Svět drsně kritizuje Česko: Nejhorší v Evropě, Brusel je kvůli němu v pohotovosti, investoři se bojí

Londýn - Češi patří k největším euroskeptikům, a je mezi nimi stále populárnější myšlenka czexitu, tedy opuštění Evropské unie. Mezi Čechy sílí popularita extrémistických stran jako je napravo SPD nebo nalevo komunistická strana. Komunisté prosazují i odchod z vojenského paktu NATO. O ty by se ráda opřela vláda centristického premiéra Andreje Babiše, předsedy strany ANO. Tak alespoň popisují situaci u nás Deutsche Welle (DW) a The Express.

Reportér DW Rob Cameron popisuje situaci v Praze jako „politické předpeklí“. Andrej Babiš jasný vítěz voleb se chce spojit s radikály z obou stran politického spektra. Ti mu mají zajistit klidné vládnutí. To se nelíbí mnoha lidem a považují to za nebezpečí pro demokracii. Proto se v Praze v poslední době často protestuje. Úspěch v posledních volbách slavili především euroskeptici.

Největším prosazovatelem odchodu z EU je prý strana SPD, která prosazuje i konání referend. V tom by podle redaktora DW EU, Češi volili nepochybně odchod České republiky z Evropské Unie.  Češi jsou, dle DW, známí svojí skepsí vůči Evropské unii a dávají ji často najevo. Především se jim nelíbí tlak na přijímání uprchlíků, přijímání norem a „bruselský diktát“ kolem názvů místních potravin a zásahů do vnitřních věcí České republiky.

„No jo no. Jsme tam. Nevím, jestli je to dobrý. Padesát na padesát,“ tvrdí v další reportáži DW, muž z Benešova. Další je ráznější a má jasný názor, „Myslím si, že to pro nás asi dobrý není. Bylo by nám líp bez Evropské unie.“

DW navštívila i benešovskou továrnu BAEST, Machines & Structures, a.s. Ta má zisk 40 milionů eur a 40% její výroby, tedy ocelových konstrukcí, nádrží, sil a zásobníků, nádrží na naftu a benzín jde do Evropské unie. Podle DW, by opuštěná EU bylo pro ní noční můrou. „Jsme plně integrováni do evropského systému a máme z toho mnoho benefitů. Daleko více než je z členství mínusů,“ říká František Kulovaný, ředitel BAESTU.

Nad Czexitem projevují obavu především firmy. Podle průzkumu 83% zahraničních investorů a 65% českých firem má z opuštění EU obavu a 23% by Českou republiku po czexitu opustilo, píše The Express. „Chceme brzy jasně proevropskou vládu,“ říká předseda Česko-německé obchodní komory Michael Kruger, „ Pokud taková vláda v dohledné době nevznikne, bude se tato debata protahovat, a nejistota bezvládí otráví celou ekonomiku.“ The Express podotýká, že Česká republika je na vývozu do EU zcela závislá.

Velká kritika se na Českou republiku snesla již v lednu po znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem. Süddeutsche Zeitung například napsal, že Zeman je „protievropský populista, který vede zemi mentálně na Východ“. BBC pak označila Zemana za „proruského a proti imigračního“. Brusel má prý z vývoje v zemi velké obavy. 

Češi patří k vůbec nejvíce euroskeptickým národům. Podle posledního výzkum veřejného mínění z roku 2017 je spokojeno s EU v České republice pouze 32% obyvatel. Jejím institucím nevěří více než polovina lidí. Překvapivě, o tom, že by Česká republika měla zůstat v EU je přesvědčeno 60% lidí.       

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Andrej Babiš CZexit NATO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy