Tvrdý brexit je stále reálnější? V EU je před summitem poplach, Barnier uklidňuje

Britská premiérka Theresa Mayová by měla ve středu večer s lídry dalších zemí EU otevřeně diskutovat o britském pohledu na odchod Británie z evropského bloku. Při příchodu na dnešní jednání v Lucemburku, kde ministři pro evropské záležitosti chystají unijní summit, to novinářům řekl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier uvedl, že potřebné dohody může být dosaženo v příštích týdnech; je k tomu podle něj zapotřebí "klidné a vážné práce".

Barnier poznamenal, že hodlá členským zemím poskytnout objektivní popis stavu brexitových diskusí. V minulých týdnech prý jeho tým spolu s Brity tvrdě pracoval na finalizaci celkové dohody, která řeší všechny oblasti včetně otázky irské hranice. "Ještě to není hotovo, zbývá několik věcí," připustil s tím, že ke konečné domluvě je potřeba více času.

V Bruselu řekl dobře informovaný unijní činitel novinářům, že lídři ve středu večer kromě jiného rozhodnou, zda má smysl na listopad svolávat mimořádný unijní summit k brexitu.

Lidé z okolí šéfa vrcholných unijních schůzek Donalda Tuska dopoledne potvrdili, že Mayová své unijní kolegy osloví ve středu před tím, než se 27 šéfů států a vlád bude u pracovní večeře radit, jak dál s nyní zablokovanými jednáními o brexitu. Tusk sám v dopise, kterým šéfy států a vlád na summit pozval, varoval, že riziko odchodu Británie z EU bez dojednané dohody je nyní vyšší než kdykoli dříve.

S přípravou nadcházející schůzky obeznámený unijní představitel dnes doplnil, že setkání Mayové s ostatními šéfy států a vlád bude přítomen také předseda europarlamentu Antonio Tajani. Je prý pravděpodobné, že někteří lídři se s Mayovou budou chtít ve středu setkat k dvoustranným jednáním. Podle berlínských diplomatů čekají dvoustranná jednání také německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Teprve následně u večeře budou premiéři a prezidenti domlouvat, jak s rozhovory dál. Vyslechnou si zprávu Barniera o postupu jednání a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker by je měl informovat o přípravách na možný "tvrdý brexit", tedy britský odchod bez dohody.

"Všichni chtějí pro úspěch summitu udělat vše, co bude možné. A jako u každého mimořádně komplikovaného jednání až v poslední minutě - nebo dokonce až po ní - zjistíte, zda jste uspěli či ne," řekl Timmermans.

"Myslím, že se dozvíme to, co se v neděli večer dozvěděli velvyslanci. To znamená, že na expertní úrovni se rýsovala nějaká řešení, ale že to nedospělo k politické akceptaci," řekl v Lucemburku novinářům český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. V neděli britský ministr pro brexit Dominic Raab odmítl text, který byl v zásadě domluvený na expertní úrovni, tedy "rozvodovou smlouvu" upravující podobu britského konce v EU k 29. březnu 2019. Klíčovým sporem zůstává vyřešení celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Od neděle se věc neposunula, Barnier by ale mohl například naznačit, jakým směrem by se podle něj měla ve středu večer ubírat diskuse unijních špiček. "Hodiny tikají a máme málo času," podotkl Chmelař.

Podle nizozemského ministra zahraničí Stefa Blocka musí v rozhovorech dříve nebo později přijít "okamžik pravdy", přičemž od počátku bylo jasné, že jednání budou těžká. "Naše pozice je, že smlouva musí být výhodná pro obě strany," poznamenal. Ačkoli prý jeho země doufá v dosažení dohody, začíná se připravovat na "tvrdý brexit".

Německý státní tajemník pro evropské otázky Michael Roth upozornil, že ačkoli EU stojí o spravedlivou dohodu s Británií, nesmí takové ujednání ohrožovat unijní jednotný trh. Je prý ale optimista a doufá v dohodu. Mayová by podle něj měla být konstruktivní a dostát své odpovědnosti.

Jedna z věcí, o které by ve středu večer mohli prezidenti a premiéři rozhodnout, je svolání mimořádného listopadového summitu unie právě k tématu britského odchodu. Schůzka měla původně sloužit k finálnímu potvrzení smlouvy o britském odchodu a související politické deklarace o budoucích vzájemných vztazích. Nyní by se ale podle Chmelaře mohli šéfové států a vlád začít například bavit o přípravách na situaci, kdy Británie unii opustí bez dojednané smlouvy.

Timmermans dnes před novináři zdůraznil, že Británie i po odchodu z EU zůstává evropskou zemí. "Máme tolik věcí společných, společně čelíme řadě výzev," řekl a připomněl například bezpečnostní problematiku.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie Frans Timmermans Aleš Chmelař Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy