Ekvádorská vláda odstřihla Assange od internetu kvůli porušení dohody

Quito/Londýn - Ekvádorská vláda zablokovala přístup k internetu zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Ten kvůli obavám z vydání do USA žije už téměř šest let na ekvádorské ambasádě v Londýně. K tomu kroku vláda přistoupila ekvádorská vláda podle místního deníku El Comercio proto, že Assange porušil dohodu z loňského prosince.

Informovala o tom dnes agentura EFE s odvoláním na mluvčí ekvádorské vlády. Vláda v prohlášení uvedla, že počítačový expert Assange byl odpojen od internetu v úterý.

V prosincové dohodě se podle vlády Assange písemně zavázal, že nebude veřejně publikovat komentáře, které by mohly znamenat vměšování do záležitostí jiných států. Jaké komentáře vedly k tomuto opatření, vláda v prohlášení neuvedla. 

Důvodem odpojení by však mohla být Assangeova podpora katalánskému separatistickému expremiérovi Carlesi Puigdemontovi, jehož Španělsko viní ze vzpoury, spekulují agentury. Právě obava Ekvádoru z poškození vztahů s Madridem stála podle španělské agentury Europa Press za loňskou prosincovou dohodou Assange s ekvádorskou vládou.

Agentura Europa Press dnes také uvedla, že Assange měl tento týden slovní přestřelku se státním tajemníkem britského ministra zahraničí Alanem Duncanem. Duncan o Assangeovi v dolní komoře britského parlamentu řekl, že "je otázkou času, kdy tento mizerný červ odejde z ambasády a vydá se justici". Zakladatel WikiLeaks mu odpověděl na twitteru. "Je lepší být červem, tvorem prospěšným půdě, než hadem," reagoval Assange.

V prohlášení ekvádorské vlády se také uvádí, že Assange svými příspěvky na sociálních sítích "ohrozil dobré vztahy, která má Ekvádor s Británií a ostatními zeměmi Evropské unie i dalšími státy". Assange má od prosince ekvádorské občanství, už v roce 2012 mu tamní vláda udělila politický azyl.

Ekvádorská vláda zintenzivnila loni úsilí, aby Assangeův případ vyřešila a dostala ho ze své ambasády v Londýně. Vláda se snažila získat prostředníka (třetí zemi či nezávislou osobu) pro řešení tohoto případu. Ekvádor se podle ministryně zahraničí Maríe Espinosaové pokoušel dostat Assange z ambasády tak, že po udělení občanství požádal Británii o přiznání diplomatického statusu, což Británie odmítla.

Podle argentinského serveru Infobae odstřihl Ekvádor od internetu Assange na ambasádě už jednou v říjnu 2016. Učinil tak poté, co server WikiLeaks odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů americké Demokratické strany. Ukradená pošta mimo jiné obsahovala části staršího projevu americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se přimlouvala za podporu finančníků z Wall Street.

Nyní šestačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor poskytl politický azyl. Australský programátor se na velvyslanectví ukryl kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu. Britský soud letos zamítl stížnost Assangeových advokátů na britský zatykač a rozhodl, že zatykač zůstává v platnosti. 

Související

Více souvisejících

Julian Assange ekvádor

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy