Země západního Balkánu musí podle EU tvrdě pracovat na přijetí

Sofia - Šest západobalkánských zemí, které usilují o členství v EU, budou muset udělat obtížné reformy, než se budou smět připojit k Evropské unii. Naznačil jim to dnes sám Brusel.

Po dvoudenní neformální schůzce ministrů zahraničí v Sofii to uvedla agentura Reuters. V obavě z šíření ruského a čínského vlivu na Balkáně zahájila EU novou integrační kampaň a dala Srbsku a Černé Hoře předběžné datum vstupu v roce 2025.

Například šéf české diplomacie Martin Stropnický na twitteru uvedl, e podpora při integraci zemí západního Balkánu do EU je jednou z priorit české zahraniční politiky. V anglické verzi místo „podpora při integraci" použil výraz „přistoupení". Ministerstvo zahraničí v komuniké uvedlo, že region patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky, ale potýká se s řadou problémů. „Z pohledu ČR je nejefektivnější formou podpory stability a demokracie zemí západního Balkánu politika rozšiřování EU," dodalo.

Řada členských států ale podle Reuters zůstává obezřetná kvůli situaci v regionu, dosud zřetelně poznamenaném válkami jednotlivých národů v 90. letech, stejně jako pověstnému bezpráví. Říkají, že kandidáti, k nimž patří také Makedonie, Albánie, Kosovo a Bosna, musejí zlepšit stav demokracie a vykořenit úplatkářství a organizovaný zločin.

„Všichni si uvědomují, že podmínky musejí být splněny, že kvalita má přednost před rychlostí, že strategie není pozvánkou bez podmínek," řekl hlavní představitel EU pro rozšíření Johannes Hahn na schůzce ministrů zahraničí EU a západního Balkánu v Bulharsku. Sofia se toto pololetí ujala rotující půlročního předsednictví EU.

Německo vede tábor skeptiků a zdůrazňuje pokračující problémy s korupcí a právním státem v zemích, které vstoupily do EU po roce 2004, včetně Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. „Je důležité pokročit kupředu, ale na obou stranách. Musíme být otevření a musíme žádat hodně reforem," řekl Belgičan Didier Reynders.

Jako problém jsou vnímány i spory v regionu. Srbsko - podobně jako některé členské státy EU - odmítá uznat nezávislost Kosova. Makedonie zůstává zablokována ve sporu o název státu se svým jižním sousedem Řeckem. Španělsko, kde se v posledních měsících vyostřil spor mezi ústřední vládou v Madridu a katalánskými separatisty, patří mezi pět států EU, které Kosovo neuznávají.

Makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov uvedl, že doufá, že nedávné diplomatické úsilí brzy povede ke kompromisu ve sporu o název země s Řeckem, který blokuje přizvání Skopje k jednáním o vstupu do EU. Řecko tvrdí, že název Makedonie představuje územní nároky na stejnojmennou řeckou provincii na severu země. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom v červnu dosáhli politického rozhodnutí," řekl Dimitrov. Doufá přitom, že EU následně bude souhlasit se zahájením přístupových jednání.

Jeho albánský kolega Ditmir Bushati uvedl, že region potřebuje od EU nejen rady o posílení demokracie, ale i peníze na rozvoj. "První je právní stát, ale ten nemůže nastat bez ekonomického rozvoje," dodal.

Související

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.
Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) makedonie albánie Srbsko Černá Hora Martin Stropnický

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 7 hodinami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 8 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 10 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 10 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 12 hodinami

Aktualizováno před 18 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy