Čemu se politici tolik diví? Příval uprchlíků naplno odkryl rozdíl mezi nimi a obyčejnými lidmi

Komentář – Není to žádná novinka, že v demokracii, když se politik ukáže jako neschopný, je ve volbách vyměněn. V současné Evropě dochází k masivnímu úprku voličů od tzv. tradičních stran, k novým stranám označovaným, často právem, za populistické. Tradiční politici nechápou, co se to s jejich voliči děje.

Většina ekonomik západní Evropy roste, nezaměstnanost je rekordně nízká. Na statistiky je radost se podívat. Není důvod ke znepokojení. Přesto většina vládních a tradičních stran ztrácí v průzkumech preference a ve volbách i moc. Politici tradičních politických stran a mnohá často jim nakloněná média nechápou, co se to děje. Jejich politika nese evidentně plody a země rozkvétají. Tak proč ztrácí? Odpověď je jednoduchá: naprosto se přestali mluvit s lidmi a chápat jejich problémy a obavy.

Zlomovým rokem byl rok 2015. Příval uprchlíků naplno odkryl rozdíl mezi politiky a obyvatelstvem. Mnozí lidé měli z přívalu strach. Obávali se zvýšení kriminality a nebezpečí terorismu nebo neúměrné zátěže pro sociální systém. Podobné zkušenosti už v jednotlivých zemích s předešlými uprchlickými vlnami měli. Tradiční politici neměli pro tyto obavy pochopení. Jejich heslem se stala věta kancléřky Angely Merkelové „Wir schaffen das!“, a opozici a lidi, kteří se jejich politice slušně a s jasnými argumenty snažili oponovat, označovali za rasisty, xenofoby, kteří se „snaží zneužít strachu ve společnosti“.

V mnoha případech to byla samozřejmě pravda a mnozí politici na migrační krizi honili levné body. Zároveň však tradiční politici neudělali nic, aby obavy ve společnosti rozptýlili.  Kontroly příchozích byly často chabé, deportace se nedaří a mnozí uprchlíci jsou všechno jiné než tišší a skromní. Mnohá média rétoriku politiků plně převzala a jakoukoliv kritiku jejich politiky tvrdě potlačovala, ba zamlčovala a marginalizovala různé skandály spojené s migrací. O tři roky později nese tato politika své plody nejen pro politiky, ale i média. Ovšem ani při pádu preferencí a důvěry v média se pro mnohé nic nemění.

Příkladem mohou být události v Chemnitz. Po vraždě Němce s kubánskými předky ve městě došlo k demonstracím proti migrační politice. Pokud by kancléřka a média nebyly tolik zamilovány do svojí ušlechtilosti, mohly získat pro ně tolik potřebnou důvěru. Stačilo, aby kancléřka narychlo vyrazila do rozbouřeného města. Nepochybně by čelila silné a bouřlivé opozici a možná i davu, ale také by dokázala, že má odvahu a za svojí politikou si stojí. Média měla o demonstracích informovat objektivně a otevřeně se mělo psát i o vyšetřování celého případu.

Místo toho se jede ve starých kolejích. Média šmahem odsoudila demonstranty jako neonacisty. V rámci objektivity je třeba říci, že holé lebky se v řadách demonstrantů objevovaly, ale rozhodně jich nebyla většina. Naopak. Byla jich spíše hrstka. Ale jsou prostě fotogeničtější než rozzlobení řadoví občané. Angela Merkelová vyjádřila skrze svého mluvčího, nikoliv osobně, pobouření nad vraždou. Ale daleko více ji pobouřily demonstrace a pohrozila tvrdými protiopatřeními. Necitlivější a arogantnější reakce snad už být nemůže. Když uniklo rozhodnutí o vazbě, média se nepodivovala nad tím, jak brutální byl čin, nebo že jeden z vrahů měl více než bohatý trestní rejstřík. Hlavní bylo, kdo to vynesl.

A výsledek? Německým televizím věří jen 30 % Němců. Strana AfD, kterou mnozí politici označují za původce všeho zla, předběhla ve výzkumech preferencí se 17 % tradiční SPD, a stala se druhou nejsilnější stranou v Německu. Ve všech spolkových zemích bývalé NDR, AfD překročila 20 % popularity mezi voliči. Podle mnohých analytiků je jen otázkou času, kdy se tak stane v celém Německu. Merkelová se prý do Chemnitz chystá. Zatím není jisté, kdy to bude. Jisté je, že teď je to pozdě. 

Tento týden nás čekají volby ve Švédsku. Tyto volby budou lakmusovým papírkem. Pokud skutečně uspějí protiimigrační Švédští demokraté, tak jak se předpokládá, bude to více než zvednutý prst nejen pro Německo. Chování švédské vlády a médií bylo ještě korektnější než těch německých.  Vláda například popírá, že na území Švédska jsou tzv. no-go zóny. Přiznala ovšem, že je na jeho území 61 „citlivých míst“, kde je zvýšená kriminalita. Několik dní poté vláda schválila „program pro sociálně vyloučené lokality se zvýšenou kriminalitou“. Překvapivě byl seznam stejný jako seznam „citlivých míst“. Premiér Stefan Löfven prohlásil, že by se společnost o problémech s integrací měla hovořit méně.

Zdá se však, že i v baště politické korektnosti začaly praskat ledy. Před dvěma týdny veřejnoprávní televize SVT pustila reportáž o tom, že více než polovina odsouzených pachatelů sexuálního násilí se narodila mimo Švédsko. V zemi to vyvolalo poprask. Někteří sociální demokraté a členové Levicové strany to označili za sabotáž jejich politiky a snah vlády. Naopak většina obyvatel reportáž pochválila. Podle mnohých podobná kritická a otevřená žurnalistika obnovila jejich důvěru v média.

Je zde však palčivá otázka: není pro tradiční politiky a tradiční média pozdě? Neztratili jejich osobnosti již veškerou důvěru veřejnosti? Naděje tu pro ně rozhodně je. Stačí se podívat na sousední Rakouskou. Rakouští lidovci patřili k jedněm s největších odpůrců V4 za její postoj k migraci. Po nástupu Sebastiána Kurze však strana otočila a stala se naopak silně protiimigrační. V jiných oblastech však lidovci zůstali stejnou tradiční stranou, dokonce i se stejnými tvářemi, a asi nikdo je nepodezírá, přes koalici se Svobodnými, že by byli ohrožením pro demokracii.    

Dokáží však podobný obrat jako rakouští lidovci a švédská veřejnoprávní televize i jiné strany a média? To je složitá otázka. Čím déle bude trvat jejich současná politika a působení současných, často velmi zprofanovaných tváří, tím hůře to půjde. V první řadě je potřeba znovu naslouchat lidem a nebagatelizovat a urážet je za jejich obavy. Je potřeba mluvit o všech problémech, a ne malovat věci na růžovo. Dokud se nepovede otevřená a kritická diskuze bez škatulkování a očerňování oponentů, bude panovat mezi občany a politiky napětí. Zvládnou to? To ukáže pouze čas. Pokud ne, ocitnou se na politickém hřbitově dříve než se nadějí. 

Související

Více souvisejících

Švédsko Německo Chemnitz Alternativa pro Německo (AfD) Volby

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 3 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 3 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 8 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy