Kaliňák končí, Ficova vláda se rozpadá, policie je v koncích. Slovenskem zmítá nejhorší novodobá krize

Bratislava - Když novináři před více než týdnem poprvé informovali o vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka, jen málokdo tušil, do jak velké krize tento hanebný čin Slovensko přivede. Vláda se rozpadá, policie je bezradná, a spekuluje se i o konci neotřesitelného ministra Roberta Kaliňáka.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák demisi odmítal a stál za ním i premiér Robert Fico, podle posledních informací ale v pondělí odstoupí. Tvrdí to slovenská média, která citují informace agentury SITA.

Demisi Kaliňáka požadovala opozice i koaliční strana Most-Híd. Fico se snažil najít z této krize řešení, vláda se mu ale stále více rozpadala pod rukama. "Budeme nabízet taková řešení, aby Most-Híd mohl pokračovat ve vládě. Vnímám realitu a jsem připraven o věcech hovořit," řekl Fico na tiskové konferenci. 

Po demisi ministra kultury Marka Maďariče, který kvůli vraždě novináře rezignoval, ale začalo státní správu opouštět stále více lidí. Odcházejí poslanci, úředníci, a tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Mária Trošková po vraždě novináře také rezignovali na své posty na úřadu vlády.

Aby toho nebylo málo, tři opoziční strany na Slovensku chtějí vyvolat hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. Na prosazení svého návrhu ale nemá opozice v parlamentu dostatek hlasů. Slováci se navíc bouří a chystají další masové protesty. A co je možná ze všeho nejhorší, policie není vyšetření dvojnásobné vraždy o nic blíže.

Pachatele dosud nedopadla a na případ uvalila informační embargo. "Na základě pokynu dozorujícího prokurátora není možné ze strany policie poskytovat informace k případu dvojnásobné vraždy ani k jednotlivým informacím z vyšetřování případů souvisejících s touto kauzou. V současnosti se proto policie nebude vyjadřovat k žádným otázkám,“ uvedla v prohlášení.

Fico sice tvrdí, že připravuje speciální vyšetřovací tým, jestli ale skutečně vznikne je otázkou. Lidmi otřásá politická krize a základní otázky tak stále zůstávají nevysvětleny. Nikdo tak například neví, kdy byl skutečně novinář se svou partnerkou zabit, nebo co dělal na místě činu šéf protikorupční jednotky Róbert Krajmer.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Robert Kaliňák Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy