V Maďarsku se poprvé sešel parlament, lidé proti němu demonstrovali

Budapešť - V Budapešti se dnes dopoledne na ustavující schůzi sešel nový maďarský parlament. Prezident země János Áder při této příležitosti poslancům doporučil, aby novým premiérem ve čtvrtek opět zvolili Viktora Orbána, jehož strana Fidesz a její menší spojenec získaly v dubnových volbách dvoutřetinovou ústavní většinu. Proti Orbánovi a jeho údajně nedemokratickým krokům dopoledne před parlamentem protestovalo několik set lidí. Večer se na manifestaci proti staronovému předsedovi vlády sešly podle agentury Reuters tisíce demonstrantů.

Protestující Orbána označovali za autoritářského vůdce a vyzývali opozici, aby se proti němu sjednotila.

Podle Reuters se očekává, že čtvrteční hlasování o Orbánovi bude jen formalita a Orbán bude hladce zvolen. O sestavení kabinetu požádal Áder oficiálně Orbána už v pondělí, ten pověření přijal.

Prezident dnes také uvedl, že legitimitu nového parlamentu ani budoucí vlády není možné zpochybňovat a že výsledky voleb je třeba respektovat. Dodal, že ve volbách o hlasy voličů usiloval rekordní počet 23 stran, přičemž každé z nich stát vyplatil nejméně 153 milionů forintů (přes 12 milionů Kč). To podle prezidenta vyvolává otázku, zda by se země neměla vrátit k dřívějším pravidlům týkajícím se vyplácení politických stran po volbách, aby "někteří lidé nezaměňovali tuto oslavu demokracie za byznys".

Orbánova strana Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty získala v parlamentních volbách dvoutřetinovou ústavní většinu, celkem 133 ze 199 křesel. Pozorovatelé upozorňují, že Orbánovi to umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice. Čtyřiapadesátiletý politik bude premiérem již počtvrté.

Kromě koalice strany Fidesz a křesťanských demokratů usedli v parlamentu také zástupci radikální nacionalistické strany Jobbik (26 křesel), koalice vedené socialisty (20 křesel) a dalších menších stran. V parlamentu není žádný nezávislý poslanec a jednoho zástupce má německá menšina. Předsedou sněmovny byl dnes zvolen László Kövér z Fideszu.

Na sociálních sítích se k protestům proti Orbánovi přidaly tisíce lidí a od voleb se konalo už několik velkých protivládních demonstrací. Organizátoři tyto akce pořádají především jako výraz nesouhlasu s volebním systémem, který umožnil Fideszu opět přesvědčivě vyhrát a který je podle demonstrantů "nespravedlivý".

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové věděli o ukrajinském vpádu předem. Utekli, aniž by se evakuovali nebo zničili dokumenty

Ruské vojenské velení očekávalo vpád do Kurské oblasti a několik měsíců připravovalo plány, jak mu zabránit. Údajně to vyplývá z dokumentů, které ukrajinská armáda našla na opuštěných ruských pozicích.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy