Politický obrat v Polsku? Opozice by porazila Kaczynského, ukazuje průzkum

Varšava - Pokud by se nyní v Polsku konaly parlamentní volby, vyhrála by je koalice liberálních stran Občanská platforma (PO) a Moderní. Experti pokles popularity vládní strany Právo a spravedlnosti (PiS) spojují s několika veřejností negativně vnímanými kroky.

Opoziční koalice by podle průzkumu společnosti Kantar Public získala 32 procent voličů, což je pětiprocentní nárůst proti podobné březnové anketě. PiS naopak pět procent ztratila a v současnosti ji podporuje 29 procent voličů.

Média připomínají, že dvojice opozičních stran sice vytvořila koalici při nedávných volbách do zastupitelstev některých měst, avšak není jisté, zda totéž učiní i v parlamentních volbách, které se budou konat příští rok.

Vládnoucí strana zažívá v posledních měsících postupný pokles popularity z více než čtyřiceti procent, které jí různé průzkumy přisuzovaly ještě začátkem roku. Podle analytiků k tomu mohly přispět spory s USA a Izraelem kvůli kontroverznímu zákonu o vině za holokaust či snaha zpřísnit již tak velmi konzervativní protipotratový zákon.

Popularitě PiS nepomohlo ani odhalení faktu, že bývalá premiérka Beata Szydlová vyplatila sobě a svým ministrům "za tvrdou práci" zvláštní prémie převyšující deset měsíčních platů. Strana se situaci snažila zachránit prohlášením, že členové vlády věnují tyto peníze na charitu.

Pro PiS, která loni těžila z nadprůměrného ekonomického růstu a klesající nezaměstnanosti, jde o špatnou zprávu před letošními komunálními volbami, v nichž si na lokální úrovni chtěla potvrdit svou absolutní většinu v parlamentu.

Související

Více souvisejících

Polsko Právo a spravedlnost (PiS) občanská platforma průzkumy

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy