V Bavorsku jde do tuhého, Merkelová za démona. Kampaň AfD nahání strach, říká obyvatelka

Kampaň před nedělními zemskými volbami v Bavorsku se letos nezvykle nese především ve znamení celoněmeckých otázek jako jsou uprchlická politika, kulturní identita nebo fungování koaliční vlády v Berlíně. Klasická zemská témata jako školství nebo zdravotnictví hrají podle odborníků i voličů oslovených ČTK až druhořadou roli.

Při letmém pohledu na tisíce volebních plakátů v Mnichově, Norimberku, Würzburgu či dalších bavorských městech by se mohlo zdát, že pomalu končící volební kampaň v Bavorsku je stejná jako ty předchozí. Křesťanskosociální unie (CSU) slibuje pořádek a bezpečnost, Zelení lepší ochranu životního prostředí, sociální demokracie (SPD) změnu bytové politiky, svobodní demokraté (FDP) rychlejší internet a Alternativa pro Německo (AfD) školy bez islámu. Ve skutečnosti však třináctimilionovou spolkovou zemí, která sousedí s Českem, v posledních týdnech hýbou především celoněmecká témata.

"Málokdy měla celoněmecká politika takový dopad na zdejší kampaň jako letos," je přesvědčen Nikolaus Neumaier, šéf bavorské redakce v rozhlasové a televizní stanici BR. Vidět je to podle něj na bouřlivých diskuzích o azylové politice nebo případu odcházejícího šéfa civilní kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena. "Zřejmě největší roli hraje azylová politika," míní také čtyřicátnice Petra Stubenvollová z obce Nabburg nedaleko českých hranic.

Téma migrace v posledních měsících neustále zvedal jasný favorit voleb CSU, a to jak v Bavorsku, tak v Berlíně, kde se kvůli tomu na začátku léta málem rozpadla koalice se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové a sociálními demokraty. Taktice CSU v tomto ohledu nerozumí řada odborníků, podle nichž jí strana i kvůli svému spojení s Merkelovou, která je dodnes symbolem otevřené migrační politiky, nemůže získat.

S ještě větší chutí se migraci věnuje protestní Alternativa pro Německo (AfD), která zdůrazňuje, že ji bude důsledně potlačovat. "AfD dodrží, co CSU slíbí", "Kdo volí CSU, volí Merkelovou," stojí na některých jejích plakátech. I díky takovým heslům zatím podle průzkumů AfD v Bavorsku oslovila kolem deseti procent občanů.

Podle Stubenvollové mezi nimi bude i řada obyvatel poklidného šestitisícového Nabburgu. "Jde z toho strach, kolik lidí kvůli tomu bude volit AfD," říká žena, které protiimigrační strana připomíná nejtemnější období německé historie.

Vedle migrace, k níž svou pozici dávají jasně najevo i další strany jako Zelení, SPD nebo FDP, letos v kampani podle Mnichovana Thomase Kriegera nezvykle důležitou roli hrají i otázky kulturní identity. "Téměř všechny strany v kampani hovoří o vlasti, o tom, že má být Bavorsko vlastí," všiml si. Konkrétně připomíná letošní nařízení vlády CSU, podle něhož musí u vchodů všech zemských úřadů viset křesťanské kříže. Pozitivní body to ale podle Kriegera straně nepřineslo.

U mnoha voličů podle něj CSU a SPD nepřidává ani působení na spolkové úrovni v koalici s křesťanskými demokraty kancléřky Merkelové, které je zatím plné napětí. "U mnoha lidí to ovlivní jejich volební rozhodnutí," míní.

Z témat, které blíže souvisí se zemskou politikou, podle novináře Neumaiera určitou roli hraje otázka dostupného bydlení, pečovatelských služeb, školství nebo digitalizace. Ani jedno z těchto témat ale letos v kampani není ústřední. To koneckonců ukazuje i průzkum veřejného mínění ze září, podle něhož 44 procent dotázaných Bavorů považuje uprchlickou politiku za problém, který je třeba nejnaléhavěji vyřešit. S odstupem na dalších místech skončily oblasti bydlení (22 procent), školství (19 procent) a důchodů (13 procent).

Související

Více souvisejících

Volby v Německu Konzervativní unie CDU/CSU Alternativa pro Německo (AfD) Německo Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy