Mezinárodní skandál Bratislavy? Unesený Vietnamec byl na palubě slovenského speciálu

Berlín/Bratislava - Vietnamský komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl loni v létě po únosu v německé metropoli dopraven do vlasti slovenským vládním letadlem. Podle vyšetřovatelů o tom neexistují pochyby, uvedl deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

FAZ také píše, že o transportu uneseného Vietnamce jednali tehdejší slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák a jeho vietnamský protějšek. Podle vyšetřovatelů mělo setkání obou politiků "jediný účel", a sice "dostat pana Trinha relativně bez problémů ze schengenského prostoru zpět do Vietnamu". Kaliňák v minulosti opakovaně odmítl, že by Slovensko bylo vědomě zapleteno do únosu muže, kterého později ve Vietnamu odsoudili na doživotí.

Sám Kaliňák se dnes na facebooku opět hájil argumentem, že na vietnamském seznamu cestujících ve slovenském vládním letadle, které vietnamské delegaci zapůjčil, "nebylo jméno trestně stíhaného občana Vietnamu, nepřeváželi jsme žádného ležícího pacienta, spoutaného, anebo jinak omezovaného člověka a všechny osoby měly diplomatický pas". Pozastavil se současně nad tím, že německé úřady jméno dotyčného Vietnamce, po kterém prý pátraly, nevložily do schengenského informačního systému, aby upozornily další státy na hledanou osobu.

O případu hovořil v květnu s Angelou Merkelovou slovenský premiér Peter Pellegrini, který kancléřce slíbil, že Berlín dostane všechny slovenské informace týkající se únosu. Do něj podle FAZ mohl být zapletený také dřívější poradce slovenské vlády Quang Le Hong.

Mluvčí slovenského ministerstva vnitra Petar Lazarov dnes v reakci na zprávu FAZ uvedl, že ministerstvo nemá informace, že by někdo ze země do zahraničí unesl vietnamského občana. "Případ vyšetřuje německá policie, neboť únos se měl odehrát v Německu a ne na Slovensku," uvedl Lazarov, podle kterého slovenské úřady s těmi německými spolupracují a samotné ministerstvo v poslední době odpovídalo na pět německých žádostí. Pokud se začne případ vyšetřovat i přímo na Slovensku, o čemž by musela rozhodnout policie či prokuratura, bude podle mluvčího resort vnitra plně spolupracovat i s nimi.

Také šéf slovenské policie Milan Lučanský po dnešní schůzce s prezidentem Kiskou řekl, že policie v součinnosti s německými orgány udělala v souvislosti s touto kauzou vše, oč byla požádána, ba ještě víc.

Práci slovenské policie v případu prezident Kiska ostře kritizoval. "Opakovaně jsem říkal, že je povinností slovenských orgánů činných v trestním řízení tato podezření důsledně a poctivě vyšetřit. Nelze budovat důvěru lidí ve stát, pokud se případu nezačneme ani poctivě věnovat. Řeč je o podezřeních z hrubého zneužití státní moci," řekl podle serveru Pravda.sk. V daném případu šéf státu hovoří o alibismu a vymlouvání se na německé úřady. "Ale skutečně se o tom, co se tu stalo, musíme dozvěděl od německých vyšetřovatelů? Má to rozměr mezinárodní blamáže a může to mít důsledky na vztahy mezi Slovenskem a Německem," varoval.

"Očekávám, že zodpovědní projeví základní respekt k našemu státu a úctu k jeho občanům a udělají vše, aby vyšetřili podezření a očistili jméno Slovenské republiky. A to přesvědčivým vysvětlením všech podezření, respektive potrestáním viníkům, pokud se potvrdí, že Slovensko poskytlo vládní letadlo k únosu," apeloval prezident.

Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, se do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva.

Související

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.
Robert Fico Komentář

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

Více souvisejících

Slovensko Německo Trinh Xuan Thanh Milan Lučanský (policie SR) Policie SR Robert Kaliňák Andrej Kiska

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy