Balkánu politika rozšiřování EU," dodalo.
Řada členských států ale podle Reuters zůstává obezřetná kvůli situaci v regionu, dosud zřetelně poznamenaném válkami jednotlivých národů v 90. letech, stejně jako pověstnému bezpráví. Říkají, že kandidáti, k nimž patří také Makedonie, Albánie, Kosovo a Bosna, musejí zlepšit stav demokracie a vykořenit úplatkářství a organizovaný zločin.
„Všichni si uvědomují, že podmínky musejí být splněny, že kvalita má přednost před rychlostí, že strategie není pozvánkou bez podmínek," řekl hlavní představitel EU pro rozšíření Johannes Hahn na schůzce ministrů zahraničí EU a západního Balkánu v Bulharsku. Sofia se toto pololetí ujala rotující půlročního předsednictví EU.
Německo vede tábor skeptiků a zdůrazňuje pokračující problémy s korupcí a právním státem v zemích, které vstoupily do EU po roce 2004, včetně Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. „Je důležité pokročit kupředu, ale na obou stranách. Musíme být otevření a musíme žádat hodně reforem," řekl Belgičan Didier Reynders.
Jako problém jsou vnímány i spory v regionu. Srbsko - podobně jako některé členské státy EU - odmítá uznat nezávislost Kosova. Makedonie zůstává zablokována ve sporu o název státu se svým jižním sousedem Řeckem. Španělsko, kde se v posledních měsících vyostřil spor mezi ústřední vládou v Madridu a katalánskými separatisty, patří mezi pět států EU, které Kosovo neuznávají.
Makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov uvedl, že doufá, že nedávné diplomatické úsilí brzy povede ke kompromisu ve sporu o název země s Řeckem, který blokuje přizvání Skopje k jednáním o vstupu do EU. Řecko tvrdí, že název Makedonie představuje územní nároky na stejnojmennou řeckou provincii na severu země. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom v červnu dosáhli politického rozhodnutí," řekl Dimitrov. Doufá přitom, že EU následně bude souhlasit se zahájením přístupových jednání.
Jeho albánský kolega Ditmir Bushati uvedl, že region potřebuje od EU nejen rady o posílení demokracie, ale i peníze na rozvoj. "První je právní stát, ale ten nemůže nastat bez ekonomického rozvoje," dodal.
Související

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
EU (Evropská unie) , makedonie , albánie , Srbsko , Černá Hora , Martin Stropnický
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
před 1 hodinou

Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
před 1 hodinou

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
před 2 hodinami

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?
Aktualizováno před 3 hodinami

Živě Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
před 3 hodinami

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí
před 3 hodinami

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství
před 6 hodinami

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
před 7 hodinami

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 8 hodinami

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 9 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 10 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 10 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 12 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 18 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera
Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“
Zdroj: Libor Novák