Kiska a Van der Bellen varovali před omezením přídavků na děti

Vídeň - Rakouský prezident Alexander Van der Bellen a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska dnes ve Vídni varovali před plánem rakouské vlády omezit v EU vyplácení přídavků cizincům na jejich děti žijící ve své vlasti. Van der Bellen zdůraznil, že v Rakousku pracují tisícovky slovenských zdravotních sester a pečovatelek. Je podle něj obtížné si představit, jak by bez této pomoci vypadaly pečovatelské služby v Rakousku.

Van der Bellen v souvislosti s indexací přídavků na děti upozornil na možné problémy s unijním právem. Na společné tiskové konferenci s Kiskou dále zdůraznil, že jde o "morální otázku".

Kiska označil za nespravedlivé, když někdo pracuje v Rakousku a přispívá tam do sociálního systému, a přitom z něj nedostává zajištění. Podle něj to také není něco, "co by zlepšovalo vztahy mezi zeměmi".

Podle loňského průzkumu, z něhož cituje APA, uvedlo až 40 procent pečovatelek, že bez přídavků na děti by práci v Rakousku nevykonávaly, protože by se už nevyplatila. Podle odhadů pracuje v Rakousku až 40.000 slovenských pečovatelek, které pobírají přídavky na zhruba 30.000 dětí.

Kiska dnes do Vídně přicestoval vlakem. Jeho rakouský protějšek ho uvítal na hlavním nádraží a poté oba prezidenti navštívili projekt T.R.A.M. neboli speciálně upravené vlakové spojení mezi Bratislavou a Vídní. Umělecky uspořádané vagony připomínají 25 let vztahů mezi Rakouskem a Slovenskem. Kiska zdůraznil, že když v roce 1989 poprvé navštívil Západ, bylo to vlakem do Vídně. Poukázal přitom na blízkost Vídně a Bratislavy. Necelých 70 kilometrů dlouhá trať mezi oběma hlavními městy byla otevřena už v roce 1914.

Šéf rakouských drah (ÖBB) Andreas Matthä zdůraznil, že v budoucnu budou na přebudované trati jezdit i osobní soupravy Railjet. Denně vlak mezi oběma městy přepraví na 5000 lidí. Podle rakouské hlavy státu bude cesta v budoucnu trvat tři čtvrtě hodiny, přičemž dříve to bylo i přes dvě hodiny.

Podle Van der Bellena jsou vztahy mezi oběma zeměmi "excelentní" a kontroverze v nich musí člověk hledat téměř zoufale. Jednou z nich je však jaderná energie. Rakousko vyjadřuje dlouhodobě odpor vůči atomovým elektrárnám v sousedních zemích.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Andrej Kiska Alexander Van der Bellen Rakousko Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy