Maďarská vláda chce zřídit nový vrchní soud, odvolává se na Česko

Budapešť - Maďarská vláda plánuje zřídit nový vrchní soud, který by se zabýval problematikou veřejné správy. Uvedl to dnes ministr spravedlnosti Lázsló Trócsányi. Kabinet Viktora Orbána tak oprášil plán, který počátkem loňského roku zablokoval ústavní soud, poznamenala agentura Reuters.

Trócsányi při slyšení v parlamentním výboru sliboval záruky nezávislosti soudnictví. Uvedl také, že jeho ministerstvo připraví návrh zákona, který by uklidnil politické strany. "Nezávislost soudců je pro mne stálicí demokracie," prohlašoval. "Soudy jsou naprosto nezávislé na ministerstvu spravedlnosti," odvětil na přímou otázku.

Trocsanyi také argumentoval, že nejvyšší správní soud je součástí právního řádu v několika zemích Evropské unie, včetně České republiky, Rakouska či Německa, kde dobře fungují, a tak nevidí důvod, proč by tak tomu nemělo být také v Maďarsku.

Omezování nezávislosti justice patří k hlavním výtkám kritiků vládnutí premiéra Orbána, který minulý měsíc vyhrál třetí parlamentní volby za sebou a u moci je nepřetržitě od roku 2010. Vláda v parlamentu disponuje dvoutřetinovou většinou, což jí umožňuje nový soud vytvořit.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 37 minutami

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení třetiny hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 33 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové věděli o ukrajinském vpádu předem. Utekli, aniž by se evakuovali nebo zničili dokumenty

Ruské vojenské velení očekávalo vpád do Kurské oblasti a několik měsíců připravovalo plány, jak mu zabránit. Údajně to vyplývá z dokumentů, které ukrajinská armáda našla na opuštěných ruských pozicích.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy