Lucemburský premiér vyzývá k hlubší integraci EU, zpucoval protiuprchlické země

Štrasburk - K posílení evropské spolupráce v zahraniční a obranné politice, ale i k prohloubení hospodářské a měnové unie vyzval dnes na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku lucemburský premiér Xavier Bettel. V rámci série projevů hlav států a vlád evropské osmadvacítky Bettel rovněž kritizoval některé členy EU za nedostatek solidarity v otázce přijímání migrantů. Podpořil i harmonizaci míry zdanění napříč unií.

"Jsem přesvědčen, že Evropská unie představuje odpověď na globální výzvy," řekl liberální politik, který v roce 2013 vystřídal v čele lucemburské vlády nynějšího předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. V projevu k europoslancům Bettel vyzval k dalšímu prohlubování evropské integrace, především v oblasti společné zahraniční, bezpečnostní a migrační politiky. Pokračovat by podle něj mělo také prohlubování hospodářské a měnové unie. Zavedení eura v zemích, které se k tomu zavázaly, je podle Lucemburčana "nevyhnutelné".

Ve svém projevu, jehož jednotlivé části pronesl ve francouzštině, němčině, angličtině a lucemburštině, Bettel kritizoval členské země EU, které se zdráhaly v rámci řešení migrační krize "přijmout svůj díl zátěže", a projevit tak solidaritu s ostatními. Konkrétně ale nikoho nejmenoval. Podpořil rovněž plán Evropské komise na vytvoření mechanismu, který by propojil získání unijních peněz s dodržováním zásad právního státu.

Předseda lucemburské vlády varoval před sílícím populismem v některých evropských zemích. "Populisté apelují na národní suverenitu. Je to ale Evropská unie, která naši suverenitu v globalizovaném světě chrání," řekl.

Ve svém projevu se Bettel také vyslovil pro harmonizaci míry zdanění napříč EU. Harmonizace podle něj ale neznamená zvýšení daní. "Neměli bychom v zájmu globální konkurenceschopnosti i daňových poplatníků mluvit pro jednou i o snížení daní?" položil europoslancům otázku liberální politik, který se následně právě kvůli nízkým daním ve svém zemi stal terčem kritiky některých europoslanců.

Bettel je již šestým premiérem či prezidentem některé z členských zemí EU, kteří před poslanci Evropského parlamentu hovořili o své představě o budoucnosti unie. Od počátku letošního roku na půdě europarlamentu hovořili irský premiér Leo Varadkar, předseda chorvatské vlády Andrej Plenković, premiér Portugalska António Costa, francouzský prezident Emmanuel Macron a belgický premiér Charles Michel.

Související

Xavier Bettel

Lucemburský premiér Bettel opsal podle médií většinu své disertační práce

Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že "měl postupovat jinak". Investigativní novináři zjistili, že v celé Bettelově práci o 56 stranách jsou jen dvě stránky, které neobsahují plagiáty. Premiér studoval právo a politologii na univerzitě ve francouzském Nancy, napsala agentura AFP.

Více souvisejících

Xavier Bettel EU (Evropská unie) evropský parlament Lucembursko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 4 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy