Vznik ČSR? Pro Slováky šlo o obrovský civilizační posun, soudí historik

Vznik Československa v roce 1918 představoval obrovský civilizační a národně emancipační posun ve vývoji slovenského národa a obyvatel v zemi pod Tatrami. Ani u příležitosti sta let od založení ČSR nelze ovšem tehdejší společný stát Čechů a Slováků idealizovat, měl totiž problémy sociálního, hospodářského i státoprávního charakteru. ČTK to řekl slovenský historik Ivan Kamenec.

"Vytvoření Československa, do kterého se dobrovolně přičlenilo i Slovensko, bylo jednoznačně přínosem pro Slovensko z hlediska civilizačního i kulturního. Méně již (z hlediska) sociálního a hospodářského, protože se spojily dva nestejně rozvinuté celky," řekl Kamenec. Dodal, že zmiňovaná nerovnost byla později zneužita k argumentaci, že Češi potlačují Slováky.

Podle historika na Slovensku po vzniku Československa vznikaly školy, univerzita, národní divadlo a byl nastolen demokratický režim, který nelze srovnat s poměry v Uhersku. Kamenec řekl, že naproti tomu za Rakousko-Uherska nemělo Slovensko své hranice a od poloviny 19. století čelilo výraznému asimilačnímu tlaku, když byly zavřeny gymnázia a také kulturní instituce Matica slovenská.

"Zatímco česká společnost považovala vznik Československa za obnovení české státnosti, Slováci vnímali vznik Československa jako osvobození od asimilačního útlaku," uvedl Kamenec.

Československo vzniklo 28. října 1918. O dva dny později Slováci Martinskou deklarací vyhlásili pro slovenský národ právo na sebeurčení a nezávislost a přihlásili se ke vzniku samostatného česko-slovenského státu. Výročí Martinské deklarace si Slovensko letos připomene státním svátkem, 28. říjen na rozdíl od Česka na Slovensku svátkem není.

Kamenec řekl, že v československé ústavě byl zakotven pojem československý národ, který ve skutečnosti neexistoval. Tento postup byl podle něj zvolen proto, aby v novém státě existoval vedle menšin většinový národ. "Idea československého národa byla tehdy opodstatněná, ale v dalším období se stala brzdícím faktorem ve vývoji československého státu," řekl historik.

Podle historika Československo navzdory svým problémům mělo z nástupnických států Rakousko-Uherska nejdemokratičtější systém, což se ukázalo ve 30. letech minulého století, kdy se stalo ve střední Evropě ostrovem demokracie.

Rozpad Československa a vytvoření samostatné Slovenské republiky v roce 1939 označil Kamenec za výsledek velmocenské politiky nacistického Německa, které chtělo rozbít Československo. Období válečného slovenského státu, který byl spjat s nacistickým Německem, patří podle většiny slovenských historiků i politiků ke stinným stránkám v historii země. "Tím, že zde byla totalita, na Slovensku zůstaly vzpomínky a (lidé) se chtěli vrátit do Československa, ale s jiným uspořádáním než za první republiky," řekl historik. Dodal, že do obnoveného Československa po druhé světové válce Slováci již vstupovali jako slovenský národ, s vlastními hranicemi republiky i s vlastními samosprávnými, vládními i zákonodárnými orgány.

Rozdělení Československa na konci roku 1992 považuje Kamenec s odstupem času za tehdy nejlepší možné řešení vnitropolitických a státoprávních sporů mezi oběma republikami, byť sám v 90. letech nebyl přívržencem rozpadu společného státu.

Související

česká národní banka

Oslavy sta let koruny byly zahájeny na Pražském hradě

Slavnostním večerem dnes Česká národní banka (ČNB) zahájila oslavy 100. výročí vzniku československé a české koruny. Před stovkami hostů, mezi kterými byli prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO), byly ve Španělském sále Pražského hradu pokřtěny nová kniha o historii koruny, replika unikátní 130 kilogramů vážící zlaté mince a pamětní stokorunová bankovka.
Národní divadlo v Praze

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy 100. výročí ČSR

Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných děl spojených s československými legiemi. Dnes zahájená výstava v kavárně budovy Nové scény potrvá do konce února a nabízí například pohlednice vydávané pro československé vojáky v Rusku či schémata vývoje československých stejnokrojů v Rusku v letech 1914 až 1920. Výstavu připravilo divadlo v souvislosti s uvedením inscenace Plukovník Švec a ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze.

Více souvisejících

100. výročí vzniku Československa historie Slovensko Československo

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy