Vznik ČSR? Pro Slováky šlo o obrovský civilizační posun, soudí historik

Vznik Československa v roce 1918 představoval obrovský civilizační a národně emancipační posun ve vývoji slovenského národa a obyvatel v zemi pod Tatrami. Ani u příležitosti sta let od založení ČSR nelze ovšem tehdejší společný stát Čechů a Slováků idealizovat, měl totiž problémy sociálního, hospodářského i státoprávního charakteru. ČTK to řekl slovenský historik Ivan Kamenec.

"Vytvoření Československa, do kterého se dobrovolně přičlenilo i Slovensko, bylo jednoznačně přínosem pro Slovensko z hlediska civilizačního i kulturního. Méně již (z hlediska) sociálního a hospodářského, protože se spojily dva nestejně rozvinuté celky," řekl Kamenec. Dodal, že zmiňovaná nerovnost byla později zneužita k argumentaci, že Češi potlačují Slováky.

Podle historika na Slovensku po vzniku Československa vznikaly školy, univerzita, národní divadlo a byl nastolen demokratický režim, který nelze srovnat s poměry v Uhersku. Kamenec řekl, že naproti tomu za Rakousko-Uherska nemělo Slovensko své hranice a od poloviny 19. století čelilo výraznému asimilačnímu tlaku, když byly zavřeny gymnázia a také kulturní instituce Matica slovenská.

"Zatímco česká společnost považovala vznik Československa za obnovení české státnosti, Slováci vnímali vznik Československa jako osvobození od asimilačního útlaku," uvedl Kamenec.

Československo vzniklo 28. října 1918. O dva dny později Slováci Martinskou deklarací vyhlásili pro slovenský národ právo na sebeurčení a nezávislost a přihlásili se ke vzniku samostatného česko-slovenského státu. Výročí Martinské deklarace si Slovensko letos připomene státním svátkem, 28. říjen na rozdíl od Česka na Slovensku svátkem není.

Kamenec řekl, že v československé ústavě byl zakotven pojem československý národ, který ve skutečnosti neexistoval. Tento postup byl podle něj zvolen proto, aby v novém státě existoval vedle menšin většinový národ. "Idea československého národa byla tehdy opodstatněná, ale v dalším období se stala brzdícím faktorem ve vývoji československého státu," řekl historik.

Podle historika Československo navzdory svým problémům mělo z nástupnických států Rakousko-Uherska nejdemokratičtější systém, což se ukázalo ve 30. letech minulého století, kdy se stalo ve střední Evropě ostrovem demokracie.

Rozpad Československa a vytvoření samostatné Slovenské republiky v roce 1939 označil Kamenec za výsledek velmocenské politiky nacistického Německa, které chtělo rozbít Československo. Období válečného slovenského státu, který byl spjat s nacistickým Německem, patří podle většiny slovenských historiků i politiků ke stinným stránkám v historii země. "Tím, že zde byla totalita, na Slovensku zůstaly vzpomínky a (lidé) se chtěli vrátit do Československa, ale s jiným uspořádáním než za první republiky," řekl historik. Dodal, že do obnoveného Československa po druhé světové válce Slováci již vstupovali jako slovenský národ, s vlastními hranicemi republiky i s vlastními samosprávnými, vládními i zákonodárnými orgány.

Rozdělení Československa na konci roku 1992 považuje Kamenec s odstupem času za tehdy nejlepší možné řešení vnitropolitických a státoprávních sporů mezi oběma republikami, byť sám v 90. letech nebyl přívržencem rozpadu společného státu.

Související

česká národní banka

Oslavy sta let koruny byly zahájeny na Pražském hradě

Slavnostním večerem dnes Česká národní banka (ČNB) zahájila oslavy 100. výročí vzniku československé a české koruny. Před stovkami hostů, mezi kterými byli prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO), byly ve Španělském sále Pražského hradu pokřtěny nová kniha o historii koruny, replika unikátní 130 kilogramů vážící zlaté mince a pamětní stokorunová bankovka.
Národní divadlo v Praze

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy 100. výročí ČSR

Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných děl spojených s československými legiemi. Dnes zahájená výstava v kavárně budovy Nové scény potrvá do konce února a nabízí například pohlednice vydávané pro československé vojáky v Rusku či schémata vývoje československých stejnokrojů v Rusku v letech 1914 až 1920. Výstavu připravilo divadlo v souvislosti s uvedením inscenace Plukovník Švec a ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze.

Více souvisejících

100. výročí vzniku Československa historie Slovensko Československo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 9 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

včera

včera

MS v hokeji

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil

Nedělní program hokejového světového šampionátu pokračoval dvěma odpoledními zápasy. Ve Stockholmu se podruhé představili jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané a podruhé svého soupeře deklasovali. Zatímco v sobotu to schytalo Slovinsko, tentokrát poznali sílu javorových listů Lotyši. Ti se sice ze začátku snažili o překvapení, když jako první skórovali, pak už ale vládla pouze Kanada, která nakonec dokráčela k výhře 7:1. K výhře 4:1 pak ve skupině A dokráčeli Němci, přestože i oni v duelu s Kazachstánem nejprve prohrávali, když gólový účet zápasu otevřel vlastním gólem německý kapitán Seider.

včera

včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi

Nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímá mírová jednání s Ukrajinou západní spojenci Kyjeva jednoznačně odmítli. Trvají na tom, že Moskva musí nejprve souhlasit s navrženým bezpodmínečným příměřím, které podporují Spojené státy. Čas má do pondělí, v opačném případě EU i USA zavedou „tvrdé a cílené sankce“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy