Mezinárodní skandál Bratislavy? Unesený Vietnamec byl na palubě slovenského speciálu

Berlín/Bratislava - Vietnamský komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl loni v létě po únosu v německé metropoli dopraven do vlasti slovenským vládním letadlem. Podle vyšetřovatelů o tom neexistují pochyby, uvedl deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

FAZ také píše, že o transportu uneseného Vietnamce jednali tehdejší slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák a jeho vietnamský protějšek. Podle vyšetřovatelů mělo setkání obou politiků "jediný účel", a sice "dostat pana Trinha relativně bez problémů ze schengenského prostoru zpět do Vietnamu". Kaliňák v minulosti opakovaně odmítl, že by Slovensko bylo vědomě zapleteno do únosu muže, kterého později ve Vietnamu odsoudili na doživotí.

Sám Kaliňák se dnes na facebooku opět hájil argumentem, že na vietnamském seznamu cestujících ve slovenském vládním letadle, které vietnamské delegaci zapůjčil, "nebylo jméno trestně stíhaného občana Vietnamu, nepřeváželi jsme žádného ležícího pacienta, spoutaného, anebo jinak omezovaného člověka a všechny osoby měly diplomatický pas". Pozastavil se současně nad tím, že německé úřady jméno dotyčného Vietnamce, po kterém prý pátraly, nevložily do schengenského informačního systému, aby upozornily další státy na hledanou osobu.

O případu hovořil v květnu s Angelou Merkelovou slovenský premiér Peter Pellegrini, který kancléřce slíbil, že Berlín dostane všechny slovenské informace týkající se únosu. Do něj podle FAZ mohl být zapletený také dřívější poradce slovenské vlády Quang Le Hong.

Mluvčí slovenského ministerstva vnitra Petar Lazarov dnes v reakci na zprávu FAZ uvedl, že ministerstvo nemá informace, že by někdo ze země do zahraničí unesl vietnamského občana. "Případ vyšetřuje německá policie, neboť únos se měl odehrát v Německu a ne na Slovensku," uvedl Lazarov, podle kterého slovenské úřady s těmi německými spolupracují a samotné ministerstvo v poslední době odpovídalo na pět německých žádostí. Pokud se začne případ vyšetřovat i přímo na Slovensku, o čemž by musela rozhodnout policie či prokuratura, bude podle mluvčího resort vnitra plně spolupracovat i s nimi.

Také šéf slovenské policie Milan Lučanský po dnešní schůzce s prezidentem Kiskou řekl, že policie v součinnosti s německými orgány udělala v souvislosti s touto kauzou vše, oč byla požádána, ba ještě víc.

Práci slovenské policie v případu prezident Kiska ostře kritizoval. "Opakovaně jsem říkal, že je povinností slovenských orgánů činných v trestním řízení tato podezření důsledně a poctivě vyšetřit. Nelze budovat důvěru lidí ve stát, pokud se případu nezačneme ani poctivě věnovat. Řeč je o podezřeních z hrubého zneužití státní moci," řekl podle serveru Pravda.sk. V daném případu šéf státu hovoří o alibismu a vymlouvání se na německé úřady. "Ale skutečně se o tom, co se tu stalo, musíme dozvěděl od německých vyšetřovatelů? Má to rozměr mezinárodní blamáže a může to mít důsledky na vztahy mezi Slovenskem a Německem," varoval.

"Očekávám, že zodpovědní projeví základní respekt k našemu státu a úctu k jeho občanům a udělají vše, aby vyšetřili podezření a očistili jméno Slovenské republiky. A to přesvědčivým vysvětlením všech podezření, respektive potrestáním viníkům, pokud se potvrdí, že Slovensko poskytlo vládní letadlo k únosu," apeloval prezident.

Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, se do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva.

Související

Robert Fico

Ficova vláda v nesnázích. Koalice visí na šňůře od Huliakových kalhot

Čtvrtá vláda Roberta Fica se ocitla v patové situaci po odchodu Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Trojice poslanců kolem Huliaka aktuálně své požadavky vůči vládní trojkoalici. Premiér Fico se zapojil do jednání s huliakovci a pokouší se o zažehnání krize. 

Více souvisejících

Slovensko Německo Trinh Xuan Thanh Milan Lučanský (policie SR) Policie SR Robert Kaliňák Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu

Organizace spojených národů obvinila Izrael z „vážného porušení“ 50 let staré dohody se Sýrií a tvrdí, že Izrael provádí „inženýrské práce“, které zasahují do klíčové nárazníkové zóny na Golanských výšinách. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy