V Německu lidé mnichovskou dohodu přijali s úlevou. V Československu vyvolala šok

Berlín - Zatímco v Československu vyvolala mnichovská dohoda v roce 1938 šok, v Německu ji lidé podle historika Volkera Zimmermanna přijali převážně s úlevou, protože byli přesvědčeni, že se díky ní bude možné vyhnout válce. Jejich iluze se ale rychle rozplynuly. Zimmermann to řekl v rozhovoru s ČTK u příležitosti nadcházejícího 80. výročí podpisu dohody.

Obyvatelstvo reagovalo v první řadě s úlevou. Kvůli nebezpečí války mezi ním panovaly velké obavy. Na rozdíl od doby před první světovou válkou neexistovalo válečné nadšení," vysvětluje Zimmermann reakce Němců na dohodu, kterou Velká Británie, Francie, Německo a Itálie uzavřely v noci z 29. na 30. září 1938.

"Je to paradoxní, když si člověk uvědomí, že Hitler válku k rozbití Československa chtěl, a nakonec byl oslavován jako někdo, kdo válce zabránil, protože byl připravený ke kompromisu," podotýká historik působící ve výzkumném ústavu Collegium Carolinum, který se zaměřuje na dějiny Česka a Slovenska. Lidé podle něj tehdy mohli reagovat s úlevou, protože celá řada z nich netušila, co jejich vůdce skutečně plánuje, a že válka za necelý rok stejně začne.

Hitler ji chtěl podle Zimmermanna vyvolat už dříve, a proto se s vůdcem sudetských Němců Konradem Henleinem v březnu 1938 domluvil, že bude Československu klást takové požadavky, které nebude Praha moci splnit. Československo ale požadavkům neustále ustupovalo, což spolu se snahou spojenců v Londýně a Paříži vyhnout se válce, vedlo k situaci, že Hitlerovi v tu chvíli diplomaticky nezbylo prakticky nic jiného, než dohodu podepsat a se svými dalšími plány vyčkat. Stejně jako připojení Sárska a Rakouska k Německu tím podle historika zvýšil u mnoha Němců respekt k zahraniční politice svého režimu.

Úlevu z toho, že nebude válka, cítila podle Zimmermanna také většina ze zhruba tří a půl milionu Němců na území, které muselo Československo podle mnichovské dohody postoupit Německu. V září podle něj panovaly v některých částech Sudet i v důsledku provokací sudetoněmeckých polovojenských organizací poměry, které připomínaly občanskou válku. "Lidé zde měli velký strach z války, protože by se odehrávala doslova před jejich dveřmi," podotýká.

S úlevou se v těchto oblastech Československa podle Zimmermanna pojilo velké očekávání, že po připojení k říši bude naplněna touha zdejších Němců po sebeurčení a také, že se zlepší jejich ekonomická situace. Právě tyto regiony byly totiž ještě v roce 1938 i v důsledku hospodářské krize více postiženy nezaměstnaností než zbylé území Československa.

Kladná očekávání se ale netýkala všech německých obyvatel. Mezi prvními ze zhruba 200.000 lidí, kteří Sudety v dalších týdnech a měsících opustili, byli vedle Čechů i němečtí sociální demokraté, komunisté nebo Židé, kteří dobře věděli, že pro ně změna neznamená nic dobrého. Německé jednotky, které následně oblast o rozloze 30 procent Československa od 1. října obsadily, koneckonců měly seznamy lidí, které měli při obsazování Sudet zatknout.

Související

Fotografie z průběhu Mnichovských jednání. Zleva: Neville Chamberlain za Velkou Británii, Édouard Daladier, zástupce Francie, Adolf Hitler za nacistické Německo a Benito Mussolini za fašistickou Itálii

Před 84 lety Mnichovská dohoda naporcovala Česko

Mnichovská dohoda, podepsaná v noci na 30. září 1938 představiteli Británie, Francie, Itálie a Německa, znamenala konec první republiky. Do země vstoupila německá vojska, Československo přišlo o velkou část území, armáda byla demobilizována. Na začátku října abdikoval prezident Edvard Beneš, kterého vystřídal právník Emil Hácha. Druhá republika byla podstatně menší než první. Vedle odstoupení pohraničních Sudet Německu přišlo Československo o velkou část jižního Slovenska, které na základě první vídeňské arbitráže odstoupilo Maďarsku.
Vladimír Putin, ruský prezident

Putin si hraje na historika: Společnost národů selhala, osud ČSR je důkazem

Předválečná Společnost národů (SN), jíž dominovaly Británie a Francie, podle ruského prezidenta Vladimira Putina selhala v předcházení konfliktům a nynější systém mezinárodních vztahů je jedním z nejdůležitějších výsledků 2. světové války. Neúčinnost předválečného uspořádání šéf Kremlu podrobně ilustruje i na osudu Československa. Jako jeden z nejvýznamnějších pozitivních důsledků 2. světové války Putin vyzdvihuje OSN.

Více souvisejících

Mnichovská dohoda (29. září 1938) Německo historie II. světová válka

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy