Vídeň - Dluží občané libovolné země něco vojákům, kteří je střeží a chrání? Měla by společnost nějak nad rámec peněz a běžných benefitů odměňovat muže a ženy, kteří nasazují život při její obraně? A jak vlastně v různých společnostech vypadá vztah mezi vojáky a civilní veřejností? O tom pro web DefenseOne píše bývalý rakouský voják Franz-Stefan Gady.
Gady se po svém odchodu od vojska vrhl na novinařinu a jako reportér byl poslán do Afghánistánu, kde měl psát reportáž o amerických vojácích. Při té příležitosti se zamýšlí nad tím, jakou pozici má vlastně voják v americké a potažmo rakouské společnosti. V dnešní době chová americká společnost ke svým ozbrojeným silám (ale i policistům nebo hasičům) hlubokou úctu.
Ale ne vždy tomu tak bylo. V 70. letech v důsledku vietnamské války zela mezi americkými vojáky a zbytkem společnosti hluboká propast. Tu se ale povedlo zacelit a dnešní vztah Američanů k vojákům by se dal srovnat s až obřadnou úctou, jaké se vojsko těšilo ve starém Prusku.
Autorovy zkušenosti z Rakouska jsou o něco jiné. V jeho rodině bylo povolání vojáka bráno jako vcelku běžná, jen o něco nebezpečnější profese. Zkrátka jako něco, co je nutné aby moderní společnost mohla bezpečně existovat. Byť i v Rakousku bývá zvykem že se vojáci dočkají různých ocenění a bývalí příslušníci ozbrojených sil bývají například vyznamenáváni na pracovištích.
V roce 2003 si ale Gady prožil i opačnou zkušenost. Zrovna probíhala invaze do Iráku a on byl se svým kamarádem, oba tehdy ještě v uniformě, na prohlídce v jedné vídeňské galerii. Z ničeho nic k nim přistoupila elegantní a dobře situovaná dáma a vyčinila jim, že v takovém oblečení by měli být raději někde v Iráku a ne mezi civilizovanou společností.
Jistá nedůvěra k armádě je dle autora v Rakousku dána historicky. Rakousko prohrálo první světovou válku a po celou dobu druhé světové války bylo okupováno nacistickým Německem. Vojsko má proto pro Rakušany nádech čehosi podezřelého. Rakouští muži navíc stále musí chodit na povinnou vojnu, takže moc dobře vědí že vojenská služba není jen o slávě a cti, ale i o mnoha přízemních a velmi nepříjemných věcech.
Oproti tomu Američané vnímají vojsko jako samý pilíř státu, bez něhož by demokracie a svoboda nemohly existovat. Pro Američany fungují vojáci jako jakýsi symbol, přístav v rozbouřeném společenském moři politických skandálů a každodenních problémů. To vše podporováno uctivým a obdivným způsobem, s nímž tamní média a politici k armádě přistupují.
Na druhou stranu s sebou americký obdiv k vojsku nese i úskalí. Potíží může být například určitá nekritičnost s jakou je přistupováno k názorům vysokých důstojníků a generálů. Ti jsou bráni jako autorita i v oborech, které s armádou přímo nesouvisí. Americký novinář Eliot Cohen to nedávno kritizoval když napsal:“To že jste generál ještě neznamená, že jste expertem na mezinárodní politiku.“.
V Rakousku oproti tomu nejsou vojáci bráni jako záruka demokracie. Tamní vojsko už sloužilo králům, císařům i diktátorům. Všem stejně dobře nebo stejně špatně. Stejně tak není v Rakousku vojenská služba chápána (na rozdíl od USA) jako dobrá výchozí pozice pro budoucí politickou kariéru. Rakouská společnost zkrátka své vojáky respektuje tiše a bezobřadně, byť poněkud vlažně.
Související
Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News
Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti
Americká armáda (U.S. ARMY) , Rakouská armáda , USA (Spojené státy americké) , Rakousko , společnost
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák