Polské regionální volby vyhrála vládní pravice. Účast rekordní, společnost rozdělená

Vítězem regionálních voleb v Polsku se stala vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), která především díky úspěchu na venkově upevňuje svou moc ve státě bez ohledu na spory s Bruselem. Podle dnes aktualizovaných odhadů získala 33 procent hlasů, zatímco liberální opoziční koalici podpořilo téměř 27 procent hlasujících. Volební účast v názorově ostře polarizované zemi byla podle médií nejvyšší v postkomunistické historii a poprvé v regionálních volbách překročila 50 procent.

Podle upřesněných odhadů agentury Ipsos zohledňujících první neoficiální výsledky z některých vojvodství získala PiS 33 procent hlasů, což je o čtyři procentní body více než v minulých volbách do místních a regionálních zastupitelských sborů. Opoziční koalice Občanské platformy (PO) a formace Moderní získala 26,7 procenta, což je proti prvním nedělním odhadům o dva body více.

Vedení PiS sice označuje předběžné výsledky za úspěch, podle polských médií však někteří regionální lídři očekávali více. Strana, která na celostátní úrovni vládne s pohodlnou absolutní většinou, si podle komentátorů dělala zálusk na podobné ovládnutí části ze 16 polských vojvodství, průběžné sčítání hlasů však napovídá, že ve většině bude muset vítěz vyjednávat o koalici.

PiS podle odhadů zvítězila v devíti vojvodstvích, zatímco před čtyřmi lety v šesti. Liberálové uspěli v sedmi krajích a mají o jedno vítězství méně než minule. V roce 2014 zbylá dvě vojvodství ovládli lidovci, kteří letos vyklidili pozice.

Opozice pravděpodobně ovládne radnice některých velkých měst včetně Varšavy, jejímž primátorem se pravděpodobně stane kandidát PO Rafal Trzaskowski.

Polská volební komise dnes pokračuje ve shromažďování údajů z jednotlivých vojvodství a podle jejího dnešního prohlášení by oficiální výsledky měla zveřejnit v úterý či ve středu.

Podle komise přesáhla volební účast 53 procent, což je o téměř šest procentních bodů více než před čtyřmi lety. Tolik voličů podle polských médií k urnám při regionálních volbách, o které je obvykle výrazně nižší zájem než o parlamentní či prezidentské, od pádu komunismu v roce 1989 ještě nikdy nepřišlo.

Související

Více souvisejících

volby v Polsku Právo a spravedlnost (PiS) občanská platforma Polsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy