Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová může tento týden vděčit za hodně členům královské rodiny. Ta totiž sehrála významnou roli při pravidelném setkání hlav států Commonwealthu, které budou pro Velkou Británii klíčovými spojenci v období po brexitu. Informoval o server Politico.eu
Zatímco Mayová trávila čas na závěrečné tiskové konferenci s lídry zemí Commonwealthu, kde slíbila odškodnění generaci karibských imigrantů známou jako Windrus, členové královské rodiny poskytli státníkům nečekané rozptýlení.
Tím, kdo se staral o hosty se však nestali princ Harry a Meghan Markleová, ačkoliv i oni sehráli určitou roli, nýbrž princ Charles. Ten pak potvrdil veškeré spekulace, že nahradí svojí matku královnu Alžbětu II. v čele Commonwealthu, což pak následně vyvolalo diskuze o nevolených hlavách státu a monarchii. Je správné, aby následnictví trůnu garantovalo funkci hlavy společenství 53 zemí světa?
Ačkoliv se výše uvedené chápe jako negativní, tak debaty na téma legitimity konstituční monarchie dokázaly odlákat pozornost od imigračního skandálu, který musela řešit Mayová. Královská rodina se jí tak, úmyslně i neúmyslně, stala velkou oporou.
Ačkoliv se vedou politické diskuze o monarchiích a republikách, tak Velká Británie je jasným příkladem toho, že královská rodina stále hraje významnou roli v diplomacii, a že její úlohu nelze podceňovat.
Karibský imigrační skandálPodle zpráv z tohoto týdne hrozila karibským migrantům, kteří v minulosti legálně přicestovali na území Velké Británie, deportace kvůli chybě v zákoně. Členům této Windrush generace (pojmenované po imperiální lodi Windrush, která v dobách kolonizace převážela celé rodiny z Karibských zemí) bylo řečeno, že ve Velké Británii pobývají nelegálně, ačkoliv v ní žili a pracovali už několik let.
Samotný pravidelný summit Commonwealthu nebyl pro Mayovou ničím příjemný, neboť Velká Británie bude vzhledem k chystanému vystoupení z EU potřebovat nadstandardní vztahy se svými bývalými koloniemi a dominii, jakož i se Spojenými státy. Fakt, že Velká Británie poškodila karibské migranty, kteří z těchto oblastí pocházejí, však dobrým obchodním a diplomatickým vztahům neprospívá.
Během summitu řešila Mayová také petici lidskoprávních organizací a aktivistů, v níž byla požadována britská omluva za import zákonů proti sodomii v dobách kolonizace. Ty ještě dnes platí v mnoha zemích Commonwealthu a jsou užívány k perzekuci sexuálních menšin. Mayová tomuto požadavku vyhověla, což vyvolalo velké pozdvižení ze strany některých lídrů, kteří neustále trvají na zachování zákonných postihů homosexuality. Britská premiérka je tedy pod tlakem ze všech stran.
Mayová i všechny hlavy zemí Commonwealthu se usnesly na společném prohlášení odmítajícím veškeré formy protekcionismu a na akčním plánu rozvoje obchodu a investic. Jednotného konsensu bylo dosaženo také ve věci chemických zbraní a implementace Úmluvy o chemických zbraní vzhledem k útoku na bývalého ruského agenta v Salisbury a chemickém útoku na syrskou Doumu.
Související
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
Velká Británie , Theresa Mayová , britská královna , Commonwealth
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 58 minutami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek