EU je jako Sovětský svaz? Sjezd konzervativců začal zostra, Brusel si to nedal líbit

První den výroční konference britské Konzervativní strany v neděli ukázal vnitřní spory o odchodu země z Evropské unie. Jak napsal například deník The Guardian, začátek sjezdu v Birminghamu se změnil v souboj všech proti Borisi Johnsonovi. Do bývalého ministra zahraničí a zarytého odpůrce premiérčiny strategie se opřel mimo jiné ministr financí Philip Hammond. Podpory se naopak dočkal mnohými kritizovaný brexitový plán premiérky Theresy Mayové, přičemž současný šéf diplomacie Jeremy Hunt při obhajobě vládní politiky přirovnal chování EU k Sovětskému svazu.

Neděle začala novými výpady proti takzvaného plánu z Chequers nazvaného podle venkovského sídla britských premiérů, kde byl v červenci přijat kabinetem. K jeho opuštění vyzval exministr pro brexit David Davis, který kvůli němu ve vládě skončil stejně jako Johnson. Druhý jmenovaný označil plán za "vyšinutý". Později promluvil na vlastní akci na okraj konference poslanec Jacob Rees-Mogg, který vede skupinu rebelů prosazujících větší odloučení od Unie. Hájil model budoucích vztahů s Británií po vzoru smlouvy o volném obchodu uzavřené s Kanadou.

Skoncovat s nejednotou ve vlastních řadách byl pro Mayovou vzhledem ke čtyřdenní konferenci hlavní cíl. "Můj vzkaz směrem ke straně je 'pojďme se spojit a získat pro Británii co nejlepší dohodu'," řekla zpravodajské společnosti BBC. Ministr Hunt prohlásil, že konzervativci mohou sjednotit zemi pouze tehdy, budou-li sami jednotní.

On a další ale nezůstali jen u podobných frází, když si explicitně vzali na mušku hlasitého zastánce tvrdšího brexitu Johnsona. Člen sněmovny lordů a bývalý vládní náměstek Digby Jones si vysloužil potlesk účastníků sjezdu, když v rámci svého projevu Johnsona označil za irelevantní a hrubou osobu. Na twitteru na jeho účet vtipkoval ministr vnitra Sajid Javid a ministr financí Hammond jej v dnešním rozhovoru s deníkem Daily Mail zesměšňoval jako člověka, který nedokáže vést "dospěláckou" politiku.

Plán z Chequers pak podpořili další ministři včetně Johnsonova spojence z kampaně za vystoupení z EU a současného ministra životního prostředí Michaela Govea. Hunt dokonce přirovnal EU k Sovětskému svazu kvůli údajné snaze Bruselu potrestat Británii za brexit. "EU byla vytvořena za účelem ochrany svobody. Byl to Sovětský svaz, kdo bránil lidem v odchodu," řekl ministr zahraničí. Za svůj výrok sklidil kritiku od někdejších vysoce postavených britských diplomatů nebo od lotyšské velvyslankyně v Londýně, napsala agentura AFP.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas reagoval na Huntova slova před novináři poznámkou, že "všem - a speciálně ministrům zahraničí - by občas neškodilo otevřít učebnici historie". Připomněl také, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker má v programu v úterý ráno vystoupení před europarlamentem.

Premiérka Mayová však pro svůj brexitový plán potřebuje získat nejen podporu euroskeptických stranických rebelů, ale také samotné EU a skupiny konzervativních poslanců s výhradami opačného charakteru, kteří žádají nové referendum. Jejich dnešní vystoupení v rámci sjezdu bude podle agentury Bloomberg bedlivě sledované i v důsledku možné podpory nového plebiscitu ze strany opozičních labouristů.

Půl roku před plánovaným odchodem Británie z EU tak ohledně podoby brexitu není nic jasné. Před kanadským modelem by podle všeho Mayová upřednostnila odchod bez dohody, setrvání v celní unii i nové referendum odmítá. Její návrh je zase nepřijatelný pro Brusel. Navíc kromě budoucích vztahů nejsou dojednané ani podmínky rozluky.

Předsedkyně vlády v nedělním rozhovoru s BBC uvedla, že z brexitu "učiní úspěch", ať už dopadnou vyjednávání jakkoli. Podle politického reportéra BBC Chrise Masona je velkou otázkou pro nadcházející dny to, zda Mayová, byť jen sebemlhavějším způsobem, naznačí ochotu pozměnit svůj plán. Vyjednávat se zase začne příští týden.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Boris Johnson Philip Hammond (šéf britské diplomacie) EU (Evropská unie) Jeremy Hunt (britský politik) Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy