Mayová pod palbou kritiky kvůli novým podmínkám brexitu. Hrozí ji ztráta loajality vlastních kolegů

Londýn/Brusel - Jak poslední měsíce ukázaly, tak britské premiérce Therese Mayové se pravděpodobně nikdy nepodaří sjednat podmínky vystoupení Spojeného království z EU, které by maximálně vyhovovaly oběma stranám. Momentálně čelí kritice z řad svých stranických kolegů.

Těm vadí především velké ústupky Velké Británie vůči Bruselu, zejména zvláštní postavení Severního Irska, které by mělo zůstat subjektem práva EU, a zachování rybářských kvót.

Odchod Velké Británie z EU, respektive brexit, by měl proběhnout v příštím roce, přičemž nové postavení země bude upravovat předběžná dohoda, jejíž platnost skončí 31. prosince 2020. Účelem tohoto dokumentu je podle analýzy deníku The Guardian seznámit všechny, jichž se tento proces dotkne, s jeho praktickými následky.

Za klíčové se považuje zachování britského přístupu na volný trh a k bezcelní unii.

Po vypršení platnosti předběžné dohody o brexitu by měla mít vláda sjednané podmínky o trvalé existenci Velké Británie mimo EU, včetně nových obchodních podmínek, zahraniční politiky a bezpečnosti, které se stanou platnými k 1. lednu 2021.

Předběžná dohoda zajistila také britským firmám alespoň dočasné právní jistoty, což se v posledních třech týdnech pozitivně podepsalo na kurzu libry. 

Ve vztahu k EU by se tedy mohlo zdát, že se Mayové podařilo sjednat ty nejvýhodnější podmínky brexitu. Ty se však setkávají s odporem u některých stranických kolegů, kterým se nelíbí především zachování rybářských kvót a vztahy mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Jedním z nich je například bývalý ministr práce Iain Duncan Smith.

"Podle mého názoru není vůbec v pořádku, že se minimálně během období platnosti předběžné dohody nic nezmění na postavení Velké Británie, a myslím si, že by vláda něco takového rozhodně neměla podpořit, protože se tím velká část konzervativních poslanců neztotožňuje," řekl Smith v rozhovoru pro BBC.

Za další neúspěch britské vlády považuje Smith také fakt, že se s občany EU cestujícími do země bude muset zacházet i po brexitu stejně jako doposud. Podle Smitha si měla Mayová v Bruselu takříkajíc víc dupnout.

"Britové a občané EU budou mít v období platnosti předběžné dohody o brexitu stejné postavení, jako kdyby k vystoupení Velké Británie z EU vůbec nedošlo," řekl Michel Barnier, který je pověřen vyjednáváním mezi Velkou Británii a EU, během tiskové konference v Bruselu

Další spornou částí jsou požadavky na zachování rybářských kvót, což znepokojuje zejména skotské konzervativce.

"To, že budeme muset čekat, až do konce roku 2020, než se jich zbavíme, mě opravdu hodně zklamalo. A nejen mě, ale i rybáře!," řekl Ruth Davidson, předseda Skotských konzervativců deníku The Guardian.  "Tady nezáleží na tom, jestli se jedná o dobrý výsledek naší práce, nýbrž pouze o to, jak jej dobře prodat. A podle mého názoru by bylo snazší přimět někoho, aby se napil ze sklenice po nemocném člověku, než přesvědčit ostatní o tom, že jsme odvedli dobrou práci," řekl konzervativní poslanec Douglas Ross deníku The Guardian.

Kvůli obavám z reakcí rybářů mají skotští poslanci domluvenou mimořádnou schůzku s premiérkou.

Bývalý předseda euroskeptické strany UKIP Nigel Farage vyzval Mayovou k odchodu z Downing Street a nazval jí "Theresou, věčnou vyjednávačkou".

Kromě rybářských kvót a právního postavení Britů a občanů EU se řeší také sporná otázka ohledně Severního Irska. To by mělo mít z důvodu zamezení hraničních kontrol s Irskou republikou zvláštní postavení, které by z něj i nadále činilo subjekt práva EU. 

Někteří britští politici se obávají, že by mohlo dojít k obnovení starého konfliktu mezi unionisty a separatisty, které nejvíc gradovalo v 80. letech, za vlády Margaret Thatcherové. 

Mayová zachování současného stavu mezi Irskou republikou a Severním Irskem hájí tím, že by žádný britský premiér nikdy nejednal v rozporu se zachováním územní integrity Spojeného království, a že jakékoliv obavy ze snah o irské sjednocení jsou zbytečné.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Theresa Mayová Severní Irsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy