Šéfka diplomacie EU sjela Rusko: Válku dál zhoršuje, Sýrie není šachovnice

Brusel - Rusko, Írán a Turecko by měly skutečně přispět k uklidnění násilí v Sýrii a k prosazení trvalého příměří, shodli se dnes šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Na okraj dvoudenní dárcovské konference k Sýrii oba připomněli, že trojice států se k tomu zavázala v rámci rozhovorů v kazašské metropoli Astaně.

"Tvrdí, že mají zájem na tom, aby se vojenská situace uklidnila a aby skončilo násilí. V minulých měsících jsme ale viděli pravý opak. Takže vidím rozpor ve slovech a činech," poznamenala Mogheriniová před novináři s tím, že zvýšená vojenská aktivita politické řešení jen komplikuje. Také de Mistura upozornil, že vojenské zisky a eskalace nepřinesly politické řešení roky trvající vleklé krize. "Právě naopak," doplnil.

Evropská unie a OSN spolupořádají dnes a ve středu v Bruselu rozsáhlou dárcovskou konferenci k Sýrii. Očekávají, že přes osm desítek delegací na pomoc milionům syrských uprchlíků přímo v zemi i v okolních státech poskytne nejméně stejně jako loni, kdy se sešly nabídky za 5,6 miliardy eur (přes 140 miliard Kč).

Významnou částí konference ovšem má být také jasná podpora snahám OSN o politické řešení dlouholetého konfliktu prostřednictvím rozhovorů v Ženevě. EU dlouhodobě zdůrazňuje, že v Sýrii neexistuje vojenská alternativa. Unie ostatně také vojenským hráčem v oblasti není, dlouhodobě ale výrazně přispívá na humanitární pomoc.

"Sýrie není šachovnice. Není to geopolitická hra. Sýrie patří syrským občanům a ti sami musí rozhodnout o budoucnosti své země," podotkla Mogheriniová. Diplomacie, která naslouchá hlasům samotných Syřanů, je podle ní nejdůležitější právě ve chvíli patové situace a hrozícího prohloubení vojenské eskalace.

De Mistura před novináři upozornil na zhoršující se humanitární situaci v provincii Idlib. "To je obrovská nová výzva. Dva a půl milionu lidí. Nevěřte, že všichni jsou to teroristé, jsou tam ženy, děti, civilisté," varoval. Situace v Idlibu podle něj nesmí dojít tak daleko, jako se stalo v Halabu či ve východní Ghútě. "Rozměry jsou naprosto jiné," řekl.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Sýrie Federica Mogherini Rusko OSN Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy