I přes náročný program summitu Evropské unie si někteří lídři členských zemí ve středu našli čas na posezení u piva a hranolek. Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron, belgický premiér Charles Michel a lucemburský předseda vlády Xavier Bettel se po večeru jednání o odchodu Británie z Evropské unie na chvíli objevili v restauraci na bruselském centrálním Velkém náměstí (Grand-Place). Merkelová o brexitu mluvit nechtěla, uvedl na twitteru chorvatský novinář Hrvoje Krešić, který čtyři státníky u piva vyfotil.
"Prosím, je to nádherný večer, nekažme si ho," odpověděla údajně kancléřka jednomu ze čtveřice návštěvníků, kteří seděli u vedlejšího stolu a kteří s Merkelovou navázali rozhovor.
Agentura Reuters dnes uvedla, že nápad "zajít na jedno" přišel od lucemburského premiéra Bettela. Poradce prezidenta Macrona popsal, že Bettel rozeslal pozvánku ve chvíli, kdy se Macron po pracovním večeru vracel s Merkelovou do společného hotelu.
"Bylo to velmi příjemné," řekl dnes novinářům při příchodu na summit Bettel. "Taky jsme lidi," dodal. Novinář Krešić napsal, že Bettel dokonce pivo ostatním zaplatil, protože slavil úspěch z nedělních lucemburských voleb.
Dnes už kancléřka o brexitu hovořila
Na možnost, že příští rok na konci března odejde Británie z EU bez uzavřené dohody, by se měl každý připravit, řekla dnes novinářům Merkelová. Takové přípravy podle ní existují, činí je nejen Německo a další země, ale i Evropská komise (EK). Ve středu večer však tuto otázku premiéři a prezidenti 27 zemí unie během diskuse o brexitu do hloubky neprobírali, aby nevytvořili dojem, že mají jiný cíl, než najít cestu k uzavření takové smlouvy.
Také předseda Evropské rady Donald Tusk dnes zopakoval, že 27 zemí hodlá dál o brexitu vyjednávat v pozitivním duchu. Cítí prý, že dohoda je nyní blíž, než byla v září po jednání EU v Salcburku. Dosavadní pokrok je podle něj ale nedostatečný a není důvodem k tomu, aby byl v listopadu kvůli brexitu svoláván mimořádný unijní summit.
Lídři podle Tuska během večeře ve středu nemluvili o délce přechodného období. Šéf vrcholných unijních schůzek připomněl, že unie už v minulých měsících souhlasila s požadavkem Londýna na přechodné období do konce roku 2020. Případná žádost o další prodloužení by tedy podle něj byla nejspíš přijata pozitivně.
"Primárně se zabýváme tím, jak můžeme dosáhnout rozvodové dohody a jak nastavit podobu budoucích vztahů s Británií," podotkla Merkelová. Unijní vyjednavač Michel Barnier a jeho tým má podle německé kancléřky plnou podporu členských zemí bloku.
Brexit byl jediným tématem středečního večerního jednání unijních špiček. Britská premiérka Theresa Mayová své kolegy seznámila s pohledem Británie na stávající stav rozhovorů, které jsou od neděle zablokované kvůli nedohodě na řešení problému celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Jako možnost tuto věc odblokovat unijní strana nabídla možnost prodloužit o rok už domluvené přechodné období. Podle Mayové je taková věc jednou z možností a Londýn návrh zváží.
Podle dnešních slov předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera je prodloužení přechodného období "dobrá myšlenka, která nám dává určitý prostor připravit co nejlepším způsobem budoucí podobu vzájemných vztahů". Šéf komise je přesvědčen, že dohodu se podaří uzavřít.
Související
Za Merkelové bylo lépe. Většina Němců si myslí, že se život v jejich zemi zhoršil
Když politici dojí stát kvůli sebepropagaci. Případ Merkelové nápadně připomíná Schillerovou
Angela Merkelová , Summit EU , Belgie , Charles Michel , Xavier Bettel , Emmanuel Macron , Brexit
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 58 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák