"Houby s octem." Brexitový plán Mayové ztrhala EU, konzervativci si přisadili

Londýn - Hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier vyjádřil "silný odpor" vůči stávajícímu brexitovému plánu britské premiérky Theresy Mayové. Navrhované přijetí společných pravidel pro výměnu zboží, ale nikoli služeb, podle Barniera není v unijním zájmu, informovala v neděli britská média. Plán dojednaný počátkem července na venkovském sídle britských premiérů Chequers o víkendu kritizovali také bývalí ministři a stoupenci odchodu z EU Boris Johnson a David Davis.

Mayová v příspěvku v listu The Sunday Telegraph napsala, že ze svých návrhů nehodlá ustupovat způsobem, který by byl v rozporu s "národním zájmem". Na Barnierovu kritiku reagovala britská vláda prohlášením, že plán z Chequers je "precizní a pragmatický" a vyplatil by se jak Británii, tak EU.

Barnier aktuální návrh Mayové nekritizoval poprvé, podle zdrojů z jeho okolí citovaných zpravodajskou společností BBC ale dosud nebyl tak explicitní. V rozhovoru s německým deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) řekl, že premiérčin plán by znamenal "konec jednotného trhu a evropského projektu".

Rozdělení pravidel pro výměnu zboží a služeb by podle hlavního unijního vyjednavače pro brexit nefungovalo, protože mnohé produkty přicházejí v jednom balíčku se službami. Barnier zároveň britský přístup odmítá z principu. "Jestliže necháme Brity, aby si z našich pravidel vybírali rozinky, mělo by to vážné následky. Pak by další třetí země mohly trvat na tom, abychom jim nabídli stejné výhody," řekl FAZ.

Přijetí plánu v Chequers vedlo k odstoupení nritského ministra zahraničí Johnsona a ministra pro brexit Davise a oba bývalí členové kabinetu se nyní do stanovisek premiérky pustili znovu. Johnson v komentáři v The Daily Telegraph napsal, že prosazení plánu by Británii přineslo "houby s octem". Podle Davise by brexit za stávajících představ vlády byl "skoro horší" než setrvání v EU.

Deník The Times dnes informoval také o iniciativě 20 konzervativních poslanců, kteří se veřejně přihlásili k občanské kampani za tvrdší brexit.

Skupina rebelů odmítá záměr zachovat společná pravidla pro britské produkty a volný pohyb občanů EU nebo ponechání Severního Irska v celní unii, jak stanovuje dohodnutá "záložní" varianta. "To by v konečném důsledku nutilo Mayovou začít od začátku a restartovat vyjednávání, což by zase zvyšovalo pravděpodobnost brexitu bez dohody," napsal The Times.

Do plánovaného vystoupení Británie z EU v tuto chvíli zbývá méně než sedm měsíců. Poslední jednání v Bruselu minulý pátek posun v klíčových otázkách irské hranice a budoucího vztahu Británie s EU nepřineslo, premiérka Mayová však stále věří, že se jí podaří vyjednat dobrou dohodu. Podle Barniera je potřeba dosáhnout shody na podmínkách brexitu do poloviny listopadu.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Theresa Mayová Konzervativní strana (VB) Michel Barnier EU (Evropská unie) Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Ukrajina vypálila šest amerických raket ATACMS na zařízení v Brjanské oblasti na ruském území. Tento útok přichází po souhlasu administrativy prezidenta Joea Bidena, která Kyjevu povolila použít tyto zbraně s delším dosahem proti cílům uvnitř Ruska. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy