Způsob vraždy novináře Kuciaka měl být varováním. Brusel si posvítí na dotace pro SR

Berlín/Bratislava/Brusel - Způsob, jakým byl zavražděn slovenský investigativní novinář Ján Kuciak, měl být podle německého listu Die Welt varováním pro ostatní novináře, kteří píší o věcech, které se někomu nelíbí. Evropská komise (EK) chce prověřit, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi na zemědělství a zda nejsou zneužívány.

Die Welt dnes vyšel s velkým černobílým titulkem "Jak italská mafie vyváděla evropské peníze," který odkazuje na téma, jemuž se novinář před smrtí věnoval.

V hlavním článku na titulní straně se deník zabývá tím, co Kuciakův případ znamená. Připomíná, že poslední rok v tureckém vězení strávil jeho vlastní dopisovatel Deniz Yücel. "Byl symbolem pro to, jaká rizika podstupují ti, kdo pracují pro pravdu," píše list. "Případ dobře dopadl. Deniz Yücel je svobodný. Ján Kuciak je mrtvý," pokračuje list a připomíná, že mladý novinář byl zavražděn spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou.

"Vedle těl zavražděných položili vrahové projektily smrtících kulek. Mělo to být varování. Varování dalším novinářům, kteří píšou něco, co se určitým lidem nelíbí," míní Die Welt. Pravděpodobné podle něj je, že za vraždou stojí "nepřátelé svobody, lidé, kteří mají tolik strachu z nepříjemných pravd, z novinářů, že kvůli tomu brutálně vraždí".

List připomíná i témata, na nichž Kuciak v posledních měsících pracoval. On ani jeho kolegové se přitom nenechali nikdy zastrašit. "Teď musel Ján Kuciak za tento postoj zaplatit svým životem," konstatuje Die Welt.

Jedním z mála útěšných aspektů této tragédie je to, že řada evropských médií nyní zveřejnila nedokončené Kuciakovy texty o činnosti italské mafie na Slovensku. "Stal se tak pravý opak toho, co vrazi zřejmě chtěli: Rešerše a jejich výsledky nejsou potlačeny, ale maximálně šířeny. Pravděpodobnost, že díky tomu budou vrazi a jejich machinace odhaleni, výrazně stoupla," míní list.

Podle slovenských médií může Kuciakova vražda souviset s jeho prací na případu údajného zapojení italské mafie do zneužívání peněz z evropských soudů na východním Slovensku. "Podíváme se teď na ten případ důkladně," řekl eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger listu Die Welt. Považuje za možné, že evropské zemědělské dotace na Slovensku byly zneužity "ke kriminálním účelům". "Za několik týdnů budeme mít jasno o finančních tocích a možném zneužití," dodal.

V rozhovoru kritizoval také "přední politiky na Slovensku", kteří se podle něj uchýlili ke "všeobecnému plísnění médií". Zároveň ale zdůraznil, že má komise plnou důvěru ve slovenské úřady a jejich schopnost případ vraždy novináře a jeho snoubenky vyšetřit.

Případem vraždy slovenského novináře se hodlá zabývat rovněž Evropský parlament, který Kuciaka už na začátku středeční plenární schůze uctil minutou ticha. "Chceme, aby se případ zavražděného slovenského novináře dostal na pořad jednání Evropského parlamentu a abychom za dva týdny na plénu (ve Štrasburku) debatovali o svobodě médií na Slovensku," řekl předseda zahraničního výboru EP David McAllister.

Slovenské úřady člen německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) McAllister vyzval, aby "čin vyšetřily a lidi, kteří ho mají na svědomí, pohnaly k zodpovědnosti". Skutečnost, že v EU může být novinář zavražděn kvůli své práci označil europoslanec za šokující.

Související

Marian Kočner

V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil

Obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové i v dalším případu přípravy vraždy současného generálního prokurátora Maroše Žilinky. Odsedět si má 25 let. Kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera však soud osvobodil. 

Více souvisejících

Ján Kuciak Die Welt vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Günther Oettinger Slovensko dotace evropská komise evropský parlament

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy