Vídeň - Dluží občané libovolné země něco vojákům, kteří je střeží a chrání? Měla by společnost nějak nad rámec peněz a běžných benefitů odměňovat muže a ženy, kteří nasazují život při její obraně? A jak vlastně v různých společnostech vypadá vztah mezi vojáky a civilní veřejností? O tom pro web DefenseOne píše bývalý rakouský voják Franz-Stefan Gady.
Gady se po svém odchodu od vojska vrhl na novinařinu a jako reportér byl poslán do Afghánistánu, kde měl psát reportáž o amerických vojácích. Při té příležitosti se zamýšlí nad tím, jakou pozici má vlastně voják v americké a potažmo rakouské společnosti. V dnešní době chová americká společnost ke svým ozbrojeným silám (ale i policistům nebo hasičům) hlubokou úctu.
Ale ne vždy tomu tak bylo. V 70. letech v důsledku vietnamské války zela mezi americkými vojáky a zbytkem společnosti hluboká propast. Tu se ale povedlo zacelit a dnešní vztah Američanů k vojákům by se dal srovnat s až obřadnou úctou, jaké se vojsko těšilo ve starém Prusku.
Autorovy zkušenosti z Rakouska jsou o něco jiné. V jeho rodině bylo povolání vojáka bráno jako vcelku běžná, jen o něco nebezpečnější profese. Zkrátka jako něco, co je nutné aby moderní společnost mohla bezpečně existovat. Byť i v Rakousku bývá zvykem že se vojáci dočkají různých ocenění a bývalí příslušníci ozbrojených sil bývají například vyznamenáváni na pracovištích.
V roce 2003 si ale Gady prožil i opačnou zkušenost. Zrovna probíhala invaze do Iráku a on byl se svým kamarádem, oba tehdy ještě v uniformě, na prohlídce v jedné vídeňské galerii. Z ničeho nic k nim přistoupila elegantní a dobře situovaná dáma a vyčinila jim, že v takovém oblečení by měli být raději někde v Iráku a ne mezi civilizovanou společností.
Jistá nedůvěra k armádě je dle autora v Rakousku dána historicky. Rakousko prohrálo první světovou válku a po celou dobu druhé světové války bylo okupováno nacistickým Německem. Vojsko má proto pro Rakušany nádech čehosi podezřelého. Rakouští muži navíc stále musí chodit na povinnou vojnu, takže moc dobře vědí že vojenská služba není jen o slávě a cti, ale i o mnoha přízemních a velmi nepříjemných věcech.
Oproti tomu Američané vnímají vojsko jako samý pilíř státu, bez něhož by demokracie a svoboda nemohly existovat. Pro Američany fungují vojáci jako jakýsi symbol, přístav v rozbouřeném společenském moři politických skandálů a každodenních problémů. To vše podporováno uctivým a obdivným způsobem, s nímž tamní média a politici k armádě přistupují.
Na druhou stranu s sebou americký obdiv k vojsku nese i úskalí. Potíží může být například určitá nekritičnost s jakou je přistupováno k názorům vysokých důstojníků a generálů. Ti jsou bráni jako autorita i v oborech, které s armádou přímo nesouvisí. Americký novinář Eliot Cohen to nedávno kritizoval když napsal:“To že jste generál ještě neznamená, že jste expertem na mezinárodní politiku.“.
V Rakousku oproti tomu nejsou vojáci bráni jako záruka demokracie. Tamní vojsko už sloužilo králům, císařům i diktátorům. Všem stejně dobře nebo stejně špatně. Stejně tak není v Rakousku vojenská služba chápána (na rozdíl od USA) jako dobrá výchozí pozice pro budoucí politickou kariéru. Rakouská společnost zkrátka své vojáky respektuje tiše a bezobřadně, byť poněkud vlažně.
Související
Blízký východ na pomezí války. Irák kvůli Izraeli vyhrožuje útokem na americké základny
Stažení amerických vojáků z Iráku způsobí rozšíření íránského vlivu
Americká armáda (U.S. ARMY) , Rakouská armáda , USA (Spojené státy americké) , Rakousko , společnost
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Slovenský horolezec Ondřej Húserka je po smrti. Český kolega popsal poslední hodiny jeho života
Aktualizováno před 43 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 4 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 10 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 12 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený.
Zdroj: Lucie Podzimková