Macron tvrdě proti uprchlíkům: Parlament schválil přísný imigrační zákon

Paříž - Francouzské Národní shromáždění v neděli večer schválilo přísný protiimigrační zákon, který počítá i s vězením pro nejzávažnější případy jeho porušení. Také zdvojnásobuje dobu, po kterou mohou být migranti, kteří žijí v zemi bez souhlasu úřadů, drženi v detenčních zařízeních, a to na 90 dnů. Naopak budou zkráceny lhůty pro vyřizování azylových žádostí a zjednodušeny procedury kolem vyhošťování odmítnutých cizinců. V červnu se textem bude zabývat ještě druhá komora parlamentu - Senát, který ovládá pravicová opozice. Ta podle agentury AFP již dala najevo, že v něm provede výrazné změny. Opatření kritizují i organizace hájící lidská práva.

Zákon, který prosadila vládní centristická strana prezidenta Emmanuela Macrona, odhlasovalo 228 poslanců. Proti němu bylo z různých důvodů 139 zákonodárců pravicové i levicové opozice, a to i z nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové. Dalších 24 zákonodárců se hlasování zdrželo.

Ministr vnitra Gerard Collomb uvítal přijetí "spravedlivého textu". V úvodu debat o tomto zákonu naléhal na poslance, aby zákon přijali. Podle něho se tím omezí "masová imigrace", ale "zároveň" bude dál zaručovat právo na azyl, které je podle ministra ve Francii posvátné. Pravicoví poslanci a nacionalisté odsoudili údajnou bezzubost "slabého" zákona a varovali před legalizací pobytu cizinců bez úředního povolení. Levice naopak kritizovala na novém zákonu jeho "nelidskost", zejména kvůli tomu, že v detenčních zařízeních mají setrvávat i nezletilí imigranti.

Projednávání zákona vyvolalo rozpory i mezi samotnými centristy. Poslanec Jean-Michel Clément hlasoval proti a zároveň ohlásil odchod z Macronovy strany Republika v pohybu (REM). Dalších 14 členů téhož politického uskupení se hlasování zdrželo. Šéf jejich poslanecké skupiny Richard Ferrand před hlasováním varoval, že kdo se postaví zcela na odpor, bude mu hrozit vyloučení ze strany. Kdo se prý zdrží hlasování, dopustí se "malého hříchu", ale hlasování proti bude "smrtelný hřích". "Nejsem si jist, zda světu (tímto zákonem) vysíláme zprávu, za níž si Francie vždy stála," uvedl Clément po hlasování.

Vláda ve snaze usmířit odpůrce ve vlastním táboře také zmírnila některá dosavadních opatření: například ruší sankce proti osobám, které zdravotní péčí, ubytování či stravou pomáhají těm imigrantům, jež v zemi pobývají bez souhlasu úřadů. Imigrantům bez povolení k pobytu, kteří maří úřední výkon, například se brání vyhoštění či vstoupí na francouzské území bez povolení, má hrozit pokuta 3750 eur (95.000 Kč) a i podle agentury Reuters roční vězení.

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) uvedla, že zkrácení lhůty pro podání žádosti o azyl může mít negativní dopad na "ty nejzranitelnější z žadatelů o azyl, protože u právě těch nejvíce hrozí, že termín propásnou".

"Zákon pod zástěrkou efektivnějšího azylového systému zahrnuje řadu opatření, která mohou limitovat přístup k ochraně," uvedla ředitelka francouzské pobočky HRW Bénédicte Jeannerodová.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie uprchlíci imigrace Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy