Merkelová v Bruselu vyrazila na pivo a hranolky. Zvědavce v restauraci odbyla

I přes náročný program summitu Evropské unie si někteří lídři členských zemí ve středu našli čas na posezení u piva a hranolek. Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron, belgický premiér Charles Michel a lucemburský předseda vlády Xavier Bettel se po večeru jednání o odchodu Británie z Evropské unie na chvíli objevili v restauraci na bruselském centrálním Velkém náměstí (Grand-Place). Merkelová o brexitu mluvit nechtěla, uvedl na twitteru chorvatský novinář Hrvoje Krešić, který čtyři státníky u piva vyfotil.

"Prosím, je to nádherný večer, nekažme si ho," odpověděla údajně kancléřka jednomu ze čtveřice návštěvníků, kteří seděli u vedlejšího stolu a kteří s Merkelovou navázali rozhovor.

Agentura Reuters dnes uvedla, že nápad "zajít na jedno" přišel od lucemburského premiéra Bettela. Poradce prezidenta Macrona popsal, že Bettel rozeslal pozvánku ve chvíli, kdy se Macron po pracovním večeru vracel s Merkelovou do společného hotelu.

"Bylo to velmi příjemné," řekl dnes novinářům při příchodu na summit Bettel. "Taky jsme lidi," dodal. Novinář Krešić napsal, že Bettel dokonce pivo ostatním zaplatil, protože slavil úspěch z nedělních lucemburských voleb.

Dnes už kancléřka o brexitu hovořila

Na možnost, že příští rok na konci března odejde Británie z EU bez uzavřené dohody, by se měl každý připravit, řekla dnes novinářům Merkelová. Takové přípravy podle ní existují, činí je nejen Německo a další země, ale i Evropská komise (EK). Ve středu večer však tuto otázku premiéři a prezidenti 27 zemí unie během diskuse o brexitu do hloubky neprobírali, aby nevytvořili dojem, že mají jiný cíl, než najít cestu k uzavření takové smlouvy.

Také předseda Evropské rady Donald Tusk dnes zopakoval, že 27 zemí hodlá dál o brexitu vyjednávat v pozitivním duchu. Cítí prý, že dohoda je nyní blíž, než byla v září po jednání EU v Salcburku. Dosavadní pokrok je podle něj ale nedostatečný a není důvodem k tomu, aby byl v listopadu kvůli brexitu svoláván mimořádný unijní summit.

Lídři podle Tuska během večeře ve středu nemluvili o délce přechodného období. Šéf vrcholných unijních schůzek připomněl, že unie už v minulých měsících souhlasila s požadavkem Londýna na přechodné období do konce roku 2020. Případná žádost o další prodloužení by tedy podle něj byla nejspíš přijata pozitivně.

"Primárně se zabýváme tím, jak můžeme dosáhnout rozvodové dohody a jak nastavit podobu budoucích vztahů s Británií," podotkla Merkelová. Unijní vyjednavač Michel Barnier a jeho tým má podle německé kancléřky plnou podporu členských zemí bloku.

Brexit byl jediným tématem středečního večerního jednání unijních špiček. Britská premiérka Theresa Mayová své kolegy seznámila s pohledem Británie na stávající stav rozhovorů, které jsou od neděle zablokované kvůli nedohodě na řešení problému celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Jako možnost tuto věc odblokovat unijní strana nabídla možnost prodloužit o rok už domluvené přechodné období. Podle Mayové je taková věc jednou z možností a Londýn návrh zváží.

Podle dnešních slov předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera je prodloužení přechodného období "dobrá myšlenka, která nám dává určitý prostor připravit co nejlepším způsobem budoucí podobu vzájemných vztahů". Šéf komise je přesvědčen, že dohodu se podaří uzavřít.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Summit EU Belgie Charles Michel Xavier Bettel Emmanuel Macron Brexit

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 58 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy