Poprask v Nizozemí: Politička spáchala sebevraždu poté, co ji údajně unesli a znásilnili muslimové. Pak se objevila slova o teroristickém útoku

Haag - Nizozemskem otřásla smrt političky Willie Dilleové. Členka pravicové Strany pro svobodu (PVV), kterou založil kontroverzní Geert Wilders, 8. srpna spáchala sebevraždu. Ještě předtím ale zveřejnila video, na kterém tvrdí, že loni byla unesena, znásilněna a vydírána skupinou muslimů. Po její smrti policie navíc zadržela muže, který vyhrožoval teroristickým útokem.

Členka městské rady v Haagu před smrtí na sociálních sítích zveřejnila video, na kterém tvrdila, že útok zosnoval její bývalý stranický kolega Arnoud van Doorn. Ten je známý tím, že krajně pravicovou PVV opustil a konvertoval k islámu. Arnoud van Doorn označil obvinění zesnulé političky za „bizarní“ a chce podat žalobu.

Zesnulá politička před smrtí také obvinila starostku Pauline Krikkeovou, že proti ní vede kampaň, poté co město vyšetřovalo, kde skutečně Dilleová bydlí. Dilleová také tvrdila, že ona ani její rodina se necítí bezpečně. V následném rozhovoru pro jednu z nizozemských stanic uvedla, že video je jakýsi emocionální impuls a že ho zveřejnila kvůli své rodině. Potvrdila obsah videa, nechtěla ale uvést žádné podrobností. Pouze zopakovala své obvinění vůči starostce a dodala, že byla opakovaně ohrožována „Maročany“ 

Jak poukazuje server Dutch News, kolem případu je plno otazníků. Dilleová totiž trestný čin nikdy nenahlásila a dokonce také odmítla podat formální stížnost na policii. A to i přesto, že byla vyzvána, aby tak učinila - dokonce opakovaně.

Policisté tak nemají žádné informace, které by je k údajným pachatelům mohly dovést. „Poskytli jsme jí pomoc a řekli jsme, že potřebujeme, aby předložila formální stížnost a konkrétní důkazy, abychom zahájili vyšetřování. To ale neučinila a my jsme nedostali žádné konkrétní informace, které by nám umožnily vyšetřování zahájit,"uvedla policejní mluvčí Hilde Vijverbergová podle serveru Dutch News.

Manžel političky Caspar Reedijk vydal prohlášení, ve kterém uvádí, že chápe rozhodnutí své ženy spáchat sebevraždu. Jejímu příběhu prý věří. „Omlouvám se všem lidem, které jsem milovala,“ stálo v poslední zprávě, kterou Dilleová zveřejnila.

Policie už v souvislosti s kauzou zadržela jednoho člověka. Podle nizozemského serveru jde o muže pocházejícího ze Schiedamu poblíž Rotterdamu. Ten na facebooku po smrti Dilleové napsal: „Pokud z toho nebudou vyvozeny drastické důsledky, tak zahájím útok. A myslím to opravdu vážně. Když stát nic nedělá, můj osud je zpečetěn.“

Muž byl zatčen pro podezření z hrozby s teroristickým motivem a pro podněcování k teroristickému činu. Jeho profil na Facebooku již není dostupný, ale podle zpravodajské agentury ANP byl fanouškem Anderse Breivika, který v roce 2011 zastřelil 77 lidí.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Willie Dilleová sebevražda PVV (Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy