Kvůli bombě nebude fungovat nádraží a letiště v Berlíně, opatření se dotkne i ČR

Berlín/Praha - Berlínské hlavní nádraží počítá v pátek kvůli zneškodňování letecké pumy z 2. světové války s omezením dálkové dopravy mezi 10:00 a 14:00 SELČ. Vlaky z Česka mají jezdit do berlínských stanic Špandava (Spandau) a Gesundbrunnen. Informovala o tom dnes společnost Deutsche Bahn. S výrazným omezením provozu se počítá i na letišti Tegel.

Kvůli půltunové bombě, která byla nalezena při stavebních pracích v ulici Heidestrasse nedaleko hlavního nádraží, se v pátek od 09:00 SELČ musejí evakuovat obyvatelé v okruhu 800 metrů. Dotkne se to zhruba 10.000 lidí. Evakuaci se nevyhne ani hlavní nádraží, kudy budou od 10:00 SELČ vlaky jen projíždět. Od 11:30 SELČ bude železniční doprava na nádraží a v okolí zcela zastavena.

Se zneškodněním bomby, která podle berlínských úřadů nepředstavuje bezprostřední nebezpečí, se má začít právě v 11:30 SELČ. Akce by podle německých médií mohla trvat zhruba půl hodiny, není ale vyloučeno, že se výrazně protáhne, a proto hlavní nádraží, kterým denně projde na 300.000 cestujících, počítá s omezením až do 14:00 SELČ.

Podle mluvčího české Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marka Illiaše vlaky přijíždějící do České republiky z Německa mohou mít kvůli uzavření berlínského hlavního nádraží zpoždění. Další omezení provozu na českých železnicích SŽDC neočekává. Spoje Českých drah mířící z Prahy přes Berlín do Hamburku budou odkloněny na zastávky Špandava a Gesundbrunnen. Vlaky směřující opačným směrem přes Drážďany do Prahy budou stavět ve stanici Gesundbrunnen.

Mezi stanicemi berlínské příměstské dráhy Friedrichstrasse a Tiergarten mají v této době místo vlaků jezdit náhradní autobusy, které se evakuovanému okruhu vyhnou. Přerušena bude také tramvajová doprava v okolí hlavního nádraží. Náhradní trasu budou mít i některé autobusové linky, včetně té, která spojuje centrum německé metropole s letištěm Tegel. Na něm má být provoz před a během zneškodňování "silně omezen".

Páteční přesuny se dotknou i několika ministerstev, místního soudu nebo části areálu univerzitní nemocnice Charité, v němž se musí stěhovat několik desítek pacientů. Evakuace dopadne také na několik hotelů v okolí hlavního nádraží. Pracovnice jednoho z nich dnes ČTK řekla, že hotel vyzve hosty k opuštění prostor už od 08:00 SELČ. Navíc také nepřijímá žádné rezervace na noc z pátku na sobotu pro případ, že by se zneškodňování bomby protáhlo.

Zneškodňování bomby podobného rozsahu se v Berlíně odehrává jednou či dvakrát do roka, uvedl ve středu policejní mluvčí Martin Halweg. V celém Německu se každý rok najde více než 2000 tun válečných bomb a munice.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlín Nálezy bomb z II. světové války železnice Německo Letiště Berlín

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy