Německo opět vře kvůli uprchlíkům: Idiotské zákony, zlobí se podnikatel

Berlín - Jsou uprchlíci pouze černými pasažéry evropských sociálních systémů nebo ve svých nových domovech pracují a podílejí se na ekonomickém rozvoji země? Jistě, odpověď na takovou otázku je vždycky velmi individuální.

Například v sousedním Německu si ale zaměstnance z řad uprchlíků povětšinou chválí. Tamní firmy tvrdí, že jsou snaživí, učenliví a práce si váží. Mnohdy přijmou na volnou pozici raději imigranta, nežli rodilého Němce.

Ne vždy je ale situace takto ideální. O tom vypovídá například příběh paní Masoumeh Bayatové, devětatřicetileté Íránky, která musela spolu s rodinou prchnout z rodné země proto, že konvertovala od islámu ke křesťanství.

Do Německa (konkrétně do Bavorska) přišla v roce 2015, o rok později si našla práci v textilní firmě. V té pracovala až do letošního dubna. Pak zažila nepříjemný šok ve chvíli, kdy jí jedno rozhodnutí německých úřadů převrátilo život naruby.

Ty totiž rozhodly, že se paní Bayatová nemůže vrátit do Íránu, protože by jí v zemi hrozilo bezprostřední nebezpečí. Zároveň jí ale sebrali pracovní povolení. Íránka tak sice smí zůstat v Německu, nesmí ale pracovat.

"To co se stalo ukazuje, jak je náš systém idiotský." nebere si servítky Florian Englmaier, majitel textilní firmy která paní Bayatovou do letošního dubna zaměstnávala. "Nedeportují ji do Íránu, ale ani jí nenechají pracovat. Dělají z ní jen zátěž našeho sociálního systému." zlobí se pro agenturu Reuters.

Takových případů je přitom v Německu mnoho. Majitelé malých a středních podniků jsou ze situace nešťastní. V Německu je rekordně nízká nezaměstnanost a na trhu práce chybí zhruba 1,2 miliónu pracovníků. Imigrantům je přitom zakazováno pracovat.

Lidí s podobným osudem jaký potkal paní Baytaovou je v Německu téměř 170 tisíc. Němci jim říkají "tolerované osoby". Jedná se třeba také o uprchlíky, kteří v Německu nedostali azyl, ale jejich mateřská země je odmítá přijmout zpět.

Očekává se, že jejich počet bude nadále úměrně růst spolu s tím, jak roste počet lidí jimž není azyl udělen. V roce 2016 bylo totiž odmítnuto 26% žadatelů, loni už to bylo 39%. Německé úřady navíc pro tuto chvíli neví, co si s takovými lidmi počít. 

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci Německo Imigranti z Afriky a Blízkého Východu zákony zaměstnání

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy