Berlín - Zatímco v Československu vyvolala mnichovská dohoda v roce 1938 šok, v Německu ji lidé podle historika Volkera Zimmermanna přijali převážně s úlevou, protože byli přesvědčeni, že se díky ní bude možné vyhnout válce. Jejich iluze se ale rychle rozplynuly. Zimmermann to řekl v rozhovoru s ČTK u příležitosti nadcházejícího 80. výročí podpisu dohody.
Obyvatelstvo reagovalo v první řadě s úlevou. Kvůli nebezpečí války mezi ním panovaly velké obavy. Na rozdíl od doby před první světovou válkou neexistovalo válečné nadšení," vysvětluje Zimmermann reakce Němců na dohodu, kterou Velká Británie, Francie, Německo a Itálie uzavřely v noci z 29. na 30. září 1938.
"Je to paradoxní, když si člověk uvědomí, že Hitler válku k rozbití Československa chtěl, a nakonec byl oslavován jako někdo, kdo válce zabránil, protože byl připravený ke kompromisu," podotýká historik působící ve výzkumném ústavu Collegium Carolinum, který se zaměřuje na dějiny Česka a Slovenska. Lidé podle něj tehdy mohli reagovat s úlevou, protože celá řada z nich netušila, co jejich vůdce skutečně plánuje, a že válka za necelý rok stejně začne.
Hitler ji chtěl podle Zimmermanna vyvolat už dříve, a proto se s vůdcem sudetských Němců Konradem Henleinem v březnu 1938 domluvil, že bude Československu klást takové požadavky, které nebude Praha moci splnit. Československo ale požadavkům neustále ustupovalo, což spolu se snahou spojenců v Londýně a Paříži vyhnout se válce, vedlo k situaci, že Hitlerovi v tu chvíli diplomaticky nezbylo prakticky nic jiného, než dohodu podepsat a se svými dalšími plány vyčkat. Stejně jako připojení Sárska a Rakouska k Německu tím podle historika zvýšil u mnoha Němců respekt k zahraniční politice svého režimu.
Úlevu z toho, že nebude válka, cítila podle Zimmermanna také většina ze zhruba tří a půl milionu Němců na území, které muselo Československo podle mnichovské dohody postoupit Německu. V září podle něj panovaly v některých částech Sudet i v důsledku provokací sudetoněmeckých polovojenských organizací poměry, které připomínaly občanskou válku. "Lidé zde měli velký strach z války, protože by se odehrávala doslova před jejich dveřmi," podotýká.
S úlevou se v těchto oblastech Československa podle Zimmermanna pojilo velké očekávání, že po připojení k říši bude naplněna touha zdejších Němců po sebeurčení a také, že se zlepší jejich ekonomická situace. Právě tyto regiony byly totiž ještě v roce 1938 i v důsledku hospodářské krize více postiženy nezaměstnaností než zbylé území Československa.
Kladná očekávání se ale netýkala všech německých obyvatel. Mezi prvními ze zhruba 200.000 lidí, kteří Sudety v dalších týdnech a měsících opustili, byli vedle Čechů i němečtí sociální demokraté, komunisté nebo Židé, kteří dobře věděli, že pro ně změna neznamená nic dobrého. Německé jednotky, které následně oblast o rozloze 30 procent Československa od 1. října obsadily, koneckonců měly seznamy lidí, které měli při obsazování Sudet zatknout.
Související

Před 84 lety Mnichovská dohoda naporcovala Česko

Putin si hraje na historika: Společnost národů selhala, osud ČSR je důkazem
Mnichovská dohoda (29. září 1938) , Německo , historie , II. světová válka
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Budoucnost Palestinců z Gazy je i v rukou Trumpa. Američané ji údajně řeší v Africe
před 58 minutami

Papež František musí zůstat v nemocniční péči, potvrdili lékaři
před 1 hodinou

Připravuje se setkání Putina s Trumpem, tvrdí poradce šéfa Kremlu
před 2 hodinami

Proti Rusku stojí zesláblý Bundeswehr. Německá armáda není připravena na moderní válku
před 3 hodinami

Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie
před 4 hodinami

ANO chce stabilně volit třetina lidí, potvrzuje i nový průzkum
před 5 hodinami

Lavrov si volal s Rubiem. Rusové vyzvali Trumpa, aby zastavil útoky v Jemenu
před 5 hodinami

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu
před 7 hodinami

Tragédie v Severní Makedonii. Požár v nočním klubu nepřežily desítky lidí
před 8 hodinami

Další evakuace v Brně. Desítky lidí opustily byty kvůli nestabilnímu jeřábu
před 8 hodinami

Trump nařídil ukončit financování Svobodné Evropy. Ozval se Lipavský
před 10 hodinami

Zimní počasí, jak ho známe. V Česku bude opět mrznout i sněžit
včera

Život sebevraha v Ostravě zachránili hasiči. Pomohla jim matrace
včera

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně
včera

Nesmíme nechat Ukrajinu padnout, říká Fiala po dalším jednání koalice ochotných
včera

Může se pálit listí na zahradě? Česko sladilo zákony, ministerstvo vysvětluje novinku
Aktualizováno včera

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou
včera

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
včera

U Žermanic havaroval autobus s dětmi. Skončil v příkopu, několik zraněných
včera
Klíčové faktory jednání s Ruskem. Experti naznačili, co musí Trump ukázat Putinovi
Ruský prezident Vladimir Putin dosud oficiálně neodsouhlasil, ale ani neodmítl možné příměří, které bylo během týdne vyjednáno v saúdskoarabské Džiddě mezi Kyjevem a administrativou šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Dva experti pro EuroZprávy.cz nastínili možné scénáře, pokud by Moskva dohodu odmítla.
Zdroj: Jakub Jurek