Maroko se bouří: Evropa se opevňuje před uprchlíky

Marocký ministr zahraničí Násir Búríta vyzval Evropu, aby se "neopevňovala" kvůli problémům s migrací a nesnažila se veškeré potíže přenést na tranzitní země. Ministr to řekl v rozhovoru s agenturou AFP. Maroko je jednou z těchto tranzitních zemí, občané mnoha afrických států ke vstupu na marocké území nepotřebují vízum.

"Bezpečnostní přístup, jaký zvolila Evropa, napomáhá nelegální migraci. Zatímco se Evropa opevňuje, budou vznikat nové prostředky, jak obejít jakékoli kontroly, které může Evropa vytvořit," řekl Búríta. Je podle něj špatné vytvářet tlak na tranzitní země s argumenty, že špatně zacházejí s občany subsaharské Afriky nebo že k problému přistupují liknavě.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že od začátku roku dorazilo přes moře do Španělska 42.500 uprchlíků, což je třikrát víc než loni.

Podle AFP se převaděči zaměřují na Maroko kvůli uzavření východní trasy přes Turecko a Řecko a zpřísnění podmínek na trase z Libye nebo Tuniska do Itálie. Podle některých odborníků Maroko migrační problém využívá k získání evropských peněz, napsala AFP.

Marocké úřady tvrdí, že od ledna do srpna zmařily 54.000 pokusů migrantů dostat se do Evropy. Od léta se v Maroku podnikají razie proti uprchlíkům a deportují se lidé ze subsaharské Afriky.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa uprchlíci EU (Evropská unie) Maroko

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy