Královská rodina asistovala Mayové při pravidelném summitu Commonwealthu

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová může tento týden vděčit za hodně členům královské rodiny. Ta totiž sehrála významnou roli při pravidelném setkání hlav států Commonwealthu, které budou pro Velkou Británii klíčovými spojenci v období po brexitu. Informoval o server Politico.eu

Zatímco Mayová trávila čas na závěrečné tiskové konferenci s lídry zemí Commonwealthu, kde slíbila odškodnění generaci karibských imigrantů známou jako Windrus, členové královské rodiny poskytli státníkům nečekané rozptýlení.

Tím, kdo se staral o hosty se však nestali princ Harry a Meghan Markleová, ačkoliv i oni sehráli určitou roli, nýbrž princ Charles. Ten pak potvrdil veškeré spekulace, že nahradí svojí matku královnu Alžbětu II. v čele Commonwealthu, což pak následně vyvolalo diskuze o nevolených hlavách státu a monarchii. Je správné, aby následnictví trůnu garantovalo funkci hlavy společenství 53 zemí světa?

Ačkoliv se výše uvedené chápe jako negativní, tak debaty na téma legitimity konstituční monarchie dokázaly odlákat pozornost od imigračního skandálu, který musela řešit Mayová. Královská rodina se jí tak, úmyslně i neúmyslně, stala velkou oporou.

Ačkoliv se vedou politické diskuze o monarchiích a republikách, tak Velká Británie je jasným příkladem toho, že královská rodina stále hraje významnou roli v diplomacii, a že její úlohu nelze podceňovat.

Karibský imigrační skandál

Podle zpráv z tohoto týdne hrozila karibským migrantům, kteří v minulosti legálně přicestovali na území Velké Británie, deportace kvůli chybě v zákoně. Členům této Windrush generace (pojmenované po imperiální lodi Windrush, která v dobách kolonizace převážela celé rodiny z Karibských zemí) bylo řečeno, že ve Velké Británii pobývají nelegálně, ačkoliv v ní žili a pracovali už několik let.

Samotný pravidelný summit Commonwealthu nebyl pro Mayovou ničím příjemný, neboť Velká Británie bude vzhledem k chystanému vystoupení z EU potřebovat nadstandardní vztahy se svými bývalými koloniemi a dominii, jakož i se Spojenými státy. Fakt, že Velká Británie poškodila karibské migranty, kteří z těchto oblastí pocházejí, však dobrým obchodním a diplomatickým vztahům neprospívá.

Během summitu řešila Mayová také petici lidskoprávních organizací a aktivistů, v níž byla požadována britská omluva za import zákonů proti sodomii v dobách kolonizace. Ty ještě dnes platí v mnoha zemích Commonwealthu a jsou užívány k perzekuci sexuálních menšin. Mayová tomuto požadavku vyhověla, což vyvolalo velké pozdvižení ze strany některých lídrů, kteří neustále trvají na zachování zákonných postihů homosexuality. Britská premiérka je tedy pod tlakem ze všech stran.

Mayová i všechny hlavy zemí Commonwealthu se usnesly na společném prohlášení odmítajícím veškeré formy protekcionismu a na akčním plánu rozvoje obchodu a investic. Jednotného konsensu bylo dosaženo také ve věci chemických zbraní a implementace Úmluvy o chemických zbraní vzhledem k útoku na bývalého ruského agenta v Salisbury a chemickém útoku na syrskou Doumu.

Související

Hokej, ilustrační fotografie.

Policie zatkla protihráče, jehož brusle fatálně zasáhla hokejistu Johnsona

Britská policie v úterý zatkla muže v případu říjnového tragického úmrtí hokejisty Adama Johnsona pro podezření ze zabití. Podezřelý zůstává ve vazbě, zjevně jde o obránce Matta Petgravea, který bruslí způsobil Johnsonovi fatální zranění v oblasti krku. Policie už dříve uvedla, že se nešťastnou událostí zabývá. Zdůraznila, že jde o standardní postup.

Více souvisejících

Velká Británie Theresa Mayová britská královna Commonwealth

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy