Muž, který věří, že je Evropa pod útokem. Kdo je Viktor Obrán?

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán, kterému se v parlamentních volbách 8. dubna podařilo už potřetí obhájit mandát a získat pro svojí stranu ústavní většinu, se sám prezentuje jako obránce Evropy před invazí migrantů z islámského světa. Za svojí islamofobní, ale i antisemitskou rétoriku čelí dlouhodobé kritice. O následcích jeho opětovného zvolení informovala britská rozhlasová stanice BBC.

V lednu 2015, čtyři dny po teroristickém útoku na redakci francouzského satyristického deníku Charlie Hebdo pochodovalo v Paříži podle statistik cca 1,5 milionů lidí proti islámskému terorismu a Orbán byl tehdy jeden ze 40 světových vůdců, který tuto akci osobně podpořil. 

Lídři ostatních zemí se k této tragédii postavili bez jasného stanoviska na rozdíl od Orbána, kterému bylo od samého začátku jasné, že pachateli jsou muslimští přistěhovalci.

Tato obvinění vznesl, aniž by vzal v úvahu špatné nebo i neexistující rodinné zázemí, které jsou tím nejlepším katalyzátorem pro radikalizaci. 

"Nikdy nedopustíme, aby se Maďarsko stalo cílovou zemí pro migranty. Nechceme se stát zemí několika naprosto rozličných kultur. Chceme, aby Maďarsko zůstalo takové, jaké je," řekl Orbán v rozhovoru pro maďarskou televizi.

Tato prohlášení činil Orbán už předtím, ještě než vypukla migrační krize, ale tentokrát mu ještě víc hrála do karet, aby znovu zvítězil. V letech 2015 a 2016 totiž čelila Evropa kromě sérii teroristických útoků jiným problémům, a to příchodu sta tisíců migrantů a uprchlíků.

Na rozdíl od jiných evropských politiků dokázal Orbán dát svým voličům jednoduché vysvětlení příčiny terorismu, a to tím, že z nich učinil samotné migranty, kteří s nimi mnohdy nemusí mít nic společného. Kromě obvinění z terorismu se také nechal Orbán slyšet, že naprostá většina všech příchozích do Evropy nejsou uprchlíci, ale ekonomičtí migranti hledající lepší život v Západní Evropě. Jeho prohlášení zapůsobila na mnoho Maďarů.

Nicméně v referendu konaném v říjnu 2016 odpovědělo záporně na otázku, zda přijímat migranty do Maďarska, pouze 41 % voličů. Účast byla však natolik malá, že nelze přikládat tomuto výsledku příliš velký význam. O skutečném mínění maďarské společnosti to téměř nic nevypovídá.

Dalším faktem, který hraje Orbánovi do karet je nízká porodnost a vysoký roční úbytek obyvatelstva, který dosahuje počtu obyvatel malého města 30 000. Orbán vidí řešení v mnohodětnosti, nikoli imigraci. Méně než 2 % dětí se rodí mimo Maďarsko. 

Pro pochopení, proč je antiimigrační agenda v Maďarsku tak úspěšná, je každopádně zapotřebí pochopit jeho historii. 

Staletí agrese ze zahraničí

Většina Maďarů ještě pamatuje dlouholetou agresi zvenku, kdy se museli vypořádat s Turky, Rakušany a Rusy. V roce 1920 pak po podpisu Trianonské smlouvy stanovující hranice nově vzniklého maďarského státu po konci 1. světové války ztratilo 72 % území a téměř 31 % Maďarů se najednou stala cizinci v cizí zemi, v Rumunsku, Československu a Jugoslávii.

Maďarsko také přišlo o své kulturní i etnické menšiny Rumuny, Slováky, Srby, Chorvaty a Rusíny, kteří s nimi dříve žily v jednom státním celku. 

Během 2. světové války zemřelo mnoho maďarských Židů ve vyhlazovacích táborech a poválečná deportace Němců zbavila Maďarsko další národnostní menšiny, která zde pobývala od 18. století. Maďarsko se tak stalo ryze homogenní zemí.

Dalším faktem, který přispívá Orbánově národovecké politice, je osoba maďarského autora Géza Gárdonyiho a jeho novely Zatmění půlměsíce (Eclipse of the Crescent Moon), která je ve zdejší homogenní společnosti velmi populární.

Související

Viktor Orbán

Orbánova politická dráha je u konce. Průzkumy jasně naznačují jeho pád

V Maďarsku se politická situace nevyvíjí pro premiéra Viktora Orbána, který čelí rostoucímu tlaku opozice vedené Péterem Magyarem, příznivě. Francouzský konzervativní týdeník Le Point upozornil na výsledky aktuálních průzkumů veřejného mínění, které naznačují výrazný pokles podpory vládní strany Fidesz.  
Sídlo EU

Maďarská rozvědka špehovala představitele EU

Maďarská zpravodajská služba je podle nové investigativní zprávy podezřelá ze špehování představitelů Evropské unie, kteří navštívili zemi. Vyšetřování, vedené maďarským centrem Direkt36 a belgickým deníkem De Tijd, odhalilo, že maďarská Informační kancelář (IH), obdoba americké CIA, měla mezi lety 2015 a 2017 sledovat a odposlouchávat vyšetřovatele z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Více souvisejících

Maďarsko Imigranti z Afriky a Blízkého Východu EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

Předpověď počasí na příští týden

Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy