Merkelová má další problém. Tíhne Německo k Rusku?

Berlín – Vzájemná konfrontace mezi Německem a Ruskem v předchozích staletích často ovlivňovala osud celé Evropy. Vzájemné vztahy nejsou jednoduché ani dnes. I na německé politické scéně se totiž objevují elementy, jež obhajují ruské pozice a jež se snaží svoji zemi přivést blíže k Moskvě.

Takovým politikům se u našich západních sousedů říká Russlandversteher. Tento výraz jde přeložit jako „sympatizant Ruska“. V posledních letech řada z nich dosáhla vůdčích pozic, jedním z nich je třeba tamní prezident Frank-Walter Steinmeier. Podle nich by mělo Německo zlepšit svoje vztahy s Ruskem.

Takové názory zaznívají i v poslední době. „Potřebujeme restart našich vztahů“ nechal se pro Politico.eu nedávno slyšet poslanec krajně levicové strany Die Linke Stefan Liebich. Takový přístup přidělává vrásky na čele řadě západních politiků. Nelíbí se Američanům, Britům ani Francouzům.

Možná se blíží doba, kdy se německá zahraniční politika bude přeci jen profilovat ostřeji proti Rusku. Angela Merkelová například v souvislosti s útokem na syrské vojenské cíle prohlásila, že zásah byl „nutný a přiměřený“. Russlandversteheři ale nespí a pokaždé, když se Německo ohradí proti některým ruským akcím (okupace Krymu, sestřelení letadla MH 17) přispěchají a vyzývají ke zdrženlivosti a opatrnosti.

Německá vnitropolitická debata o tom, jakou by měla jejich země zastávat linii vůči Rusku, by se nejlépe dala popsat jako zmatek. Vzhledem k tomu je skoro až s podivem, že kancléřka Merkelová dokáže udržet v chodu protiruské sankce a vydrží čelit silným tlakům na jejich zrušení.

V poslední době se ale zdá, že pozice Russlandversteherů slábne a začínají se ocitat v izolaci. Nevzdají se ale lehce. Vždy, když se Angela Merkelová pokusí prosadit tvrdší kroky vůči Ruské federaci, vytáhnou osvědčený argument, podle nějž je potřeba chránit německé ekonomické zájmy v Rusku. Ve skutečnosti ale export do Ruska činí pouhá 2% z celkového objemu.

Podle některých analytiků jsou důvody Russlandversteherů ukryty v německé historii. Země si ještě živě pamatuje hrůzy druhé světové války a Němci tak mají obavu z případného dalšího konfliktu s Ruskem. Možná překvapí, že nejvíce jsou k Rusku vstřícní ti Němci, jež žijí na území bývalé NDR. Zde svoji roli zřejmě sehrává sentiment a jistá nostalgie.

Stejně jako v jiných evropských zemích i u Německa platí, že nejvíc jsou proruské názory zastoupeny na obou extrémech politické scény. U našich západních sousedů tak nejvíce Russlandversteherů najdeme v řadách krajně pravicové AfD a krajně levicové Die Linke. Jejich poslanci a členové také rádi šíří nejrůznější konspirační teorie, jež mají za cíl poškodit západní země.  

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Rusko Alternativa pro Německo (AfD) Die Linke

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy