Duda odmítl přemísťování migrantů v EU, Polsko by je prý v zemi muselo držet násilím

Budapešť - Polský prezident Andrzej Duda jednal se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Při té příležitosti prohlásil, že pokud by žadatelé o azyl byli Evropskou unií nuceně přemísťováni do Polska, museli by tam být drženi násilím, A to Varšava podle jeho slov odmítá.

Polsko podle Dudy chtělo vždy řešit příčiny migrace tam, kde vznikají, aby se uprchlíci mohli po konci konfliktů vrátit domů. "Bohužel, náš názor byl ignorován," postěžoval si. Dodal, že Varšava již splňuje závazky v oblasti migrace, neboť každoročně přijímá a zaměstnává stovky tisíc Ukrajinců.

Maďarsko a Polsko sbližuje mimo jiné společné odmítání kvót EU na přerozdělování migrantů mezi unijní členské státy. Budapešť také podporuje Varšavu v jejím sporu s Evropskou komisí o polskou reformu soudního systému.

Áder řekl, že obě země pokračují v budování dvou hlavních dopravních koridorů mezi Polskem a jižní Evropou. Budapešť podle něj v příštích letech postaví několik silnic. Povedou od Mosonmagyaróváru u rakouských hranic k obci Rajka v blízkosti Bratislavy, od města Miškolc ke Slovensku a od Debrecenu k rumunské hranici.

Duda s Áderem hovořili i o takzvané Iniciativě tří moří. Ta je plánem prezidentů Polska a Chorvatska, kteří chtějí posílit vazby zemí ležících mezi Černým, Baltským a Jaderským mořem. Áder uvedl, že je třeba zmapovat potřeby všech 13 zúčastněných států a založit společný fond na financování projektů.

Související

Více souvisejících

Andrzej Duda János Áder Polsko Maďarsko uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy