Prezidenti Srbska a Kosova jednali v Bruselu. Skončilo to fiaskem, Vučić přesto do Prištiny jede

Brusel - Srbský prezident Aleksandar Vučić v pátek večer potvrdil, že o víkendu pojede na návštěvu Kosova, jak plánoval. Rozhodl se tak, přestože dnešní dopolední jednání s kosovským prezidentem Hashimem Thaçim v Bruselu zkrachovalo, a Vučičova cesta do bývalé jihosrbské provincie tak byla ohrožena. Vučić se odmítl s Thaçim přímo setkat a politici mluvili odděleně jen se šéfkou diplomacie Evropské unie Federikou Mogheriniovou jako s prostředníkem.

Vučić na večerní tiskové konferenci v Bělehradu, vysílané v přímém přenosu státní televizí RTS, mimo jiné ujistil, že dnešní událost v Bruselu v žádném případě neznamená přerušení dialogu s Prištinou. "Rozhovory budou pokračovat," uvedl a dodal, že "klíčovou věcí je mír."

Sdělil také, že v sobotu podle plánu pojede do Kosova, přičemž nejprve navštíví ekonomicky důležité přehradní jezero Gazivode s tamní vodní elektrárnou. V neděli se pak v poledne v Kosovské Mitrovici uskuteční zamýšlené shromáždění, na němž přednese projev.

Gazivode je energeticky i vodohospodářsky významný objekt na severu Kosova v oblasti obývané silnou srbskou menšinou. Právě o Gazivode vedou Bělehrad a Priština spor a z prištinských úřadů zazněla hrozba, že Vučičovi tam bude přístup zakázán.

Poté, co ze sídla EU přišla zpráva o nezdaru rokování Vučiče s Thaçim, se v srbských médiích objevily informace nasvědčující tomu, že situace je napjatější, než se na první pohled zdá. Agentura Tanjug napsala, že Vučić dal pokyn srbské armádě, policii a bezpečnostní službě BIA, aby přerušily veškerou komunikaci s kosovskou policií a s mezinárodními silami v Kosovu KFOR.

Srbská premiérka Ana Brnabičová zároveň podle webu stanice B92 vyzvala mezinárodní společenství, aby "už více nezkoušelo trpělivost a porozumění" Srbska. Představitele Albánců v Kosovu označila za "neseriózní, nezodpovědné a nepředvídatelné". Vyčetla přitom mezinárodním činitelům, že stále nijak nereagují na to, že Priština neplní dohody.

Odmítnutí Vučiče setkat se s Thaçim novinářům vysvětlil šéf úřadu vlády pro Kosovo Marko Djurić. Je to "kvůli všem lžím, podvodům a odpornému přístupu vůči Srbům a srbské straně, jež představitelé Prištiny předvedli v uplynulých dnech, (kvůli) urážkám, klamání, hrozbám, hrozbám dokonce i vůči prezidentově (Vučičově) 16leté dceři, kvůli všemu, co v posledních dnech udělali", řekl Djurić.

Dnešní jednání mělo mít podle očekávání v dlouhé historii planých rozhovorů konečně zásadní význam. Předpokládala se diskuse o určité výměně území jako řešení problému Kosova. Tuto cestu naznačovali jak Vučić, tak Thaçi, byť velice opatrně a nepřímo s použitím termínů jako demarkace či korektura původní administrativní hranice mezi Srbskem a Kosovem. Výměna se očividně měla týkat severu Kosova se silnou srbskou menšinou a jihosrbské oblasti Preševského údolí s početným albánským obyvatelstvem.

Zjevně právě o tom původně chtěl Vučić v neděli v Kosovu hovořit jako o průlomovém návrhu. Čeká se ale, že po dnešních událostech projev upraví.

Vučiče zřejmě rozzlobilo, jak Thaçi interpretoval možnou dohodu o výměně území. Kosovský prezident se totiž doma dostal pod tlak v mocenském soupeření s premiérem Ramushem Haradinajem a korekturu hranic začal představovat jako pouhé připojení Preševského údolí ke Kosovu.

Kromě toho například předseda kosovského parlamentu Kadri Veseli tento týden prohlásil, že Vučić sice dostal povolení k víkendové cestě do Kosova, ale to může být "v případě destabilizace" klidně odvoláno. "Když rozhodneme, že nepřijede, Vučić do Kosova prostě nevstoupí," citovala Veseliho bělehradská média.

Většinou Albánci osídlené Kosovo vyhlásilo nezávislost v únoru 2008, Srbsko však odtržení své jižní provincie nikdy nepřijalo. Úvahy o výměně území narážejí na odpor nejen značné části politické scény v Kosovu, ale i v Srbsku. Mocné odpůrce, především německou kancléřku Angelu Merkelovou, má i v Evropské unii.

Na druhé straně Washington naznačil, že nemá v úmyslu něčemu takovému bránit, pokud se na tom Bělehrad a Priština dohodnou. Podobné hlasy zazněly i od některých členů Evropské komise, ovšem s podmínkou, že v žádném případě nesmí jít o precedens pro jiné případy, jako je například Bosna.

Související

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) Hashim Thaçi kosovo Srbsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 39 minutami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 1 hodinou

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy